PUTOVÁNÍ: Chlad, dech a Smysluplné rozhovory


Průvodci: Ondřej Šperka, Vítek Novotný 

Termín: 8. - 13.6.2021

Lokalita: Rychlebské hory, Kralický Sněžník

Účastníků: 9

Úvodem

Vyrazit do přírody, putovat českou krajinou, večer lehávat u ohně, každý den spát na jiném místě a do toho se učit novým věcem - tohle bude naše Putování v Rychlebských horách a v Králickém Sněžníku :-) 

Praktickými metodami se naučíme práci s dechem, kdy téměř okamžitě dokážeme nahradit negativní emoce pozitivními. Naučíme se chytře pracovat s chladem, čímž pozitivně ovlivníme naši nervovou soustavu a hormony a díky tomu můžeme například lépe zvládat každodenní stres. A večery u ohně? Ty budou patřit Smysluplným rozhovorům

Všechna cvičení, které se na Putování naučíme můžeme lehce zakomponovat do našeho "normálního" života a zůstat tak šťastní, silní a otevření krásám i výzvám. Zároveň na sebe netlačíme, vše je dobrovolné a necháváme věci přirozeně plynout.

Nemáš-li zkušenosti s vícedenním pobytem v přírodě, tak neměj obavy - akce je nastavena tak, že může být Tvou první zkušeností s pohybem "na těžko". Průvodci Ti pomůžou s přípravami před akcí i v jejím průběhu. A máš-li přechody v malíku, o to líp, bude se ti lépe soustředit na práci se sebou samým.


Co o našich akcích píší minulí účastníci? Mrkni do Referencí

Ochutnávka fotek

Záměr naší cesty

Putování je cesta ve smyslu fyzickém, mentálním i duševním. V průběhu výpravy si vyzkoušíš a zjistíš:

- Jaké to je denně putovat 10 - 20 kilometrů se všemi zásobami a vybavením.
- Spolehnout se na své vlastní síly a zároveň se i opřít o skupinu. 
- Pobýt několik dní v přírodě "mimo civilizaci".

Ale také:

- Pocítíš pravou sílu přírody a naučíš se skamarádit s chladem.

- Naučíš se respektovat přirozené prostředí a existovat v něm.
- Pozitivně ovlivnit svou nervovou soustavu a hormony a efektivně pracovat se stresem.

Jak to bude probíhat?

1. den (úterý):

Sejdeme se v Javorníku (okres Jeseník). Odtud už vyrazíme po svých směrem k Zaječímu vrchu, pod kterým se utáboříme. Rozděláme oheň a proběhne úvod do Putování, vzájemně seznámení, sdílení a první cvičení - zklidnění nervové soustavy pomocí "dechu 428".

2. den (středa):

Ráno nás čeká nakopávací "neuro rozcvička". po které vyrazíme na dopolední část dnešního úseku. Cesta je lemována krásnými skalkami jako např. "Vysoký kámen" nebo "Šafářova skála". Dojdeme až k oboře s muflony a daňky, kde tě zasvětíme do Wim Hof dýchání, jednoho ze stěžejních bodů našeho Putování. Nakopne tě tak, že dnešní porce kiláků nebude žádný problém! 

Spát budeme pod Borůvkovou horou, kde si povíme něco o stress managementu a ukážeme si metody, jak náš každodenní stres pozitivně ovlivňovat.

3. den (čtvrtek):

Po rozcvičce a snídaní vyrazíme po česko polské hranici a kolem poledne "lehce zběhneme" na polskou stranu k nádhernému skalnímu útvaru "Skalny Mur". Čeká nás tu naučit se další fázi Wim Hofova dýchání a samozřejmě oběd :-) Kolem pozůstatků hradu Karpien se vrátíme na hranici a k večeru se utáboříme pár kilometrů před vrcholem Špičák. Dnes probereme teorii práce s chladem, naučíme se zahřívající dech "Power Breathing" a budeme-li chtít, tak i meditaci na rozvádění tepla - Tummo.

4. den (pátek):

Dopoledne doputujeme k nádherným Nýznerovským vodopádům. Byť bude srpen, i tak se můžeme těšit na příjemně studenou vodu a dobrovolníci tak budou moci vyzkoušet otužování v praxi. Nejdůležitější bude mentální část a náš přístup - skočit do vody umí a může každý - my se naučíme jak tuto příležitost využít k práci s nastavením "své hlavy". Tato zkušenost se dá pak krásně přenést do dalších životních situací, my už ale budeme vědět, jak zůstat ve spojení se svým tělem, ve své síle.

