PUTOVÁNÍ za tichem

Průvodci: Ondřej Šperka, Šárka Šperková 
Lokalita: Novohradské Hory
Termín: 11.-16. 5. 2021
Účastníků: 9

Příběh této akce:

Téma ticha je s námi již dlouhou dobu a vždy jsme měli tendenci ho na nějaké úrovni zkoumat metodami, které jsou nám vlastní, nebo které k nám přirozené přicházely. Objevili jsme v Tichu velmi prospěšného společníka do každodenního života. V tomto období nás to stále více táhne k tomu, abychom pozvali ke zkoumání Ticha další lidi. Krásně se nám to spojilo s putováním v české přírodě ve skupině podobně naladěných lidí, kde bude spoustu prostoru pro to, aby každý nacházel své vlatní cesty k tichu a klidu, které mu budou pomocníky v jeho běžném životě.

Jaký záměr má tato akce?

Občerstvit se tichem a vychuntat si jeho sílu. Vyšlapat si cestičky k vnitřnímu klidu, abychom se s ním mohli spojovat v ruchu každodenního života. Učit se pracovat s pozorností, uklidnit myšlení a otevřít se pro nové vhledy. Sdílet ve skupině, navzájem se inspirovat, společně kráčet krajinou a integrovat, co nám cesta přináší. 

Reference minulých účastníků:

Markéta Horáková

"Tento výlet dal mému životu čerstvý směr. Průvodci jsou příjemní, upřímní, autentičtí, nikoho nehodnotí. Jen naslouchají a tak přirozeně vám pomohou otevřít témata ve Vás samých, ale ani víc ani míň, než vy sami sobě dovolíte."

Martin Masák

"Poznal jsem, jak je obohacující putovat sám za sebe a zároveň pospolu do jednoho cíle. Přirozenost přírody a přátelská atmosféra mi pomohli otevřít skryté síly a cit. Bylo to hodně o spolupráci, komunikaci, odvaze, vnímavosti k sobě a ostatním."

Jak to bude probíhat?

Potkáme se na startovní místě a ujdeme první část naší společné cesty Novohradskými horami. Až dorazíme na místo, kde budeme tuto noc spát, postavíme stany, najíme se a usedneme k prvnímu společnému ohni. 

Následující dny budou v podobném rytmu: denně ujdeme přibližně 15km a v průběhu bude několik zastávek k odpočinku a námi vedenému programu, v rámci kterého vám budeme nabízet různé možnosti zkoumání ticha. Večery budeme trávit u společného ohně.

Veškeré vybavení si poneseme na zádech, budeme spát ve stanech a vařit si z vlastních zásob. Nemáš-li zkušenosti s vícedenním pobytem v přírodě, tak neměj obavy - akce je nastavena tak, že může být Tvou první zkušeností s pohybem "na těžko". Pomůžeme Ti s přípravami před akcí i v jejím průběhu.

V neděli kolem poledne dorazíme do cílové stanice, kde se každý rozejdeme vlastní cestou.

Jak budeme s tichem?

Vedené meditace, práce s dechem, imaginace, pohybová cvičení, sdílecí kruhy, čtení příběhů, chůze krajinou. 

Jelikož vyrážíme se společným záměrem, tak červenou nití celého putování je "procesová práce" - budeme tedy pozorní vůči signálům našeho těla, okolí i cesty samotné, neboť nám mohou přinášet hodnotné informace, se kterými můžeme v rámci našeho záměru dále pracovat a integrovat je.

Jak ticho vnímáme my?

  • Je to bod klidu, míru a harmonie. 
  • Když posilujeme ticho uvnitř nás, naše mysl samovolně utichá, emoce se zklidňují a stávají se čitelnějšími.
  • Ticho nás uči opravdu slyšet sami sebe a naslouchat signálům našeho těla. 
  • Propojuje nás s naším středem a otevírá bránu k prožitku přítomnosti.
  • Ticho vede k propojení se s "pozorovatelem" uvnitř nás, což v nás vytváří větší kapacitu příjmat okolí takové, jaké je.Cena: 5.790 Kč

V ceně je zahrnuta naše práce (know-how, sebevzdělávání, organizace), materiály a ubytování poslední noc v Tiché.


Akcí Tě provedou:

Ondřej Šperka

Email: ondrej.sperka1@gmail.com

Telefon: +420 608 525 412

Expedition Club

Facebook

Už je to pár let, co jsme s kamarádem stáli u silnice a vyráželi na dvouměsíční dobrodružství, během kterého jsme prostopovali celé Rusko až do Mongolska. Tenkrát jsem ještě netušil, že se mi právě otevírá nová životní etapa. Cest v podobném duchu přibývalo, a i díky těmto zkušenostem jsem začal pracovat jako průvodce pro brněnský Expedition Club. Značnou část roku jsem trávil v různých končinách na světě a staral se o lidi. Tato spolupráce pro mě byla velkou inspirací a podpořila i vznik prvního Putování. A to byl další velký krok. Otevřel se mi tím prostor vyrážet s lidmi za dobrodružstvím a sytit se nejen společnými prožitky, ale i upřímným sdílením svých vnitřních procesů v bezpečném prostoru skupiny. Tohle mě naprosto naplňuje a jsem šťastný, že to můžu dělat.

V rámci příprav na akci Ti poradím s vybavením a budu k dispozici k řešení veškerých organizačních záležitostí.

Šárka Šperková

Email: sarka.sperkova@gmail.com

Telefon: +420 728 175 969

Facebook

Jsem fascinována lidskou přirozeností a hledáním cest k vnitřní celistvosti a svobodě. I proto jsem se vždy vydávala na poutní i další cesty světem, abych nakonec nalezla domov sama v sobě a vydala se tak na cestu objevování vnitřního světa. Formální vzdělání mi poskytlo bakalářské studium Psychologie na FSS, MU. Vždy mě ale fascinovala rozmanitost poznání a přístupů k lidské psychice i tělu. Dodnes experimentuji a poznávám různé přístupy, které se v mé práci propojují.

Nejvíce čerpám ze somatického přístupu v psychoterapii Biosyntézy, Tanečně-pohybové terapie, ale i z učení domorodých kultur a zkoumání rozšířených stavů vědomí (výcvik StarGate). Věřím v lidskou samoléčebnou schopnost a moudrost ukrytou ve spojení s přírodou. Má práce s lidmi vyvěrá z respektu k individuálním životním příběhům a nalézání dobrých nástrojů pro hledání integrity a zdrojů v jejich životech.

Ayla

Jsem 11měsíční psí slečna narozena jako Československý vlčák. Moje pra pra pra... prababička byla opravdová vlčice, na tu já si ale už nepamatuju, ovšem lecos z jejího vzhledu jsem prý podědila. Na rozdíl od prababičky já se nejčastěji pohybuji v brněnských Lužánkách. Pánečci mi ale slibují, že se co nevidět odstěhujem blízko k lesu. Na to se moc těším, tam jsem se svou smečkou totiž nejšťastnější. Mám ráda všechny lidský i psí kámoše, ale taky si ráda zalezu do rohu a mám svůj klid, takže je fajn se navzájem respektovat. 

Fascinuje mě kousání, trhání a prohánění menších tvorů než jsem já. Obzvlášť ptáci se těší mé velké oblibě. Ovšem mým hlavním úkolem je hlídat smečku, takže při našich vejletech budu pobíhat sem a tam a všechny nás držet pohromadě.