Propojujeme dobrodružství a sebepoznání 

Koncem zimy 2019 jsem se seznámil s Liborem Mattušem a už na první schůzce jsme se domluvili, že naše cesty propojíme. Tenkrát jsem se živil jako outdoorový průvodce pro brněnský Expedition Club a Libor jako lektor otužování a dechových technik. Propojení bylo jednoduché, a tak jsme na konci března 2019 vyráželi s první skupinou odvážlivců do Rychlebských hor, kde jsme se kromě 6denního putování učili i biohackingu a dalším seberozvojovým technikám. Dvě výpravy v tomto duchu položily základní kameny dalšímu směřování. 

Od té doby si Putování začalo žít svým vlastním životem a já s ním. Přibývají spolupráce a nové typy akcí. Významným setkáním pro mě bylo s Víťou Novotným, který stojí za projektem Smysluplné rozhovory. Oba jsme duší poutníci a při našem společném putování jsme ušli stovky kilometrů a provedli desítky lidí.

V roce 2020 pořádáme dvě akce v přírodě i s Marou Hladíkem, který do nich vkládá své know how z oblasti tanečně-pohybové terapie. Ve stejném roce se spojuji i s Tomášem Wortnerem a propojujeme putování s jeho metodou osobního rozvoje PlayFight. 

Celou tu dobu je na pozadí všeho dění moje žena Šárka. Přichází z terapeutického prostředí a do Putování vkládá individuální i skupinové provádění přechodovými rituály. Společně tvoříme pobytové komunitní akce a taky zázemí a background celému Putování.

Tvoříme v souladu s cyklem přírody

Postupem času jsem získával větší a větší odvahu do Putování plně vkládat sebe a hodnoty, které žijeme. Dlouho jsem snil o tom, aby Putování pořádalo i akce do zahraničí a k mé velké radosti v létě 2022 dozrál čas i pro ně a pod záštitou ~sebepoznání skrze cestu pořádáme letní zahraniční výpravy naší dodávkou. V období jara a léta vyrážíme i na poutě, putování, táboření v teepee a další dobrodružství, které tyto roční období podporují. Na podzim a v zimě se pak stahujeme do útulných chalup a pořádáme setkání, potní chýše a Silvestry v jejich zázemí.

Hloubka, přirozenost, pravdivost, setkání 

Čas s Putováním je pro mě zlomový. Dává mi odvahu tvořit ze sebe, realizovat se a propojovat světy. Baví mě hledat rovnováhu mezi dobrodružstvím a vnitřním prožíváním, tvořit bezpečný prostor pro setkání ve skupině, zvát lidi k bdělosti vůči svému životnímu příběhu a taky k síle, kterou máme společně jako skupina, i každý sám jako jednotlivec. 

Vyrazit s námi znamená říci "ANO" dobrodružství i svému dalšímu vývoji. 

~  Za Putování Ondřej Šperka

NAŠE VIZE

Proč děláme co děláme?

Známe jaké to je být psychicky na dně a ztrácet naději i víru v život a ve svou vlastní hodnotu. Stejně tak známe pocit úspěchu, euforie a čisté radosti ze života. Obě tyto polarity patří k lidské existenci a v obou jsou důležité zprávy pro zdravý a přirozený vývoj každého z nás. Naučili jsme se tyto polarity nehodnotit, ani se před nimi už neskrýváme a neutíkáme jim. Spíš se v těchto situací našich pocitů a emocí ptáme: "Proč přišly? Co právě teď potřebují? Co nám nesou za zprávu?". Jednoduše vynést na světlo vše, co se právě teď uvnitř nás odehrává a pečovat o to - v tom vidíme ukryté poklady pro zdravé a přirozené směřování každého z nás a bohatý a naplněný život.

Naší činností tvoříme prostředí, ve kterém se můžeme všichni potkat takoví, jací právě teď jsme. S tím co aktuálně prožíváme, s tím co si přejeme a po čem teď zrovna toužíme. Vedeme Tě za dobrodružstvím do "vnějšího světa" a zároveň dáváme prostor tomu, co se odehrává uvnitř každého z nás. Víme totiž, jak je léčivé a obohacující se takto autenticky potkat ve skupině lidí, kde se pečuje o bezpečný prostor pro všechny. Je to prostředí, ve kterém se každý z nás může plně projevit, objevovat se, rozvíjet a posilovat svojí vlastní hodnotu i originalitu. Víme jistě, že ji každý z nás má. 

