CESTA TICHA


online cesta k prožitku ticha v běžném životě

Vítáme Tě na cestě

Začni prosím tímto úvodním videem:

Deník Ticha ke stažení:

1. den na cestě ticha

TICHO V PŘÍRODĚ

Záměr: Dnes zaměřuj svou pozornost vůči přírodě. Dovol si několikrát za den opravdu zastavit a na malý okamžik tiše vnímat, jak na Tebe příroda působí. Zkoumej její existenci, jako bys na ni koukal/a poprvé.

Učiň tak na místech, kde se běžně pohybuješ. Není třeba kvůli tomu dělat speciální procházku (i když i to je možnost). Příroda je i na těch nejobyčejnějších místech - v parku, na ulici, v květináči. Můžeš ji vnímat i skrze zvířata. 


meditace Setkání se stromem

2. den na cestě ticha

TICHO VNĚJŠÍHO SVĚTA

Záměr: Zaměřuj svou pozornost vůči tichu, které je na pozadí ruchu Tvého běžného dne. Můžeš ho zachytit v interakcích mezi lidmi, v hudbě, knihách, obrazech, ale i na rušné silnici. Hledej ho na místech, kde se běžné pohybuješ. Hledej ho na pozadí všeho. Kde ho dnes vnímáš?

meditace Hudba ticha

3. den na cestě ticha

POSVÁTNÉ PAUZY

Záměr: Do dnešního dne si vlož "posvátné pauzy". Jsou to chvíle, kdy si dovolíš zastavit proud svého jednání i okolního dění a na malý okamžik se obrátíš ke svému vnitřnímu světu a nakontaktuješ esenci ticha. A to stačí - jen se s ním na chvíli propoj. Více informací a tipy k posvátným pauzám nalezneš v deníku. 

Dnes si vyzkoušej vložit posvátné pauzy vždy před jídlem a pitím. Díky tomu je můžeš mít lépe na paměti.

meditace Ticho uvnitř nás

4. den na cestě ticha

DOPŘEJ SI TICHO

Záměr: Do dnešního dne si na základě včerejších zkušeností vkládej posvatné pauzy v různých situacích. Zkoušej, jak můžeš posvátnou pauzu AKTIVNĚ využít v momentě, kdy to potřebuješ. Můžeš je využít např. v okamžiku, kdy se cítíš zahlceně, když se toho děje mnoho ve Tvých myšlenkách, emocích, nebo zažíváš hodně podnětů z okolí. Zkus se v takových okamžicích odložit do ticha.

nabídka pro dnešní den:

V druhé polovině dne Tě čeká experiment čistého bytí - více informací k němu najdeš v deníku.
Vyhraď si na něj 15 minut svého času.

5. den na cestě ticha

TICHO UVNITŘ CHAOSU

Záměr: Dnes si pomyslně roztáhni posvátné pauzy do celého dne a staň se takovým ostrůvkem klidu uprostřed chaosu. Chaosem vnímáme ruch běžného dne. Je to souběh událostí, které se v Tvém okolí přirozeně dějí. Vyzkoušej si být plně v tomto ruchu a zároveň udržovat svou vnitřní pozici (prostor) ticha. A zkoumej to. 


Možná se Ti stane, že se tichu vzdálíš. Je to naprosto v pořádku. Jednoduše se do něj opět navrať. Dopřej si, aby se ticho dnes stalo Tvým nejlepším kamarádem, který bude všude s Tebou. 

meditace Klid v bouři

6. den na cestě ticha

OTISKY TICHA

Záměr: Udržuj si pozici (prostor) vnitřního ticha a zkoumej jaké to je, když z něj vycházejí Tvé činy. Všímej si, jak se cítíš při práci, v interakci s jinými lidmi, pří běžných činnostech v domácnosti, během svých "koníčků", ... Navracej se sám/sama k sobě a ke svému tichu. Jak se tím proměňuje Tvé vnímání okolního světa? A jak reaguje okolní svět?

meditace Všeobjímající ticho

Bonusová meditace

Její čas přichází 6 - 10 dní po dokončení této cesty.

Děkujeme

Tvé důvěry si moc vážíme a přejeme Ti hodně štěstí na další cestě.

Máš chuť s námi sdílet něco z Tvého prožitku z cesty?
Budeme moc rádi.