Láká Tě vyrazit do přírody? Spát v ní, putovat s batohem na zádech a večer sedávat u ohně? Vydej se na pouť a zažij to s námi!

Pouť je příležitost vnést do svého života svěží vítr. Může nám pomoci uzavřít něco starého a rozjasnit nové, můžeme na ní zažít hluboké setkání, rozpomenout si na své sny, propojit se s přírodou, a také třeba objevit část sebe, na kterou jsme už možná zapomněli. Kráčíme každý sám za sebe a současně i jako skupina, která se navzájem podporuje a společně tvoří bezpečný prostor pro setkání v hloubce, pravdivosti, lehkosti i radosti. Několik dní strávíme v české přírodě - budeme v ní putovat, spát, večer sedávat u ohně,... Zažijeme hluboký kontakt s ní, ale i sami se sebou.

Tato pouť Tě může podpořit pokud:

  • máš chuť vzdálit se svým běžným dnům i ruchu civilizace
  • přeješ si zažít hlubší kontakt sám/sama se sebou i s přírodou
  • chceš poznat nové lidi a otevřeně s nimi mluvit
  • potřebuješ se na něco ve svém životě podívat s odstupem a nadhledem
  • chceš něco ukončit a nebo naopak nově zažít
  • máš potřebu si odpočinout, zpomalit a dopřát si čas pro sebe

Cesta se bude odehrávat venku, ale i uvnitř nás

Staneme se poutníky, kteří kráčí krajinou, řídí se srdcem a koukají na svět i na svůj život s odstupem a nadhledem. Chůze přírodou nám pomůže vnímat hloubku i lehkost a nahlédnout k podstatě věcí, které se nám v životě i na cestě právě teď odehrávají.

Do poutě si vložíš svůj vlastní záměr/přání

"Co si přeji, aby mi tato cesta ukázala? V čem chci, aby mě právě teď podpořila?"

Vydat se na pouť je pro Tebe i příležitost skrze perspektivu cesty pohlédnout na to, co se Ti v životě právě teď děje a získat v tom větší jasnost i klid.

Zažiješ autentická sdílení u ohně

Příběhy druhých nás můžou inspirovat i podpořit a stejně tak náš vlastní příběh může obohatit ostatní. U večerních ohňů budeme dělat sdílecí kruhy, při kterých budeš mít možnost mluvit sám/sama za sebe, reflektovat svůj záměr, sdílet své zážitky i prožívání, naslouchat druhým a je v pořádku i nemluvit. 

Dopřeješ si čas pro sebe

Naladit se na sebe, nechat sednout své myšlenky a plány a celkově se dobře vyživit časem pro sebe je důležitou součástí této cesty. Dáme si čas usadit se na nových místech i v sobě, zpomalit, ztišit se, přemýšlet a nebo jen tak být. Podpoří nás v tom chůze, příroda, i drobné aktivity v průběhu cesty.

Nemáš zkušenosti s vícedenním pobytem v přírodě?

To není překážkou. Rád Ti pomůžu s vybavením a praktickou přípravou před cestou, i v jejím průběhu.

Proč na pouť vyrazit?

Několik dní strávíš v přírodě s minimem civilizace. Budeš v ní putovat, spát, sedávat u ohně,... je to příležitost očistit se od starých nánosů a toho, co Ti už neslouží

Zažiješ hlubší kontakt se sebou i s krajinou - propojíš se se svým tělem i duchem a spojíš se s přirozeností přírody a svým místem v ní

Vzdálíš se svým běžným dnům a podíváš se na vše s odstupem a nadhledem

Poznáš nové lidi a spojí vás společná cesta

Zažiješ autentická sdílení ve skupině, díky kterým Ti mohou přijít důležitá uvědomění, vhledy i inspirace

Získáš větší jasnost a klid v tom, co se Ti v životě právě teď děje

Vystoupíš ze své komfortní zóny a oživíš své sny, vize a plány

S kým?

