Láká Tě okořenit si život o jedno velké dobrodružství? Chceš poznat hory, města, moře i kulturu na Balkáně? Vydej se s námi v létě do Černé hory!

Cesta je velká událost, je to vystoupení z běžné rutiny a otevření se novým obzorům. Vyrazit na ni je příležitost vnést do svého života svěží vítr. Cesta nám může pomoci uzavřít něco starého a také se během ní může objevit něco, na co jsme už dávno zapomněli. V rámci našich výprav využíváme plný potenciál takového dobrodružství a stavíme do rovnováhy zážitek a své vlastní prožívání. Dáváme prostor tomu, co cesta otevírá v našem vnitřním světe, sdílíme v bezpečném kruhu s ostatními a poznáváme svět, druhé i sami sebe.

Tato cesta Tě může podpořit pokud:

 • máš chuť poznat Černou horu - podívat se do hor, navštívit města, ochutnat místní kuchyni, poznat zdejší kulturu, vykoupat se v moři,...
 • láká Tě zažít dobrodružství i hlubší kontakt sám/sama se sebou
 • chceš poznat nové lidi a otevřeně s nimi mluvit
 • máš chuť vzdálit se svým běžným dnům a podívat se na vše s odstupem a nadhledem
 • chceš něco ukončit a nebo naopak nově zažít
 • potřebuješ si odpočinout a dopřát si čas pro sebe

Co navštívíme a zažijeme?

Černá hora je jen pár stovek kilometrů od nás, ale tato vzdálenost bohatě stačí na to, abychom se ocitli ve zcela jiné kultuře i krajině. Na naší výpravě se vydáme prozkoumat tuto balkánskou zemi ze všech stran - přírodu, města, kulturu i moře. Projdeme se po národních parcích, ochutnáme zdejší kuchyni, prozkoumáme města a mimo jiné si dopřejeme i odpočinek u moře. Čeká na nás:

spaní u řeky Uvac v Srbsku (kousek od Zatorského jezera)

výlet do hor v národním parku Durmitor kolem Černoho jezera a k vrcholu Malý Medvěd (2217 m.n.m.)

historické město a přístav Kotor u Jaderského moře

spaní u řeky Tara

hlavní město Černé hory Podgorica

"Stara Varoš" - historická část Podgorici, která tvoří centrum starého města

výlet kolem ledovcového jezera v národním parku Biogradská Gora

Skadarské jezero na hranici s Albánií

výlet v pohoří Lovćen

odpočinek u moře

po cestě zpět si můžeme udělat zastávku v Bosně a Hercegovině, kde bude více možností co navštívit


cesta naší 9místnou dodávkou

Ale cesta se bude odehrávat i uvnitř nás

Vložíš si do ní svůj vlastní záměr/přání

"Co si přeji, aby mi tato cesta ukázala? V čem chci, aby mě právě teď podpořila?"

Tato výprava je pro Tebe i příležitost skrze perspektivu cesty pohlédnout na to, co se Ti v životě právě teď děje a získat v tom větší jasnost a klid.

Zažiješ autentická sdílení ve skupině

Příběhy druhých nás můžou inspirovat i podpořit a stejně tak náš vlastní příběh může obohatit ostatní. Během cesty budeme pravidelně dělat sdílecí kruhy, při kterých budeš mít možnost mluvit sám/sama za sebe, reflektovat svůj záměr, sdílet své zážitky i prožívání, naslouchat druhým a je v pořádku i nemluvit.

Dopřeješ si čas pro sebe

Naladit se na sebe, nechat sednout své myšlenky a plány a celkově se dobře vyživit časem pro sebe je důležitou součástí naší cesty. Dáme si čas usadit se na nových místech i v sobě, zpomalit, přemýšlet a nebo jen tak být. 

Proč vyrazit?

