Jsme skupina průvodců, kteří Tě vedou nejen vnějším, ale i Tvým vnitřním světem. K Tvé vlastní síle a jedinečnosti.

Ondřej Šperka
zakladatel a průvodce

Ondra je srdce Putování. Drží směr a prozkoumává neprobádané vody. Vládne hloubkou i vtipem a potkáš se s ním na všech typech našich akcí.

Šárka Šperková
průvodkyně

Šárka provází individuálně na přechodové cestě, tvoří pobytové akce, vede rituály a své vhledy vkládá i do zázemí celého projektu.

Káťa Šarkovská
průvodkyně

Káťa vládne komunikací i kuchařským uměním. Její "doma" je v přírodě a tam Tě ráda vezme v rámci v poutích po Česku, které organizuje a provází.

Tomáš Zobač
průvodce

Tom je milovník čaje, historie a taky své zahrady. Dává sílu příběhům, které jsou ukryty za každým místem i člověkem. Provází automobilové výpravy do zahraničí.

PŘÍBĚH PUTOVÁNÍ

Koncem zimy 2019 jsem se seznámil s Liborem Mattušem a už na první schůzce jsme se domluvili, že naše cesty propojíme. Tenkrát jsem se živil jako outdoorový průvodce pro brněnský Expedition Club a Libor jako lektor otužování a dechových technik. Propojení bylo jednoduché, a tak jsme na konci března 2019 vyráželi s první skupinou odvážlivců do Rychlebských hor, kde jsme se kromě 6denního putování učili i biohackingu a dalším seberozvojovým technikám. Dvě výpravy v tomto duchu položily základní kameny dalšímu směřování. 

Od té doby si Putování začalo žít svým vlastním životem a já s ním. Přibývaly spolupráce a nové typy akcí, které v té době byly založeny na propojení lektora a průvodce. Vyráželi jsme s lidmi na několikadenní výpravy do české přírody a tam jsme putovali, tábořili, ale nejen to. S Víťou Novotným jsme účastníky vedly k účinným technikám, jak pracovat se svým dechem, chladem a otužováním. Marek Hladík do Putování vložil své know how z oblasti tanečně-pohybové terapie a s Tomášem Wortnerem jsme vedli výpravy obohacené o jeho sebezkušenostní metodu PlayFight.

A právě teď v celém příběhu přichází čas na otřepanou frázi: "za vším hledej ženu". I tady žena je a hraje významnou roli. Celou tu dobu je na pozadí veškerého dění i moje manželka Šárka, která do Putování vkládá individuální i skupinové provázení přechodovými rituály, společně tvoříme pobytové akce a taky zázemí a podporu celého projektu.

Nový život pro Putování

Postupem času jsem získal větší odvahu do celého projektu plně vkládat sebe a hodnoty, které žijeme. Dlouho jsem snil o tom, abychom pořádali i akce do zahraničí a já v nich mohl plně zúročit své (nejen) cestovatelské zkušenosti. K mé velké radosti dozrál čas i pro ně a to celému projektu odstartovalo nový život. Putování se usadilo ve svých vlastních hodnotách a díky velkému zájmu o naše akce vznikl i prostor přizvat do projektu další průvodce. Přidala se k nám Káťa Šarkovská, která provází poutěmi v Česku a Tomáš Zobač, který se z role účastníka stal průvodcem automobilových výprav do zahraničí. Tímto se pod Putováním vytvořila skupina průvodců, kteří dál ovlivňují jeho směřování.

Hloubka, přirozenost, pravdivost, setkání, a humor!

Baví nás hledat rovnováhu mezi dobrodružstvím a vnitřním prožíváním, tvořit bezpečný prostor pro setkání ve skupině a zvát lidi k bdělosti vůči svému životnímu příběhu. Stejně tak na světlo vynášíme sílu, kterou máme společně jako skupina, i každý sám jako jednotlivec. Na našich akcích se setkávají lidé podobného naladění, vznikají přátelství a nová propojení, které jsou založena na otevřenosti, laskavosti a vzájemné úctě. Ovšem nečekej pouze velké hloubky, lehkost a udělat si srandu sami ze sebe nám rozhodně není cizí!

Vyrazit s námi znamená říci "ANO" dobrodružství i svému dalšímu vývoji. 

~  Za Putování Ondřej Šperka

NAŠE VIZE

Proč děláme co děláme?

Známe jaké to je být psychicky na dně a ztrácet naději i víru v život a ve svou vlastní hodnotu. Stejně tak známe pocit úspěchu, euforie a čisté radosti ze života. Obě tyto polarity patří k lidské existenci a v obou jsou důležité zprávy pro zdravý a přirozený vývoj každého z nás. 

