PUTOVÁNÍ: Chlad, dech a Smysluplné rozhovory


Průvodci: Ondřej Šperka, Vítek Novotný 

Termín: 8. - 13.6.2021

Lokalita: Rychlebské hory, Kralický Sněžník

Účastníků: 9

Úvodem

Vyrazit do přírody, putovat českou krajinou, večer lehávat u ohně, každý den spát na jiném místě a do toho se učit novým věcem - tohle bude naše putování v Rychlebských horách a v Králickém Sněžníku :-) 

Praktickými metodami se naučíme práci s dechem, kdy téměř okamžitě dokážeme nahradit negativní emoce pozitivními. Naučíme se chytře pracovat s chladem, čímž pozitivně ovlivníme naši nervovou soustavu a hormony a díky tomu můžeme například lépe zvládat každodenní stres. A večery u ohně? Ty budou patřit Smysluplným rozhovorům

Všechna cvičení, které se na putování naučíme můžeme lehce zakomponovat do našeho "normálního" života a zůstat tak šťastní, silní a otevření krásám i výzvám. Zároveň na sebe netlačíme, vše je dobrovolné a necháváme věci přirozeně plynout.

Ochutnávka fotek


Veškeré vybavení si poneseme na zádech, budeme spát ve stanech a vařit si z vlastních zásob. Nemáš-li zkušenosti s vícedenním pobytem v přírodě, tak neměj obavy - akce je nastavena tak, že může být Tvou první zkušeností s pohybem "na těžko". Pomůžeme Ti s přípravami před akcí i v jejím průběhu.

V čem Tě tato akce může obohatit?

  • Několik dní strávíš v krásné přírodě a odpočineš si od civilizace.
  • Naučíš se praktické metody, díky kterým dokážeš ovlivnit svoji náladu, emoce i nervovou soustavu.
  • Osvojíš si nástroje, díky kterým dokážeš dobře pracovat se stresem i v ruchu každodenního života.
  • Potkáš se s podobně naladěnými lidmi.
  • Vyzkoušíš si jaké to je denně putovat 15 - 20 km se všemi zásobami a vybavením.

Reference od minulých účastníků:

Irča Kajerová

"Od prvního momentu panovala naprosto laskavá a uvolněná atmosféra. Kluci, Ondra s Víťou, nás provedli krásnou českou krajinou. Díky Vítkovým Smysluplným rozhovorům večer u ohně se skupina opravdu rychle spojila a všichni jsme měli pocit, že se známe roky. Moc se mi líbilo pojetí ranní rozcvičky, otužování a Wim Hof metoda. Pěkně postupně a jednoduše."  

Filip Řezníček

"Díky tomu, že putování přineslo pohodovou atmosféru a bezpečný prostor pro sdílení, bylo příjemné s ostatními lidmi hovořit o věcech, které se při běžných setkáních nedostanou na povrch. Celkově akci vnímám jako velmi autentické setkání v malebné přírodě."  

Jak to bude probíhat?

1. den (úterý):

Sejdeme se v Javorníku (okres Jeseník). Odtud už vyrazíme po svých směrem k Zaječímu vrchu, pod kterým se dnes utáboříme. U ohně si řekneme více k celému putování a rovnou si dáme i první cvičení - zklidnění nervové soustavy pomocí "dechu 428". 

2. den (středa):

Ráno nás čeká nakopávací "neuro rozcvička". po které vyrazíme na dopolední část dnešního úseku. Cesta je lemována krásnými skalkami jako např. "Vysoký kámen" nebo "Šafářova skála". Dojdeme až k oboře s muflony a daňky, kde tě zasvětíme do Wim Hof dýchání, jednoho ze stěžejních bodů našeho Putování. 

Večer dojdeme pod Borůvkovou horu, tam se pro dnešní den utáboříme, povíme si něco o stress managementu a ukážeme si metody, jak náš každodenní stres pozitivně ovlivňovat. 

3. den (čtvrtek):

Po rozcvičce a snídaní vyrazíme po česko polské hranici a kolem poledne "lehce zběhneme" na polskou stranu k nádhernému skalnímu útvaru "Skalny Mur". Čeká nás tu naučit se další fázi Wim Hofova dýchání a samozřejmě oběd :-) Kolem pozůstatků hradu Karpien se vrátíme na hranici a k večeru se utáboříme pár kilometrů před vrcholem Špičák. Dnes probereme teorii práce s chladem, naučíme se zahřívající dech "Power Breathing" a budeme-li chtít, tak i meditaci na rozvádění tepla - Tummo. Večer u ohně nebudou chybět Smysluplné rozhovory.

