PUTOVÁNÍ: Autentický pohyb

Termín: 15. - 19. 7. 2020

Lokalita: Bílé Karpaty

Účastníků: 10 (min. 5) 

Cena: 5590 kč 

Průvodci: Ondřej Šperka a Marek Hladík

Úvodem

Kopcovitá krajina Bílých Karpat je úchvatná a ve spojení s pohostinností místních obyvatel patří mezi jedno z našich nejoblíbenějších míst, kam vyrážíme. Tohle je pravé Slovácko. Budeme se pohybovat "na okraji civilizace". Tedy dost daleko na to, abychom si užívali denní dávku kilometrů v ničím nerušené krajině a měli klid na praktická cvičení zaměřená na práci s našim tělem. Zároveň blízko na to, abychom sem tam doplnili zásoby nebo zašli do muzea poslední Žítkovské bohyně ve stejnojmenné vesnici - Žítková. 

Každý den se budeme věnovat aktivitám, které nás propojí s naším tělem i duší. Budeme pracovat s vědomým pohybem, vnímavostí vůči tělu, imaginacemi a zažijeme i několik rituálů. Propojíme se s přírodou a také s našimi vnitřními zdroji.

Pohyb nás bude provázet v jeho nejpřirozenější podobě. Budeme pracovat s autentickým pohybem, který vychází z našeho nitra a jeho podoba není určena nějakými cviky. Jednoduše děláme to, co naše tělo chce a potřebuje, nebo v pohybu zkoumáme náměty, které nám dá průvodce. Může to být výzva pro naši mysl, ale to k putování patří.

Nemáš-li zkušenosti s vícedenním pobytem v přírodě, tak neměj obavy - akce je nastavena tak, že může být Tvou první zkušeností s pohybem "na těžko". Průvodci Ti pomůžou s přípravami před akcí i v jejím průběhu :-) A máš-li přechody v malíku, o to líp, bude se ti lépe soustředit na práci se sebou samým.

Pokud Tě zajímají názory minulých účastníků Putování, najdeš je v Referencích

Ochutnávka fotek

Cíl naší cesty

Putování je cesta ve smyslu fyzickém, mentálním i duševním. V průběhu výpravy si vyzkoušíš a zjistíš:

Jaké to je denně putovat 10 - 20 kilometrů se všemi zásobami a vybavením.
Spolehnout se na své vlastní síly a zároveň se i opřít o skupinu.
Pobýt několik dní v přírodě "mimo civilizaci".

Ale také:

Prohloubíš spojení se svým tělem a posílíš svou schopnost mu naslouchat.
Naučíš se využívat přirozený a autentický pohyb k léčení svého těla i duše.
Zažiješ spoustu obohacujících zážitků, díky kterým lépe poznáš sebe sama.
Spojíš se se silou přírody a se zdroji vnitřní síly uvnitř sebe.

Jak to bude probíhat?

1. den (středa):

Sejdeme se v městě Velká nad Veličkou. Odtud vyrazíme nádherným Filipovským údolím až pod Novou horu. Čeká nás první setkání s autentickým pohybem. Dnes se "zkontaktujeme" se svým tělem a našimi smysly. Prohloubíme vnímání těla, abychom mu mohli během celého putování lépe naslouchat. Díky večernímu ohni se také zaměříme na vědomý kontakt s přírodou. Pokud jsi zvyklý/á na kancelář a zář monitoru, pak toto bude oáza.

