Láká Tě zažít přelom roku? Zažít Silvestr jako vědomý přechod

Láká Tě zažít dobrodružství, které Tě navždy změní? Vydej se s námi putovat na prosluněnou Mallorcu a pohlédni hlouběji ke své vlastní podstatě

Konec roku vybízí k reflexi, odpočinku a přípravě na něco nového. To pro nás bylo i inspirací pro vznik této (dnes již tradiční) silvestrovské Cesty do nového roku. Akci si můžeme představit i jako "přechodový rituál", který nás hladce, jemně a vědomě přepraví z roku 2023 do nového roku 2024. Tato 5denní akce má tři fáze a na každou z nich si dopřejeme dostatek času. Čeká nás reflexe, zastavení a vize. Důležitým bodem celého setkání bude i potní chýše v pomyslném "středu" celé akce.

Na jaře a na podzim pořádáme tyto přechodové rituály, které nám dávají možnost si plně prožít to, co se odehrává v přírodě. Linka akce má 3 fáze. Zve nás k tomu, abychom si předešlé období zreflektovali, vzali si z něj vše užitečné, očistili se od nepotřebných nánosů a také ho vědomě uzavřeli. V druhé fázi se zastavujeme v "tady a teď", kdy projdeme rituálem potní chýše. Dává nám možnost se nově nadechnout a s čistým štítem vyrazit dál - tvořit, co si od následujícího období přejeme a kam chceme nově směřovat. 

Často nejde pouze o ukončení jednoho ročního období a začátek nového, ale může se vynořit i něco hlouběji v nás. Na co si chceš ve svém životě právě teď posvítit? Co si přeješ ukončit? Kam chceš dál směřovat? Prožít si tyto otázky se může stát důležitým krokem v Tvém dalším vývoji.

TATO CESTA JE TU PRO TEBE POKUD: 

 • máš chuť vzdálit se civilizaci i všem rolím a povinnostem běžného života
 • potřebuješ si odpočinout, zpomalit a dopřát si nadhled i čas pro sebe
 • chceš si prožít změnu - něco ukončit a nebo naopak nově začít
 • láká Tě jít k podstatě toho, kým opravdu jsi
 • přeješ si v sobě zažehnout jiskru a oživit své sny, vize a plány
 • chceš být součástí prostředí, ve kterém se můžeš plně projevit, poznávat i rozvíjet
 • přeješ si poznat nové lidi, se kterými můžeš otevřeně mluvit a společně kráčet ve vzájemné inspiraci a podpoře
 • láká Tě svobodně putovat prosluněnou Mallorcou a být součástí tamní přírody

Akce Jarní setkání a potní chýše Tě může podpořit pokud:

 • si přeješ zažít hlubší kontakt sám/sama se sebou i s přírodou
 • chceš ukončit něco starého a vyrazit nově
 • máš chuť poznat nové lidi a otevřeně s nimi mluvit
 • potřebuješ se vzdálit svému zaběhlému životu a podívat se na vše z nadhledu
 • láká Tě zažít nevšední dny, odpočinout si a oživit své sny vize a plány

Co nás čeká?

Do putovaní si vložíš svůj vlastní záměr/přání

"Co si přeji, aby mi tato cesta ukázala? V čem chci, aby mě právě teď podpořila?"

Vydat se putování je i příležitost skrze perspektivu cesty pohlédnout na to, co se Ti v životě právě teď děje a získat v tom větší jasnost i klid.

Denní témata a čas pro sebe

Každý den se zaměříme na jedno téma, které nás povede do hloubky sebe sama a pomůže odkrýt odpovědi, které jsou uvnitř nás. Budeme s ním kráčet i kontemplovat a zároveň zůstaneme pozorní vůči tomu, jak k nám cesta promlouvá. 

Během putování si dáme čas usadit se na nových místech i v sobě, zpomalit, ztišit se, přemýšlet a nebo jen tak být.

Zažiješ autentická sdílení

Příběhy druhých nás můžou inspirovat i podpořit a stejně tak náš vlastní příběh může obohatit ostatní. Během cesty budeme dělat sdílecí kruhy, při kterých budeš mít možnost mluvit sám/sama za sebe, reflektovat svůj záměr, sdílet své zážitky i prožívání, naslouchat druhým a je v pořádku i nemluvit. 

Nemáš zkušenosti s vícedenním putováním v přírodě?