Naší činností tvoříme prostředí, ve kterém se můžeme všichni potkat takoví, jací právě teď jsme. S tím, co aktuálně prožíváme, s tím co si přejeme a po čem teď zrovna toužíme. Vedeme Tě za dobrodružstvím do "vnějšího světa" a zároveň dáváme prostor tomu, co se odehrává uvnitř každého z nás. Víme totiž, jak je léčivé a obohacující se takto autenticky potkat ve skupině lidí, kde se pečuje o bezpečný prostor pro všechny. Je to prostředí, ve kterém se každý z nás může plně projevit, objevovat se, rozvíjet a uvěřit ve svou vlastní hodnotu i originalitu. Víme jistě, že ji každý z nás má. 

Podporujeme svět, ve kterém:

  • má každý svoji hodnotu a své dary
  • je běžné svoji hodnotu a své dary objevovat, aktualizovat i sebevědomě žít ve svém každodenním životě
  • jsme upřímní sami k sobě a díváme se na život jako na neustálý vývoj a změnu
  • dáváme změnám volný průběh a uznání, bereme je jako přirozenou podporu na cestě životem
  • potkáváme se v upřímnosti a pravdivosti jako lidské bytosti a naše setkání jsou o vzájemné inspiraci, podpoře a obohacování
  • každý z nás se může plně projevit, komunikovat a naplňovat své potřeby a současně respektovat hranice druhých
  • kompasem je nám naše vlastní intuice a cítění
  • každý den je vývoj na naší cestě a chyby jsou s laskavostí odpuštěny
  • život je zábavná hra a jedno velké dobrodružství

VÍCE O KAŽDÉM Z NÁS

Ondřej Šperka

+420 608 525 412
ondra@putovani-seberozvoj.cz

"Už je to mnoho let, co jsme s kamarádem stáli u silnice a vyráželi na dobrodružství, během kterého jsme prostopovali celé Rusko až do Mongolska. Tenkrát jsem ještě netušil, že se mi právě teď otevírá nová životní etapa. Etapa hledání sebe sama a své realizace v tomto světě. Cest v podobném duchu přibývalo, a i díky těmto zkušenostem jsem začal pracovat jako průvodce pro brněnský Expedition Club. Značnou část roku jsem trávil v různých končinách na světě a staral se o lidi. V Grónsku, v Africe, v Asii, ale i u nás v Evropě. Tato spolupráce pro mě byla velkou inspirací a v roce 2019 podpořila i vznik prvního putování. A to byl další velký krok a zásadní průlom v mém životě. Otevřel se mi tím prostor vyrážet s lidmi za dobrodružstvím a sytit se nejen společnými prožitky, ale i upřímným sdílením svého vnitřního světa v bezpečném prostoru skupiny. Cítil jsem, že to je "to ono" - to naplnění, za kterým jsem roky šel, toužil po něm a hledal ho. Od té doby dál rozvíjím projekt Putování, kráčím cestou vlastní seberealizace a provázím skupiny i jednotlivce v krajinách vnějších i vnitřních. Mám radost, že dnes už jsou za námi desítky akcí a stovky účastníků.

Jsem táta, manžel, průvodce, vypravěč příběhů,... a taky obyčejný člověk, který krok za krokem putuje životem. Při práci se skupinami i jednotlivci v sobě kultivuji víru, důvěru v proces a praktické nástroje. Dávám sílu obyčejnosti a jednoduchosti. Vidím ve věcech naději a věřím v plnou realizaci každého z nás. Stojím nohama na zemi a jsem otevřen všem kouzlům, které život přináší. Provázím s lehkostí, laskavostí a humorem."


Šárka Šperková

+420 728 175 969
sarka@putovani-seberozvoj.cz

"Vyrostla jsem jako panelákový dítě plný sportovních ambicí. V 17 letech jsem poprvé usedla v potní chýši a zažila takový nenápadný Vision Quest. A od té doby už nebylo nic stejné. Když jsem pak poprvé zažila přednášku Stanislava Grofa, který mluvil o nutné cestě k celistovsti, hluboko v sobě jsem cítila, že to je pro mě pojmenování "smyslu života".