4. den (pátek):

Dopoledne doputujeme k nádherným Nýznerovským vodopádům. Byť bude červen, i tak se můžeme těšit na příjemně studenou vodu a dobrovolníci tak budou moci vyzkoušet otužování v praxi. Nejdůležitější bude mentální část a náš přístup - skočit do vody umí a může každý - my se ale naučíme, jak tuto příležitost využít k práci s nastavením "své hlavy". Tato zkušenost se dá pak krásně přenést do dalších životních situací, my už ale budeme vědět, jak zůstat ve spojení se svým tělem, ve své síle.

Večer se utáboříme u Sokolích skal, z kterých je opravdu impozantní výhled do krajiny. Navíc je tu malebný srub, který s trochou štěstí obydlíme :-)

5. den (sobota):

Dnes máme před sebou poslední den "mimo civilizaci". Půjdeme přes vrchol Smrk, který je s výškou 1127 m. n. m. nejvyšším bodem Rychlebských hor. Dnešek bude mít podobný spád jako ostatní dny - budeme putovat a dál rozvíjet aktivační dýchací cvičení, díky kterému se dokážeme velmi rychle dostat do kontaktu se svým tělem a změnit svou náladu. Odpoledne dojdeme na turistickou chatu Návrší, která nám pro dnešní noc poskytne zázemí, které zahrnuje i zítřejší snídani :-)

6. den (neděle):

Dnes ráno nás čeká opravdová krása. Bude-li nám oblačnost nakloněna, tak si přivstaneme - samozřejmě jen kdo bude chtít - a vyrazíme za východem slunce na Králický Sněžník (1424 m. n. m.). Už jsem ho tam párkrát pozoroval a je to fakt nádhera :-) Po návratu na chatu nás čeká ukončení našeho Putování, dáme si závěrečné vigilie, ve kterých se ohlédneme za uplynulým týdnem, a pak už jen sestoupíme do Starého Města, odkud se dopravíme do našich domovů :-)Cena: 6.790 Kč

Je v ní zahrnuta naše práce (knowhow, sebevzdělávání, organizace) a ubytování poslední noc na Návrší.


Putováním Tě provedou:

Ondřej Šperka

Email: ondrej.sperka1@gmail.com

Telefon: +420 608 525 412

Expedition Club

Facebook


Už je to pár let, co jsme s kamarádem stáli u silnice a vyráželi na dvouměsíční dobrodružství, během kterého jsme prostopovali celé Rusko až do Mongolska. Tenkrát jsem ještě netušil, že se mi právě otevírá nová životní etapa. Cest v podobném duchu přibývalo, a i díky těmto zkušenostem jsem začal pracovat jako průvodce pro brněnský Expedition Club. Značnou část roku jsem trávil v různých končinách na světě a staral se o lidi. Tato spolupráce pro mě byla velkou inspirací a podpořila i vznik prvního Putování. A to byl další velký krok. Otevřel se mi tím prostor vyrážet s lidmi za dobrodružstvím a sytit se nejen společnými prožitky, ale i upřímným sdílením svých vnitřních procesů v bezpečném prostoru skupiny. Tohle mě naprosto naplňuje a jsem šťastný, že to můžu dělat.

V rámci příprav na akci Ti poradím s vybavením a budu k dispozici k řešení veškerých organizačních záležitostí.

Vítek Novotný

Email: novotny.vitek@gmail.com

Telefon: +420 602 221 029

Smysluplné rozhovory

Facebook


Od malička mě baví poslouchat příběhy. V roce 2017 jsem založil projekt Smysluplné rozhovory, jehož vizí je vracet více hloubky do našich konverzací i vztahů. Pořádáme pravidelná setkání v různých městech v Česku a pro ty, kteří chtějí osvěžit povídání se svými blízkými a kamarády jsme vydali konverzační karty, díky kterým můžeme lépe poznat lidi ve svém okolí.

Otázky mě provázejí celým životem. V současné době procházím integrativním psychoterapeutickým výcvikem, v minulosti jsem absolvoval výcviky v koučování a vzdělávání dospělých. Jako lektora mě naplňuje provázet lidi tématy komunikace, otužování a dýchání.

Další důležitou složkou mého života je pohyb a zájem o to, jak funguje lidské tělo. Od malička jsem byl vedený ke sportům. Očarovaly mě především ty bojové. Přes 13 let jsem na národní i mezinárodní úrovni zápasil v karate. Poté jsem přešel na thajský box a brazilské jiu-jitsu. Věnuji se i józe, (zimnímu) plavání a cvičení s kettlebellem. Do hloubky se zajímám o dechová cvičení a meditaci. Pravidelně praktikuji Wim Hof Metodu, techniky z Pranajámy a freedivingu. V roce 2018 jsem se stal oficiálním instruktorem metody Oxygen Advantage.

Svůj volný čas se snažím trávit co nejvíce v přírodě. Nejraději mám pěší treky, kdy si všechno potřebné nesu na zádech a spím pod hvězdami.