Ondřej Šperka

Příběh, který s vámi chci sdílet začíná někde v lesích okolo mého rodného města Vyškov. Jako náctiletý jsem tam často chodíval, toulal se v nich, přespával pod širým nebem, seděl u ohně,... a jen jsem tam tak byl sám se sebou, s přírodou a s tím, co se ve mě aktuálně odehrávalo. Sny, vize, strachy, bolesti, touhy i přání. 

V roce 2014 jsem vyrazil na první velkou zahraniční cestu. Po pár týdnech na Islandu jsem se domů vrátil jiný. Otevřel se mi svět cestování a já se do něj zakousl. Stopoval jsem, chodil po horách, objevoval nové destinace, o svých cestách přednášel a postupně jsem se začal živit jako průvodce. Ale nebylo to ještě ono, nebyl jsem to plně já. Tenkrát jsem totiž světu tolik neukazoval část sebe, díky které jsem si na cestách odžíval svá aktuální životní témata a poznával sám sebe. 

To se ale změnilo na jaře 2019 s příchodem projektu Putování, které tyto dvě části propojuje a staví do rovnováhy to, co zažíváme venku a to, co každý prožíváme uvnitř sebe. Putování mi dalo odvahu kráčet cestou vlastní seberealizace, propojovat světy a značnou část roku trávit v přírodě a na cestě. A tam provázet skupiny i jednotlivce v krajinách vnějších i vnitřních.

Jsem táta, manžel, lektor, průvodce, a taky pořád ten kluk, který sedí v lese u ohně. Naplňuje mě upřímné sdílení s ostatními, dávám sílu skupině, věřím, že všechny odpovědi se nalézají v přítomnosti a hluboko v sobě cítím touhu po pravdivosti a přirozenosti. Stojím nohama na zemi a jsem otevřen všem kouzlům, které život přináší.

Na většině poutích a putování mě doprovází naše 3lettá československá vlčice Ayla. Ale není to pravidlem, vždy se před akcí každého účastníka ptám, jestli mu přítomnost psa nebude vadit a komunikujeme o tom.

Napsali o společné cestě

Katka Štěrbová

"Díky Putování jsem našla svůj zdroj energie. Ten Zdroj, na který jsem díky nasazení v práci i v rodinném životě, zapomněla. A zapomněla znamená vyhoření, deprese a nakonec i strašidelná nemoc. Na kopečcích tajemných Bílých Karpat jsem si uvědomila, jak je příroda magická a léčivá. Uprostřed party fajn lidí se otevřelo nejedno silné téma a to i přesto, že jsme se vůbec neznali. Ondra je moudrá duše, vede respektem a pokorou. Ze srdce díky."

Filip Řezníček

"Většinu ostatních "poutníků" jsem před akcí neznal, ale díky tomu, že putování přineslo pohodovou atmosféru a bezpečný prostor pro sdílení, bylo příjemné s ostatními lidmi hovořit o věcech, které se při běžných setkáních nedostanou na povrch. O stmelení naší skupiny dokládá i buchta, kterou jsme společnými silami upekli v chalupě poslední večer putování. Celkově akci vnímám jako velmi autentické setkání v malebné přírodě. Kromě příjemného pocitu si z akce odnáším také nová přátelství s lidmi, které jsem měl možnost díky společné cestě poznat více do hloubky."

Martin Masák

"Setkání s Ondrou mi přinášejí povzbuzení do spokojenějšího žití. Podpora odvažovat se žít tak, aby mi bylo příjemně na duši i těle. Cítit, že na to mám právo. Ondra bedlivě naslouchá, pomáhá zklidnit, dostat se k sobě. Přináší svou inspiraci a zároveň mou nechává zářit. Cítím z něj laskavost, spolupráci, bezpečí, ... díky Ti."

Vojta Přikryl

"V Ondrově přítomnosti se dějí velké věci. Především oceňuji jeho schopnost vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém může každý objevovat svůj vlastní potenciál a zároveň veškeré vnitřní prožívání sdílet s ostatními. Věřím, že to ve výsledku posunuje celou skupinu."

