Potřeba ticha

07.04.2022

Ticho je obyčejná lidská potřeba - něco jako pohyb. Když má naše tělo dostatek pohybu, cítí se spokojené a naplněné. Stejně tak potřebujeme ticho, aby nám pomáhalo vybalancovat ruch a zahlcení dnešní doby. Jak často si ale tento luxus dopřáváme?

Ticho vyrovnává síly chaosu

Tématu ticha zasvětil svůj život Norský polárník Erling Kagge. To co objevil při svých cestách po nejodlehlejších krajinách světa, pak začal žít i v ruchu našeho moderního světa:

"V dnešní době investujeme spoustu času tomu, abychom udrželi krok s dobou. Ticho je svým způsobem protiváhou tomuto všemu. Vnitřní ztišení není o otočení se zády k okolnímu světu, ale spíše naopak - je to způsob bytí, kdy můžeme vidět svět o něco jasněji, být s ním přítomní a obdivovat ho ve všech jeho podobách. Ticho samo o sobě je bohaté, exkluzivní a luxusní. Nepovažuji ho za odříkání nebo něco duchovního, ale spíše za praktický zdroj pro bohatší život."

Neuchopitelné ticho

Jak ale uchopit ticho? Eckhart Tolle ve své knize "Ticho promlouvá" píše: Ticho je vnitřní prostor či vědomí, v němž se slova na této stránce stávají myšlenkami. Bez tohoto vědomí by nebylo žádné vnímání, žádné myšlení, žádný svět. Ticho je prostor, z nějž vyvěrá veškerý hluk a dění světa.  Jeho jednoduchost a krása spočívá právě v tom, že je tu vždy. V každém okamžiku.

Ticho není jen o absenci zvuku. Je o prožitku, který je za vším hlukem světa.

Ticho jako praktický zdroj pro bohatší život

Důležitým zdrojem, kde lze nasávat ticho je bezespotu příroda. Jen si vzpomeňme na to


Ticho se nám tak může stát skvělým parťákem pro náš běžný život. Můžeme se jím sytit pobytem v přírodě. Jednoduše tím, že vnímáme okolní ticho přírody, můžeme pocítit ticho uvnitř nás. Klidné prostředí pomáhá a může být důležitým zdrojem, jak se s tichem spojovat.Dopřej  si PAUZU, kdy se na okamžik zaposloucháš do ticha. O nic neusiluj. Vnímej pauzy mezi jednotlivými myšlenkami, pauzy mezi nádechem a výdechem, pauzy mezi slovy,...

Když si dopřejeme každý den alespoň malý okamžik ticha, můžeme velmi brzy pocítit benefity, které nám přináší. Jen zaměřením své pozornosti k tichu uvolňujeme naši nervovou soustavu, která je neustále pod palbou všelijakých podnětů. 

Ticho vnáší do našeho života více prostoru. Prostoru jen tak být bez jakýchkoli nároků. Prostoru vnímat i naslouchat. Prostoru spočinout a najít zdroj klidu.

Máš-li chuť pozvat do svého života více ticha a vnitřního klidu, koukni 6denní online CESTU TICHA. Je to příležitost jak vnést benefity ticha do svých běžných dní :-)