Objevíš krásy Černé hory - hory, města, přírodu, ale i kulturu a místní kuchyni

Zažiješ dobrodružnou výpravu na Balkáně, i hlubší kontakt sám/sama se sebou

Vzdálíš se svým běžným dnům a podíváš se na vše s odstupem a nadhledem

Dopřeješ si čas pro sebe a pro odpočinek

Zažiješ autentická sdílení ve skupině, díky kterým Ti mohou přijít důležitá uvědomění, vhledy i inspirace

Poznáš nové lidi a spojí vás společná cesta

Získáš větší jasnost a klid v tom, co se Ti v životě právě teď děje

Vystoupíš ze své komfortní zóny a oživíš své sny, vize a plány

S kým?

Ondřej Šperka

Příběh, který s vámi chci sdílet začíná v roce 2014. Tenkrát jsem vyrazil na první velkou zahraniční cestu a po pár týdnech na Islandu jsem se vrátil domů jiný. Otevřel se mi svět cestování a já se do něj zakousl. Stopoval jsem, chodil po horách, plnil si sny i výzvy, objevoval nové destinace, o svých cestách přednášel a postupně jsem se začal živit jako průvodce. Ale nebylo to ještě ono, nebyl jsem to plně já. Tenkrát jsem totiž světu tolik neukazoval část sebe, díky které jsem si na cestách odžíval svá aktuální životní témata a poznával sám sebe. 

To se ale změnilo na jaře 2019 s příchodem projektu Putování, které tyto dvě části propojuje a staví do rovnováhy to, co zažíváme venku a to, co každý prožíváme uvnitř sebe. Putování mi dalo odvahu kráčet cestou vlastní seberealizace, propojovat světy a značnou část roku trávit v přírodě a na cestě. A tam provázet skupiny i jednotlivce v krajinách vnějších i vnitřních.

Dnes už tolik neprahnu po nových destinacích a zdolávání vrcholů, ale spíše po prožitku z cesty a upřímném setkání s dalšími lidmi. Jsem táta, manžel, lektor, průvodce, a taky obyčejný člověk, který krok za krokem putuje životem. Baví mě hledat rovnováhu mezi dobrodružstvím a vnitřním prožíváním, dávám sílu skupině, věřím že všechny odpovědi se nalézají v přítomnosti a hluboko v sobě cítím touhu po pravdivosti a přirozenosti. 

Napsali o společné cestě

Standa Froula

"Putování do zahraničí s partou cizích lidí a očekáváním sdílet své pocity a myšlenky? Pro introverta to zní jako noční můra. Ovšem putování s Ondrou byl naprostý opak. Strávili jsme týden plný přírody, měst, památek, malebných hor, krásné noční oblohy a nemožnosti platit kartou (inside joke). Vytvořili jsme si bezpečné prostředí, ve kterém jsme poznávali perly z Bosny a Hercegoviny, lidi kolem a také sami sebe. Program jsme flexibilně upravovali podle aktuálních potřeb. Atmosféra byla uvolněná a přátelská. Vřele doporučuji."


Ivča Rakúsová

"Program byl skvěle poskládaný, je v něm od každého trochu. Ať už se jedná o nezaměnitelnou atmosféru balkánských měst, nádherné výhledy a následnou bolest nohou po výšlapu na Vito nebo šumění vln na chorvatském pobřeží. Kromě radosti z cestování si však z výpravy odnáším mnohem víc. Vyrazili jsme jako skupina devíti odlišných lidí, ale díky sdílení v kruhu jsme měli možnost poznat naše osobní příběhy a zároveň reflektovat i sami sebe. Právě toto mi přišlo nesmírně obohacující, protože jsme nebyli jenom anonymní turisté, kteří si vyrazili na zájezd do Bosny. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě Ondra - zkušený průvodce i zodpovědný řidič s neobvyklou schopností naslouchat a ptát se na ty správné otázky."