To není překážkou. Rád Ti pomůžu s vybavením a praktickou přípravou před cestou, i v jejím průběhu. Při chůzi nejdeme na výkon, každý si volí tempo, jaké mu vyhovuje :-)

Potní chýše

Potní chýše je "sauna" z přírodních materiálů. Kopule je postavená z ohnutých větví a potažená celtovinou a dekami. Uprostřed je vykopaná jáma, kam se vkládají na ohni rozžhavené kameny a jejich poléváním vzniká teplo. Pro inspiraci jsou níže fotky.

Říká se, že vstoupit do potní chýše je jako "vstoupit do lůna Matky země" a vyjít ven znovuzrozený/á. Tento rituál je silným propojením s přírodou a vede nás k vlastní pravdě, síle i zranitelnosti a dává nám možnost propustit to, co si už nechceme nést dál.

Autentická sdílení ve skupině

Příběhy druhých nás můžou inspirovat i podpořit a stejně tak náš vlastní příběh může obohatit ostatní. Na této akci nás čekají sdílecí kruhy, při kterých budeš mít možnost mluvit sám za sebe, reflektovat a sdílet své prožívání, naslouchat druhým a je v pořádku i mlčet.

Čas pro sebe

Naladit se na sebe, usadit se ve svém těle, nechat sednou myšlenky a plány, ... Přirozeně i cíleně bude vznikat prostor, ve kterém má každý z nás možnost sytit se časem pro sebe dle své potřeby.


Podporující aktivity

Meditace, relaxace, pohyb, prostor pro sebereflexi, rituály a další aktivity, které podpoří přirozené plynutí našeho setkání i každého z nás.

S kým?

Ondřej a Šárka Šperkovi

Jsme manželé, rodiče a 4 roky spolu i tvoříme Putování, v rámci kterého pořádáme outdoorové a pobytové akce, přechodové rituály, zahraniční cesty a provázíme lidi i individuálně v běžném životě. Od našeho prvního rande se naše světy velmi rychle propojily. Začali jsme spolu bydlet v centru Brna, tvořit Putování a v náš svatební den se narodila i naše československá vlčice Ayla, která je naší důležitou součástí. Ovšem volala nás příroda a my se vydali vstříc tomuto hlasu a z centra Brna jsme se přestěhovali na malou vesničku na Vysočině, do místa kde nemáme žádnou historii, ani kořeny. Očišťuje nás to tu od starých představ o životě a my jdeme dál - k potenciálu každého z nás, i našeho propojení. Velmi rychle tu za námi na svět přišel náš syn Atrej a my postupně zapouštíme i další kořeny a tvoříme rodinu, kde si vzájemně dáváme svobodu, volnost, podporu a společný růst.

Žijeme spolu a pracujeme spolu, tedy hledat rovnováhu v mužsko-ženském propojení se pro nás stalo denním chlebem. I to vnášíme do našich akcí. Při práci se skupinami podporujeme autentičnost každého jednotlivce a současně ctíme sílu skupiny a potenciál k růstu, který každému nabízí. Baví nás kombinovat lehkost a hravost s hloubku a vážností. Dáváme věcem přirozený průběh a podporujeme kamarádskou atmosféru.

Naší součástí je i 9měsíční syn Atrej a téměř 3lettá fenka Ayla. Na setkání budeme všichni, už jsme v tomto složené pár akcí uspořádali. Dále v týmu jsou Vojta, který bude podporou v potní chýši v roli ohnivce a Martina, která nás bude celý víkend hostit.

Napsali o nás

Míša Vrbacká

"Pětidenní pobyt na krásné chalupě na Vysočině byl úžasným přechodovým rituálem. Přelom roku pro mě získal naprosto nový rozměr. Díky jednotlivým aktivitám jsem se ponořila do sebe a zjistila, kdo jsem vlastně v předchozím roce byla, co jsem žila a jak jsem se cítila. Uvědomila jsem si, co mi slouží a co naopak už nechci dále žít. Momenty v potní chýši pro mě byly posvátné (moje první chýše a rozhodně stála za to). Z chýše jsem vyšla jako znovuzrozená připravena na nové začátky. Vytvořila jsem si vize do dalšího roku a spolu s ostatními jsme vědomě vykročili vstříc všemu novému. Děkuji za tento krásný zážitek. Cítím velkou vděčnost. Věřím, že z uvědomění, které jsem získala budu čerpat ještě dlouho. Kdo ví, třeba až do příštího Silvestra pod vedením těchto skvělých lidí."