Večer se utáboříme pod vrcholem Smrk, který je s výškou 1127 m. n. m. nejvyšším bodem Rychlebských hor.

5. den (sobota):

Dnes máme před sebou poslední den "mimo civilizaci". Během něj nás opět čekají aktivační dýchací cvičení, díky kterým se dokážeme velmi rychle dostat do svého těla a změnit svou náladu. Odpoledne dojdeme na chatu Návrší, která nám pro dnešní noc poskytne zázemí. Užijeme si společný poslední večer, skočíme do sauny,  zahrajem si hry, dáme pivko, ... prostě pohoda.

6. den (neděle):

Dnes ráno nás čeká opravdová krása. Trochu si přivstaneme - samozřejmě jen ten kdo bude chtít - a vyrazíme za  východem slunce na Králický Sněžník (1424 m. n. m.). Už jsem ho tam párkrát pozoroval a je fakt nádhera :-) Po návratu na chatu nás čeká ukončení našeho Putování, dáme si závěrečné vigilie, ve kterých se ohlédneme za uplynulým týdnem, a pak už jen sestoupíme do Starého Města, odkud se dopravíme do našich domovů :-)Cena: 6.790 Kč

Je v ní zahrnuta naše práce (knowhow, sebevzdělávání, organizace) a ubytování poslední noc na Návrší.


Putováním Tě provedou:

Ondřej Šperka

Email: ondrej.sperka1@gmail.com

Telefon: +420 608 525 412

Za Hranici Komfortu

Přednášky pro školy

Facebook

Už je to pár let, co jsme s kamarádem stáli u silnice a vyráželi na dvouměsíční dobrodružství, během kterého jsme prostopovali celé Rusko až do Mongolska. Tenkrát jsem ještě netušil, že se mi právě otevírá nová životní etapa. Cest v podobném duchu přibývalo, a i díky těmto zkušenostem jsem začal pracovat jako průvodce pro brněnský Expedition Club. Značnou část roku jsem trávil v různých končinách na světě a staral se o lidi. Tato spolupráce pro mě byla velkou inspirací a podpořila i vznik prvního Putování. A to byl další velký krok. Otevřel se mi tím prostor vyrážet s lidmi za dobrodružstvím a sytit se nejen společnými prožitky, ale i upřímným sdílením svých vnitřních procesů v bezpečném prostoru skupiny. Tohle mě naprosto naplňuje a jsem šťastný, že to můžu dělat.

Během naší akce budu zastávat roli průvodce a organizátora. V rámci příprav vám poradím s vybavením a budu k dispozici k řešení veškerých organizačních záležitostí. 

Vítek Novotný

Email: novotny.vitek@gmail.com

Telefon: +420 602 221 029

Smysluplné rozhovory

Facebook


Od malička mě baví poslouchat příběhy. V roce 2017 jsem založil projekt Smysluplné rozhovory, jehož vizí je vracet více hloubky do našich konverzací i vztahů. Pořádáme pravidelná setkání v různých městech v Česku a pro ty, kteří chtějí osvěžit povídání se svými blízkými a kamarády jsme vydali konverzační karty, díky kterým můžeme lépe poznat lidi ve svém okolí.

Otázky mě provázejí celým životem. V současné době procházím integrativním psychoterapeutickým výcvikem, v minulosti jsem absolvoval výcviky v koučování a vzdělávání dospělých. Jako lektora mě naplňuje provázet lidi tématy komunikace, otužování a dýchání.

Další důležitou složkou mého života je pohyb a zájem o to, jak funguje lidské tělo. Od malička jsem byl vedený ke sportům. Očarovaly mě především ty bojové. Přes 13 let jsem na národní i mezinárodní úrovni zápasil v karate. Poté jsem přešel na thajský box a brazilské jiu-jitsu. Věnuji se i józe, (zimnímu) plavání a cvičení s kettlebellem. Do hloubky se zajímám o dechová cvičení a meditaci. Pravidelně praktikuji Wim Hof Metodu, techniky z Pranajámy a freedivingu. V roce 2018 jsem se stal oficiálním instruktorem metody Oxygen Advantage.

Svůj volný čas se snažím trávit co nejvíce v přírodě. Nejraději mám pěší treky, kdy si všechno potřebné nesu na zádech a spím pod hvězdami.