Martin Masák

"Setkání s Ondrou mi přinášejí povzbuzení do spokojenějšího žití. Podpora odvažovat se žít tak, aby mi bylo příjemně na duši i těle. Cítit, že na to mám právo. Ondra bedlivě naslouchá, pomáhá zklidnit, dostat se k sobě. Přináší svou inspiraci a zároveň mou nechává zářit. Cítím z něj laskavost, spolupráci, bezpečí, ... díky Ti."

Vojta přikryl

"V Ondrově přítomnosti se dějí velké věci. Především oceňuji jeho schopnost vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém může každý objevovat svůj vlastní potenciál a zároveň veškeré vnitřní prožívání sdílet s ostatními. Věřím, že to ve výsledku posunuje celou skupinu."

CESTA JAKO RESTART

Tato cesta není pouhým výletem, ale může se stát důležitým bodem v Tvém životě. Dává Ti příležitost podívat se na sebe nově a říci "ANO" dobrodružství i svému dalšímu vývoji. Může se Ti na ní udát důležité uvědomění, můžeš na ní zažít hluboké setkání, ukončit jednu etapu a vkročit do nové,... Každý z nás to bude mít jinak a i v tom je krása a pestrost tohoto dobrodružství. Doporučuji dobře zvážit záměr, se kterým na cestu vyrazíš.

Hodnota akce

 • 7denní výprava do Černé hory
 • průvodcovská činnost a facilitace kruhů
 • organizační činnost před akcí a během ní
 • doprava 9místnou dodávkou
 • 2 noci v místním ubytování
 • poplatky cestovní kanceláři

za cenu 12.900 kč*

*V ceně není zahrnuto jídlo, pojištění a vstupy.

A co ještě?

K využití plného potenciálu této výpravy Ti navíc nabízím i podporu pro stanovení si svého záměru/přání pro tuto cestu. Dávám možnost si spolu před akcí zavolat, projasnit si to, kde se aktuálně v životě nacházíš a zároveň si i stanovit to, co od této cesty potřebuješ a v čem Tě právě teď může dobře podpořit.

Kapacita je omezena pro 8 účastníků.

Praktické informace

1. termín:3. - 9. července 2023 (2 dny státní svátek)
2. termín:21. - 27. srpna 2023

Počasí

V tomto měsíci budou v Černé hoře podobné a možná i o něco vyšší teploty než u nás v ČR. Srážek tu bývá v tomto období minimum.

Náročnost

Jedná se o fyzicky méně náročnou výpravu, výlety po národních parcích budou "nalehko". 

Ubytování a jídlo

3 noci máme zajištěno ubytování u místních, zbylé 3 noci budeme spát ve vlastních stanech v přírodě (auto bude vždy poblíž).. Jídlo nás čeká buď v místních restauracích a případně každý den bude možnost cokoliv dokoupit v obchodě.

Vybavení

Vezmeme si vlastní stany, letní spacák, karimatku a kdo si chce v přírodě i vařit, tak se může hodit vařič a plynová bomba (v naší FB skupině je možnost poptat/nabídnout místo ve stanu a případně se i s někým domluvit na sdílení vařiče).

Doklady a peníze

Pro cestování do Černé hory stačí občanka. Platí se tu eury, ceny jsou podobné a nebo trochu menší než u nás.

Covid

Černá hora je "zelená", tedy žádné vstupní omezení týkající se covidu nejsou.

Legislativa

Tato výprava je legislativně zaštítěna cestovní kanceláří We travel the world s.r.o., se sídlem na adrese gen. Píky 300/12a, Řepčín, 779 00 Olomouc, identifikační číslo 08351864.

Jak se přihlásit?

Níže na stránce najdeš formulář. Stačí ho vyplnit a já se Ti na jeho základě ozvu. V telefonátu zodpovím Tvé veškeré dotazy a řeknu Ti další informace. 

Ještě nemáš jasno a s přihlášením váháš? I tak je možné formulář odeslat a v telefonátu se pobavíme o tom, zda nám společná cesta dává smysl.