Johny Šamánek

"Šperkovi a jejich poslání jsem se zájmem sledoval roky. S přítelkyní jsme prožívali omezení, která nás nepouštěla na akce venku. V březnu 2021 přišla možnost putovat on-line. Neváhali jsme a dostali víc inspirace než jsme si dokázali představit. Šperkovi mají čistý a hluboký záměr. Ten přitahuje krásné lidi a ti vytváří bezpečné prostředí - pro vše, co má být slyšeno, prožito a léčeno. Ve skupině se odehrál poctivý zázrak: původně jsme měli "putovat" 4 týdny. Teď jsou to 4 měsíce a stále se scházíme, podporujeme a sdílíme. Děkuji za tuto zkušenost."

Lukáš Kupský

"Akce byla moc fajn, velice jsem si ji užil. Místo příjemné, dobrá sestava účastníků, skvělé vedení a bezpečný prostor, takže jsem se mohl bez ostychu otevřít, být sám sebou a silvestrovskou akci si bez omezení užít plnými doušky. Program byl velice nápaditý a plný zajímavých myšlenek a otázek. Hned jsem do něj s chutí vklouznul a odměna stála za to. Nejen že jsem prožil několik úžasných dní, ale přišly mi i zajímavé odpovědi."

Monča Křenková

"Letos jsem si řekla, že projdu do kalendářního roku 2022 vědomě a že se tím procesem nechám provést. Důvěru jsem vložila do rukou Ondry, Šárky a Víti a nemohla jsem udělat lepší rozhodnutí. Nádherných pět dní na příjemném místě jsem si užívala proplouvání skvěle připraveným programem silvestrovské akce - Cesta do nového roku."

Martin Masák

"Setkání s Ondrou mi přinášejí povzbuzení do spokojenějšího žití. Podpora odvažovat se žít tak, aby mi bylo příjemně na duši i těle. Cítit, že na to mám právo. Ondra bedlivě naslouchá, pomáhá zklidnit, dostat se k sobě. Přináší svou inspiraci a zároveň mou nechává zářit. Cítím z něj laskavost, spolupráci, bezpečí, ... díky Ti."

Gabriela Galíková

"Šárka má veliký dar naslouchat bez hodnocení, přijímat a podporovat beze slov i s nimi. Kdekoliv je, šíří kolem sebe hřejivý pocit bezpečí; svou práci dělá z nitra a s hlubokým přesvědčením. Ať je bouře, jaká chce, Šárka je ztělesněním klidu a moudra. Moc ráda se k ní vracím."

Gábi Kynclová

"Potní chýše pro mě byla nová zkušenost. Po chýši byly pocity dost smíšené. S dalším a dalším dnem, které přicházejí, mohu říct, že to bylo hodně naplňující, otevírající, uvědomující, sžívajicí. Každý den mi dává nové příležitosti, kdy můžu být v pohodě, i když jsem v nepohodě... Ještě jednou velké díky rodině Šperků a hostitelce Míše ze Staré Říše."

Míša Dobešová

"Šperkovi mě provázeli netradičním a originálním Putováním za tichem. Stalo se mi velkou inspirací v každodenním životě - práce s denními záměry, pozorností, všímavostí a společným sdílením. Prostor, který Šperkovi vytváří je prostorem léčivým, ve kterém každý může růst svým vlastním směrem a tempem. Je to čistá esence bytí tady a teď, přirozené plynutí v bezpečí, přijetí a lásce."

Proč se zúčastnit?

Zažiješ, že Mallorca není jen "all inclusice hotel a pláž". Půjdeš krásnou přímořskou krajinou podél severního pobřeží, horami i přímořskými městečky,...