Podporujeme svět, ve kterém:

  • má každý svoji hodnotu a své poslání
  • je běžné svoji hodnotu a své poslání objevovat, aktualizovat i sebevědomě žít ve svém každodenním životě
  • jsme upřímní sami k sobě a díváme se na život jako na neustálý vývoj a změnu
  • dáváme změnám volný průběh a uznání, bereme je jako přirozenou podporu na naší cestě životem
  • potkáváme se v upřímnosti a pravdivosti jako lidské bytosti a naše setkání jsou o vzájemné inspiraci, podpoře a obohacování
  • každý z nás se může plně projevit, komunikovat a naplňovat své potřeby a současně respektovat hranice druhých
  • kompasem je nám naše vlastní intuice a cítění
  • každý den je vývoj na naší cestě a chyby jsou s laskavostí odpuštěny
  • život je zábavná hra a jedno velké dobrodružství

VÍCE O NÁS

Ondřej Šperka

ondrej@putovani-seberozvoj.cz
+420 608 525 412

"Už je to pár let, co jsme s kamarádem stáli u silnice a vyráželi na dvouměsíční dobrodružství, během kterého jsme prostopovali celé Rusko až do Mongolska. Tenkrát jsem ještě netušil, že se mi právě teď otevírá nová životní etapa. Etapa hledání sebe sama a své realizace v tomto světě. Cest v podobném duchu přibývalo, a i díky těmto zkušenostem jsem začal pracovat jako průvodce pro brněnský Expedition Club. Značnou část roku jsem trávil v různých končinách na světě a staral se o lidi. Tato spolupráce pro mě byla velkou inspirací a v roce 2019 podpořila i vznik prvního Putování. A to pro mě byl další velký krok a zásadní průlom v mém životě. Otevřel se mi tím prostor vyrážet s lidmi za dobrodružstvím a sytit se nejen společnými prožitky, ale i upřímným sdílením svého vnitřního světa v bezpečném prostoru skupiny. Od té doby dál rozvíjím projekt Putování, kráčím cestou vlastní seberealizace a provázím skupiny i jednotlivce v krajinách vnějších i vnitřních.

Jsem táta, manžel, lektor, průvodce, a taky obyčejný člověk, který krok za krokem putuje životem. Při práci se skupinami i jednotlivci v sobě kultivuji víru, důvěru v proces a praktické nástroje. Dávám sílu obyčejnosti a jednoduchosti. Vidím ve věcech naději a věřím v plnou realizaci každého z nás."

Šárka Šperková

sarka@putovani-seberozvoj.cz
+420 728 175 969
Facebook
Instagram 
vivazena.cz

"Vyrostla jsem jako panelákový dítě plný sportovních ambicí. V 17 letech jsem poprvé usedla v potní chýši a zažila takový nenápadný Vision Quest. A od té doby už nebylo nic stejné. Když jsem pak poprvé zažila přednášku Stanislava Grofa, který mluvil o nutné cestě k celistovsti, hluboko v sobě jsem cítila, že to je pro mě pojmenování "smyslu života".

Nastoupila jsem tak na studium psychologie, v průběhu kterého jsem však zažívala velké rozčarování a také velmi silnou a hlubokou psychospirituální krizi. Vědomí se mi tehdy otvíralo ze všech různých stran, probíhala silná léčení, seznamování s medicínami, technikami i rituály domorodých kultur. Vydávala jsem se na poutní cesty, večer řádila s vrstevníky na párty a druhý den navštěvovala terapeutické semináře. Hledání rovnováhy mezi různými světy mi zůstalo dodnes :-) 

Jsem máma a manželka, obyčejná žena, které nachází inspiraci v přírodě a má ráda praktický a funkční přístup k životu. Při práci se skupinami i jednotlivci vedu k celistvosti a vnitřní integritě. Mým přáním je, aby každý žil v plném souladu sám se sebou, přírodou a vnějším světem. Aby každý znal své zdroje, naplňoval své potřeby a žil tak spokojený život. V rámci Putování přináším práci s přechodovými rituály a doprovázím v období životních změn."

Chceš odebírat náš newsletter?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle GDPR.


Kam dál?