POTŘEBA TICHA

19.05.2022

Když se teď ohlédnu zpětně ve svém životě, uvědomuji si, v jakém zahlcení jsem žila. Neustále pod palbou všelijakých podnětů, ve shonu běžného života. A potom se vždycky objevila chuť "někam vypadnout" a užít si trošku klidu. Větišnou jsem ho jezdila čerpat do přírody, nebo na meditační retreaty. To ticho, které je tam všudypřítomné mě moc léčilo. Ale pak jsem se vždy vrátila do koloběhu svých dní. A tak pořád dokola.

TICHO

Velikou změnu mi do života přineslo, když jsem začala ve svých obyčjených dnech vědomě "pracovat" s tichem. Když jsem si pojmenovala tenhle zdroj, ke kterému se mohu obracet. Je to totiž ten "prostor", který vnitřně navštěvuji, když jsem v přírodě, medituji, putuji,... A díky tomu se mohu osvobozovat od formy a jít přímo k podstatě. Nevnímat ticho jen "když mám pohodu", ale vždy.

Ticho je k dispozici vždy a všem. Je tady, máme ho v sobě a právě teď se s ním můžeme spojit. Co cítíš? Jak ho vnímáš?

NEJVĚTŠÍ LUXUS DNEŠNÍ DOBY

V tématu ticha mě moc inspiruje norský polárník Erling Kagge. To co objevil při svých cestách po nejodlehlejších krajinách světa, začal žít i v ruchu našeho moderního světa:

"V dnešní době investujeme spoustu času tomu, abychom udrželi krok s dobou. Ticho je svým způsobem protiváhou tomuto všemu. Vnitřní ztišení není o otočení se zády k okolnímu světu, ale spíše naopak - je to způsob bytí, kdy můžeme vidět svět o něco jasněji, být s ním přítomní a obdivovat ho ve všech jeho podobách. Ticho samo o sobě je bohaté, exkluzivní a luxusní. Nepovažuji ho za odříkání nebo něco duchovního, ale spíše za praktický zdroj pro bohatší život."

PRAKTICKÝ ZDROJ PRO BĚŽNÝ ŽIVOT

O tichu se těžko mluví či píše. Je neuchopitelné a přesto tak plné. Ticho není jen o absenci hluku, ale je spíše o prožitku, který je za vším tím hlukem světa. Ticho je vždy přítomné a právě díky tomu vím, že se k němu mohu kdykoliv obrátit svou pozorností. A co více, mohu ho učinit nedílnou součástí svého života.

Díky tichu se učím žít plně sama se sebou. Nevyrušovat se stále nějakými podněty, ale ...

Ticho mě učí, že i ta nejobyčejnější činnost Z ticha tvořili i ....