Vzdálíš se svým běžným dnům a věnuješ si čas pro sebe a svůj vlastní vývoj

Vystoupíš ze své komfortní zóny a uvědomíš si, co je pro Tebe podstatné a co potřebuješ

Očistíš se od starých nánosů a propustíš to, co Ti už neslouží

Půjdeš k podstatě toho, kým opravdu jsi a prožiješ si to o samotě i ve skupině

Posílíš schopnost řídit se svou vlastní intuicí a cítěním

Získáš větší jasnost a klid v tom, co se Ti v životě právě teď děje i indície k dalšímu směřování

Oživíš své opravdové sny, vize a plány

Zažiješ autentická sdílení ve skupině, díky kterým Ti mohou přijít důležitá uvědomění, vhledy i inspirace

Poznáš nové lidi a spojí vás společná cesta

Necháš cestu, aby Tě změnila a do svého běžného života se vrátíš nově

Ukončíš zimní období, propustíš staré nánosy a objevíš v sobě novou čerstvou energii

Přeladíš se na nové období tak, abys nemusel/a ulpívat na minulosti

Díky potní chýši zažiješ hluboký kontakt s přírodou i jejími živly a podpoříš svou fyzickou i psychickou odolnost

Dopřeješ si čas pro sebe a pro odpočinek

Zažiješ autentická sdílení ve skupině, díky kterým Ti mohou přijít důležitá uvědomění, vhledy i inspirace

Poznáš nové lidi a spojí vás společný zážitek

Oživíš své sny, vize i plány a ujasníš si své další směřování

Vzdálíš se svým běžným dnům a dopřeješ si nadhled nad vším ve svém životě

Zažiješ hlubší kontakt sám/a se sebou a ujasníš si své potřeby i přání

Nabízíme Ti transformovat se do nového v souladu s přírodou

Přechody mezi cykly přírody jsou propsané v mnoha dochovaných tradicích v různých kulturách. Už odpradávna jsme jako lidé věděli, že toto jsou důležité okamžiky v přírodě, které se v nás přímo odráží. Namíříme-li naši pozornost k tomuto dění, pak se nám i nabízí jeho transformační potenciál. Příroda nás doslova očišťuje, my propouštíme staré a objevuje se chuť tvořit nově. A to je i naše "PROČ" děláme to, co děláme. Ukončovaní a nové začínání má pro nás velkou důležitost, vede nás k jasnosti a lehkosti. Tímto setkáním přinášíme možnost si tento přechod plně prožít a ukotvit v těle i v naší psychice. A nemusí to být jen o přelomu zimy a jara, dost možná se Ti ukážou i další věci a témata, které je třeba ukončit a vyrazit do života nově. 

Hodnota akce

 • organizační činnost před akcí a během ní
 • podpora v rámci vybavení a příprav na cestu
 • na místě podpora 3 průvodců
 • kuchařka
 • facilitace kruhů a aktivit během cesty
 • průvodcovská činnost

za cenu 11.500 kč


A co ještě?

K využití plného potenciálu této akce Ti navíc nabízíme i podporu pro stanovení si svého záměru/přání. Pokud to tak budeš cítit, tak je tu možnost si před akcí zavolat s Ondrou nebo Šárkou a ve videohovoru si projasnit, kde se aktuálně v životě nacházíš a díky tomu si i stanovit, co od této akce potřebuješ a v čem Tě právě teď může dobře podpořit.

Kapacita je omezena pro 11 účastníků.

Praktické informace

2 termíny:podzimní: 25.10. - 3.11.2023*
jarní: 21. - 30.3.2024*

*Termíny se můžou o 1-2 dny lišit na základě letenek.

Letenky

Dopravu si zajišťuje každý sám, ale samozřejmě s najitím letenek rád pomůžu a poradím. Budeme je kupovat jakmile se poskládá celá skupina, ovšem maximálně 30 dnů před odletem. Není problém si koupit delší a přiletět na Mallorcu dřív a nebo naopak zůstat déle. Letět se dá z Vídně nebo Prahy.

Počasí

V říjnu i dubnu jsou na Mallorce ideální podmínky k putování. Přes den jsou teploty příjemné kolem 15 - 20°C. Co se týče noci, tak to záleží na nadmořské výšce, ve které budeme zrovna spát. Ve vyšších polohách může být v noci i kolem nuly.

Vybavení

Základem bude dobrý spacák s komfortní teplotou kolem nuly (ideálně -3°C). Je možnost spát ve stanu, pod tarpem a nebo pod širým nebem. Zabalíme se ideálně do 10 kg, abychom šli co nejvíce nalehko. Po přihlášení Ti pošlu dokument s podrobnějšími informacemi a doporučeným vybavením. S veškerou praktickou přípravou před akcí i během ni Ti rád pomůžu.