2. den (čtvrtek):

Po rozcvičce vedené skrze autentický pohyb vyrazíme vzhůru na Velkou Javořinu - nejvyšší vrchol Bílých Karpat, kde si dáme oběd. Odpoledne budeme pracovat s tzv. groundingem neboli uzemněním, což nám dovolí nechat odejít z našeho těla všechno napětí nashromážděné ze všedních dní a najít svou "vnitřní základnu". Prozkoumáme jak funguje stabilita našeho těla a zjistíme jak je spojena s naší psychikou. Večer se utáboříme na louce nad obcí Květná. Dřeva na ohýnek bude dostatek a navíc je místo natolik strategické, že je z něj krásný výhled na východ i západ slunce :-)

3. den (pátek):

Dnes nás čeká další vrchol - Velký Lopeník. Po cestě na něj zastavíme u pramene Kyselky a nabereme si místní minerální vodu. Během dne si vyzkoušíme vzájemnou práci s tělem, které se říká "grounding", pohybový dialog a zrcadlení. Spát budeme u krásného jezírka hned vedle Starého Hrozenkova.

4. den (sobota):

Sobota bude spíše odpočinková. Po rozcvičce nahodíme batohy a vyjdeme si na kopec do obce Žítková. Poutavým vyprávěním místního průvodce se necháme provést muzeem poslední Žítkovské bohyně. Nakoupíme ovčí sýry, domácí máslo a jiné dobroty a přesuneme se kousek dál do starší části obce. Na samotě v kopcích tu na nás čeká baráček, který nám poskytne útočiště pro dnešní noc. Vlastně nejen nám, ještě je tu zhruba dvacet ovcí. Dnes budeme pracovat s jádrem našeho těla a osobnosti, vyzkoušíme si pohybové cvičení "setkání se stromem" a i tento - poslední večer - nebude chybět oheň.

5. den (neděle):

Závěrečný den, který začneme společným uzavíracím rituálem a pohybovým sdílením. Po opuštění našeho útočiště nás čeká pohodová cesta po hřebeni, na které si uděláme pár zastávek pro dnešní porci cvičení nebo osvěžení pod splavem. A pak už jen nasedneme na vlak domů :-)

Putováním Tě provedou:

Ondřej Šperka

Email: ondrej.sperka1@gmail.com

Telefon: +420 608 525 412

Za Hranici Komfortu

Expedition Club

Facebook

Díky spolupráci s Expedition Clubem trávím značnou část roku na cestách, kde zastávám naše heslo - vydávat se do míst, která nejsou pro každého. Mimo průvodcování moderuji podcast ExpeTalk. Před pár lety jsem založil projekt "Za Hranici Komfortu", pod kterým jsme uskutečnili několik cestovatelských výzev, mezi které patří dvouměsíční cesta stopem z Česka do Mongolska nebo taky výprava do města duchů Pyramiden na Špicberkách. A když zrovna nejsem na cestách, tak mě můžete potkat na školách, kde realizuji rozvojové přednášky pro děti.

Vyrážet s lidmi do přírody mi dává velký smysl a jsem moc vděčný, že díky akci Putování nezůstáváme jen na povrchu, ale jdeme do hloubky a tím i společně rosteme. Během naší výpravy budu zastávat roli průvodce, outdoorového poradce a organizátora.

Marek Hladík

Email: moudrostprirody@email.cz

Telefon: +420 773 270 794

Osobní web

Facebook

Mým posláním je inspirovat lidi k životu žitému naplno a srdcem. Ve své práci propojuji poznatky moderní tělesně-orientované psychoterapie a moudrost starobylých pramenů poznání. Na kurzech a individuálních setkáních vytvářím bezpečný prostor pro zážitky, které jsou léčivé pro tělo i duši. Má práce je hodně tvořivá a pestrobarevná. Pracuji se spontánním pohybem, imaginacemi, meditací, rituály a dalšími metodami. Tyto věci přináším i na Putování.

Magisterský titul v oboru psychologie jsem získal na Masarykově univerzitě v Brně. V současnosti se na univerzitě zabývám výzkumem využití spontánního pohybu v psychoterapii. Třetím rokem se účastním čtyřletého psychoterapeutického výcviku v tanečně-pohybové terapii. Prošel jsem kompletním kurzem krizové intervence a základním a pokročilým kurzem šamanských technik od Foundation for Shamanic Studies. Mou práci obohatilo také zkoumání somatické psychoterapie, biosyntézy, vědomého tance a mindfulness.