Nastoupila jsem tak na studium psychologie, v průběhu kterého jsem však zažívala velké rozčarování a také velmi silnou a hlubokou psychospirituální krizi. Vědomí se mi tehdy otvíralo ze všech různých stran, probíhala silná léčení, seznamování s medicínami, technikami i rituály domorodých kultur. Vydávala jsem se na poutní cesty, večer řádila s vrstevníky na párty a druhý den navštěvovala terapeutické semináře. Hledání rovnováhy mezi různými světy mi zůstalo dodnes :-) 

Jsem máma a manželka, obyčejná žena, které nachází inspiraci v přírodě a má ráda praktický a funkční přístup k životu. Při práci se skupinami i jednotlivci vedu k celistvosti a vnitřní integritě. Mým přáním je, aby každý žil v plném souladu sám se sebou, přírodou a vnějším světem. Aby každý znal své zdroje, naplňoval své potřeby a žil tak spokojený život. V rámci Putování přináším práci s přechodovými rituály a doprovázím v období životních změn."


Káťa Šarkovská

+420 603 509 647
katerina.sarkovska@gmail.com

"Bez lesů, kopců a vody, jsem tak trochu jako bez dechu. Těžko říct, kde přesně to vzniklo. Možná tehdy, když jsme si se sourozenci hráli v potoce. Lovili jsme pstruhy a sbírali knoflíky, pozůstatky sklářských hutí u nás v Jizerkách. Nebo to mohlo být v momentě, kdy jsme svorně, zabaleni v pláštěnkách jak dešťoví mužíčci, sbírali s dědou a babi houby v Jeseníkách. Možná to bylo tenkrát, když jsem musela poprvé přenocovat v lese úplně bez ničeho. Bylo mi šestnáct, můj první skautský kurz. A nebylo to naposled, na skautských táborech je to tak trochu tradice - poslat mladé lidi nečekaně na pouť, jen tak, jak právě jsou.

Nejspíš bylo mnoho takových malých okamžiků, díky nimž mě to stále volá ven. Věřím, že je to v každém z nás. Jen to probudit.

Lidi, ti jsou bezpochyby mé druhé životní volání. Tady mi to však trvalo delší dobu, než jsem to pochopila. Nebo možná, než jsem si to dovolila? Táhlo mě to studovat psychologii, vzápětí zrcadlit ženám jejich skutečnou vnitřní krásu. Také provázet na vzdělávacích kurzech a nabízet sebepoznání skrz zážitkovou pedagogiku. V poslední době pak lektorovat programy o bodyshamingu nebo facilitovat ve "Zkus Učit!". Dlouho jsem bojovala se svou pracovní neukotveností a dlouho si nepřipadala dost kompetentní. Až nedávno jsem si plně připustila, že to vlastně dělám celý život. Jen tak mimochodem - provádím lidi.

A že mě to neskutečně sytí. Protože mám víru v lidi. Možná je to bláhové, ale je to tak. Nikde na celém širém světě není a nebyl nikdo, jako my. Každý máme dar, a naším úkolem zde je ho objevit. A projevit. A nepřijde to samo, a často to "bolí". Ale právě skrz onu náročnost se to děje. A čím víc se dostáváme k sobě, ke své podstatě, ke své autenticitě, tím víc záříme. A tohle světlo v nás, to mě baví spolu-objevovat."


Tomáš Zobač

+420 606 144 230
tomas@zobac.net

"Naslouchání a prozkoumávání příběhů druhých mě začalo zajímat už na střední škole. Tehdy jsem poprvé zjistil, jak silná je síla lidských příběhů. To bylo také to, co mě přivedlo k mému studiu mezinárodních vztahů, protože i ony jsou nabité příběhy, i když se často klade důraz spíše na důsledky a politické aspekty. To postupně přešlo v zájem o historii, zejména o antický svět, který mě fascinuje dodnes. A protože v antické době bylo centrum kultury v okolí středozemního moře, přivedlo mě to k cestování. A to i díky mému kamarádovi, archeologovi, s kterým jsem procestoval většinu Evropy a objevoval fascinující pozůstatky naší minulosti.

Vlastně bylo to díky cestování, kdy jsem se postupně začal uvědomovat, že se rád ponořuji do přírody a v ní nacházím svou oázu klidu a inspirace. Přírodou může být horská louka, kde můžu v dálce obdivovat vrcholky hor nebo tiše šumící potok, který vybízí k rozjímání. Nejcennějším kouskem přírody je pro mě moje zahrada, která je pro mě jakýmsi spojením s cyklem přírody, kde mohu pozorovat růst a proměny den po dni. A právě tyto momenty strávené s přírodou mě naplňují a dávají mému životu pocit klidu a harmonie. Jsou to chvíle, kdy se cítím opravdu živý a propojený s tím nejzákladnějším v sobě i ve světě kolem mě."

Chceš odebírat náš newsletter?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle GDPR.


Kam dál?