Jídlo a voda

Téměř každý den bude protínat civilizaci, kde bez problémů dokoupíme zásoby a načepujeme vodu. Díky pravidelnému dokupování zásob nemusíme nést příliš jídla, to nám dost odlehčí.

Fyzická náročnost a trasa

Celý trek má v nejdelší variantě přibližně 120 km. Máme v plánu mít 8 "putovacích" dnů - to vychází na cca 15km denně pohodovým tempem. Ovšem cesta je cíl a tedy není tu žádný nárok - nemusíme dojít celý trek.

Trasa vede přes: Sant Elm - Estellencs - Banyalbufar - Esporles - Valldemosa - Sóller - Pollença - Port de Pollença

Doklady a peníze

Mallorca je součástí Španělska a tedy i EU. Na letišti nám tedy stačí občanka. Platí se tu eury. 

Jak se přihlásit?

Níže na stránce najdeš formulář. Stačí ho vyplnit a já se Ti na jeho základě ozvu. V telefonátu zodpovím Tvé veškeré dotazy, řeknu Ti další informace a zároveň si vzájemně potvrdíme, zda nám společná cesta dává smysl.

Ještě nemáš jasno a s přihlášením váháš? I tak je možné formulář odeslat a v telefonátu se pobavíme o tom, zda nám společná cesta dává smysl.

Kdy a kde se potkáme?

Termín a místo: 24.3. - 26.3.2023 ve Staré Říši

V pátek se sejdeme v 18:00 ve Staré Říši. Z Brna i Prahy sem cesta trvá 1,5 hodiny a případně jedou i pohodové spoje. V naší FB skupině se dá domluvit na spolujízdu autem. Setkání zakončíme v neděli po obědě.

Zázemí nám poskytne útulná chalupa "Naše Vaše Říše", která slouží ke coworkingovým aktivitám, komunitním setkáním a kurzům. Jsou tu vícelůžkové pokoje, dvě koupelny, kuchyně, obývák, krbová místnost a uzavřená zahrada - takže budeme mít příjemné soukromí.


Časté dotazy

Můžu přijet i když předem nikoho neznám?

Na většinu našich akcí lidé přijíždí jako jednotlivci a předem se s ostatními neznají. Je tedy normální přijet sám/sama. Občas dorazí i dvojice a nebo se potkávají účastníci, kteří se znají z jiných našich akcí. Jsme na to zvyklí a s dynamikou skupiny pracujeme tak, že byť jsme na začátku akce skupina neznámých lidí, tak se na jejím konci loučíme jako parta přátel.

Je potní chýše něco jako finská sauna?

Ano i ne. Jdeme do tepla, tělo se zahřívá a zažíváme tak komfort i nekomfort tohoto procesu. Potní chýše má navíc své rituální prvky, rámec a pracujeme i s dynamikou celé skupiny, kde často záleží na rozpoložené každého z nás. Tedy něčím se s finskou saunou shodují, ovšem potom, co si prožiješ svoji první potní chýši, tak i poznáš jedinečnost tohoto zážitku.

Je potní chýše náročná zkušenost?

Rozhodně je to výstup z komfortní zóny. Jdeme do intenzivního fyzického i psychického prožitku. V průběhu můžeš zažívat diskomfort, můžou se objevovat strachy, můžeš posouvat své limity. Ale zároveň je to krásný a oživující zážitek propojení se s přírodou a jejími živly, se svým nitrem, i se svým tělem. Rituál potní chýše má velký potenciál posunout Tě dál na Tvé cestě.

Co když tam budu nejmladší/nejstarší?

Nejmladší účastník naší akce měl cca 19 let a nejstarší něco kolem 55 let. Věk je něco, co opravdu neřešíme a často se na našich akcí potkávají různé generace. Jsou to vždy velmi obohacující setkání. 

A co ještě?

Kromě 3 nevšedních dnů, potní chýše, přeladění se ze zimního období na jaro a propojení se s novými lidmi Ti toto setkání nabízí i přesah do Tvého každodenního života. Z akce odjedeš zase o něco víc naladěný/á na sebe a na přírodou, budeš v kontaktu se svojí intuicí a přivezeš si domů i větší klid a nadhled nad svým životem.

Máš chuť zažít Silvestra s námi?

Po vyplnění formuláře se Ti ozveme s podrobnějšími informacemi a zodpovíme Tvé případné dotazy
↓↓↓

Odesláním tohoto formuláře souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle GDPR.