Petr Žítek

"Šlapeš na vrcholky hor, necháváš se uchvátit čarokrásnými výhledy a cpeš se borůvkami, až zfialovíš. Místo sprchy objevuješ kouzlo zapomenutých jezírek a vodopádů. To vše ve společnosti tichého a malebného lesa a party skvělých lidí. Znáš je sice sotva pár minut, ale už jim klidně vyzvoníš i ta největší tajemství. Právě takové jsou cesty připravené Ondřejem - stmelil by nejspíš i Rusko s Ukrajinou, udělal by dobrodruha i ze Stephena Hawkinga a dokázal by odhalit něco hlubokého i takovému pragmatikovi, jako je Zeman! Vřele doporučuji!"

CESTA NÁRUČÍ PŘÍRODY

Příroda nám nabízí svoji čistotu a jasnost. Strávit v ní více dní se může stát důležitým bodem pro náš další vývoj a směřování. Je jednoduchá - možná se stane jednoduchým i to, co se Ti v životě právě teď děje. Je přirozená - možná si v ní rozpomeneš na svoji pravou podstatu. Je v ní hojnost všeho a plně nám ji poskytuje - možná díky tomu objevíš bohatství, kterého sis dodnes nevšiml/a.

Tato pouť je pozvánkou na dobrodružnou výpravu vnější krajinou, ale i uvnitř sebe. Může se Ti na ní udát důležité uvědomění, můžeš na ní zažít hluboké setkání, ukončit jednu etapu života a vkročit do nové,... Každý z nás to bude mít jinak a i v tom je krása a pestrost tohoto zážitku. Doporučuji dobře zvážit záměr, s kterým na cestu vyrazíš.

Hodnota akce

  • organizační činnost před akcí a během ní
  • podpora v rámci vybavení a příprav na cestu
  • facilitace kruhů a aktivit během cesty
  • průvodcovská činnost

za cenu
4.600 kč pro pouť v Železných horách 20.-23.4.2023 (4 dny)
5.400 kč pro pouť v Bílých Karpatech 17.-21.5.2023 (5 dnů)

TADY najdeš další termíny poutí v tomto roce

A co ještě?

K využití plného potenciálu poutě Ti navíc nabízím i podporu pro stanovení si svého záměru/přání pro cestu. Dávám možnost si spolu před akcí zavolat, projasnit si to, kde se aktuálně v životě nacházíš a zároveň si i stanovit to, co od cesty potřebuješ a v čem Tě právě teď může dobře podpořit.

Kapacita obou poutí je omezena pro 9 účastníků.

Praktické informace

Začátek, konec a trasa v Železných horách

Sejdeme se ve čtvrtek 20.4. v 17:00 v Chotěboři a pouť zakončíme v neděli 23.4. kolem 15:00 opět v Chotěboři

Naše trasa může vést přes: Chotěboř - Mariánské údolí - Libice nad Doubravou - Maleč - vodní nádrž Seč - Markova skála - Vestec - údolí řeky Doubravky - Chotěboř

Začátek, konec a trasa v Bílých Karpatech

Sejdeme se ve středu 17.5. v 17:00 ve Velké nad Veličkou a pouť zakončíme v neděli 21.5. kolem 14:30 v Bylnici

Naše trasa může vést přes: Velká nad Veličkou - Filipovské údolí - Kubíkův vrch - Velká Javořina (nejvyšší vrchol Bílých Karpat) - obec Květná - Velký a Malý Lopeník - Vyškovec - Stará Hrozenkov - obec Žítková (odtud pochází žítkovské bohyně) - Javorník - Bylnice

Záměrně u obou tras píšu "může vést", protože vyrazit na pouť je i jedno velké mystérium. Kam nás to zavede? Kolik kilometrů budeme mít chuť ujít? To vše je na nás. Máme plán a směr - půjdeme pohodovým tempem cca 15 km denně - současně se ale může vše měnit dle aktuálních okolností, počasí, pocitů, a naší intuice.