Stručný harmonogram

PONDĚLÍ
Sejdeme se v 9:00 v Brně a po společném úvodu vyrazíme. Cesta autem do Černé hory trvá přibližně 12 hodin, proto si ji rozdělíme a tento den přespíme v Srbsku u impozantní řeky Uvac kousek od Zlatarského jezera (Zlatarsko jezero). 


ÚTERÝ
Ráno přejedeme do Černé hory a zamíříme rovnou do národního parku Durmitor, kde si dáme 8kilometrový výlet do hor kolem Černého jezera (Crno jezero) k vrcholu Malý Medvěd (2217 m.n.m.). Odpoledne se můžeme stavit v obci Žabljak na jídlo a doplnění zásob a pak už nás čeká 1,5hodinový přejezd autem podél krásné řeky Tara, u které i přespíme ve stanech nebo pod širým nebem.

STŘEDA
Dnes přejedeme do národního parku Biogradská Gora, kde se dopoledne projdeme a vykoupeme v Biogradském jezeru a poznáme zase jiný kus přírody stejné země. Odpoledne pak zamíříme do civilizace a to rovnou do hlavního města Podgorici, kde dnes budeme i spát na domluveném ubytku. Prozkoumáme centrum starého města, ochutnáme místní kuchyni a celkově si užijeme večerní atmosféru města na Balkáně.

ČTVRTEK
Dopoledne se zastavíme vykoupat ve Skadarském jezeře - krásném krasovém jezeře na hranicích Černo hory a Albánie. Pak už zamíříme do pohoří Lovćen, které nám nabízí i výhled na Kotorský záliv a pobřeží Jaderského moře. Projdeme si to tu i projedeme a přespíme ve stanech.

PÁTEK
Dopoledne se přesuneme do impozantního přímořského městečka Kotor. Projdeme si to tu, dáme si i čas každý sám pro sebe, odpočineme u moře, nasajeme večerní atmosféru balkánského městečka,... a přespíme tu na domluveném ubytování.

SOBOTA
Sobota je variabilní - potřebujeme se už přiblížit k ČR, ale bude záležet, kam nás to bude táhnout. Můžeme jet přes Bosnu a Hercegovinu a po cestě navštívit národní park Sutjeska, hlavní město Sarajevo a nebo třeba bosenské pyramidy. Druhou variantou je vzít to spodem přes Chorvatsko a po cestě si dát odpočinek na pláži u moře. Toto rozhodnutí nechávám na nás jako na skupině, uvidíme kam nás to bude táhnout a na co budeme mít chuť. Přespíme někde ve stanech tak, abychom to do Česká měli cca 5-6 hodin jízdy.

NEDĚLE
Do ČR plánujeme přijet někdy kolem poledne.


*Každý den se budeme potkávat i ve sdílecím kruhu, o kterém píšu výše. Je to příležitost propojit se jako skupina, prostor k sebereflexi pro každého z nás, i tiché naslouchání ostatním.

Abychom si to shrnuli...

Zažiješ 7denní dobrodružství na Balkáně - poznáš krásu zdejší přírody i kultury, ochutnáš místní kuchyni, dáš si tradiční balkánskou kávu z džezvy, vykoupeš se v moři, projdeš se po místních horách, skočíš si do jezera,... A taky se koukneš dovnitř do sebe, zažiješ autentická sdílení ve skupině, stanovíš si svůj vlastní záměr/přání pro tuto cestu a propojíš se s novými lidmi v hloubce, podpoře i inspiraci. Láká Tě zažít to s námi?

Máš chuť vyrazit za tímto dobrodružstvím s námi?

Po vyplnění formuláře se Ti ozvu s podrobnějšími informacemi a zodpovím Tvé případné dotazy
↓↓↓

Odesláním tohoto formuláře souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle GDPR.