Jaká je Ondrova role na pouti? "Budu držet dobrý směr naší skupiny - naslouchat, ptát se a jemně vést, facilitovat sdílecí kruhy a další aktivity v průběhu cesty. Zároveň budu vše organizovat tak, abychom bezpečně dorazili až na konec naší společné cesty."

Veškeré vybavení si poneseme na zádech, vezmeme s sebou stany a vařit si budeme z vlastních zásob. Po přihlášení Ti pošlu dokument s podrobnějšími informace a doporučeným vybavením. Nemáš-li zkušenosti s vícedenním pobytem v přírodě, tak Ti rád pomůžu s vybavením a další přípravou před akcí i v jejím průběhu.

Jak se přihlásit?

Níže na stránce najdeš formulář. Stačí ho vyplnit a já se Ti na jeho základě ozvu. V telefonátu zodpovím Tvé veškeré dotazy a řeknu Ti další informace. 

Ještě nemáš jasno a s přihlášením váháš? I tak je možné formulář odeslat a v telefonátu se pobavíme o tom, zda nám společná cesta dává smysl.

Časté dotazy

Můžu přijet i když předem nikoho neznám?

Na většinu našich akcí lidé přijíždí jako jednotlivci a předem se s ostatními neznají. Je tedy normální přijet sám/sama. Občas dorazí i dvojice a nebo se potkávají účastníci, kteří se znají z jiných našich akcí. Jsme na to zvyklí a s dynamikou skupiny pracujeme tak, že byť jsme na začátku akce skupina neznámých lidí, tak se na jejím konci loučíme jako parta přátel.

Co když tam budu nejstarší/nejmladší?

Nejmladší účastník naší akce měl cca 19 let a nejstarší něco kolem 55 let. Věk je něco, co opravdu neřešíme a často se na našich akcí potkávají různé generace. Jsou to vždy velmi obohacující setkání.

Bojím se, že vám nebudu stačit

Toto je častá obava. Na začátku každé poutě dopředu říkám, ať si každý zvolí tempo chůze jaké mu vyhovuje. Není třeba se omezovat ostatními, ani zrychlovat, ani zpomalovat. Nejdeme na výkon, nikam nespěcháme a vždy na sebe po nějakém úseku čekáme. Jdeme jako skupina a zároveň si každý z nás volí tempo, jaké potřebuje a v jakém je mu dobře.

Ještě jsem takto nespal/a v přírodě

Pravděpodobně to tedy bude výstup z komfortní zóny, ale nebudeš na to sám/sama. Tato pouť je dost možná ideální příležitost si to poprvé vyzkoušet. Může to být pro Tebe velká věc. Já i skupina Tě v tom podpoříme.

Co když bude pršet?

To se samozřejmě může stát a taky že se to stává. I déšť a změny počasí k pobytu v přírodě patří a můžou nás velmi rychle vyvést z komfortní zóny. Ještě se nám nestalo, že bychom kvůli počasí akci rušili. Ale stalo se nám například to, že jsme si skrze změnu počasí našli střechu nad hlavou (tenkrát to byly skautské klubovny). A i to k pouti patří. Postaráme se o sebe a cesta se postará o nás.

Abychom si to shrnuli...

Zažiješ dobrodružství v české přírodě - budeš v ní spát, večer sedávat u ohně, a taky putovat. Opustíš rutinu svých běžných dnů a nakoukneš za hranici své komfortní zóny. Podpoří Tě v tom i skupina lidí, se kterými vás spojí společná cesta. Nahlédneš hlouběji do sebe, propojíš se s přírodou, zažiješ autentická sdílení a stanovíš si svůj vlastní záměr pro tuto cestu. Jsi připraven/a? Pak už jen stačí udělat první krok a nechat věci, ať se stanou tím nejlepším způsobem.

Máš chuť vyrazit na pouť s námi?

Po vyplnění formuláře se Ti ozvu s podrobnějšími informacemi a zodpovím Tvé případné dotazy
↓↓↓

TADY najdeš další termíny poutí v tomto roce

Odesláním tohoto formuláře souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle GDPR.