Potřebuješ si dopřát vyživující odpočinek? Láká Tě vyrazit na cestu? Vydej se s námi do Černé Hory a zažij krásu cestování vnějším i vnitřním světem

Cesta je velká událost, je to vystoupení z běžné rutiny a otevření se novým obzorům. Vyrazit na ni je příležitost vnést do svého života svěží vítr. Cesta nám může pomoci uzavřít něco starého a také se během ní může objevit něco, na co jsme už dávno zapomněli. V rámci našich výprav využíváme plný potenciál takového dobrodružství a stavíme do rovnováhy zážitek a své vlastní prožívání. Dáváme prostor tomu, co cesta otevírá v našem vnitřním světe, sdílíme v bezpečném kruhu s ostatními a poznáváme svět, druhé i sami sebe.

TATO CESTA JE TU PRO TEBE POKUD:

 • máš chuť poznat Černou Horu - podívat se do hor, navštívit města, ochutnat místní kuchyni, poznat zdejší kulturu, vykoupat se v moři,...
 • láká Tě zažít dobrodružství i hlubší kontakt sám/sama se sebou
 • máš chuť vzdálit se svým běžným dnům a podívat se na vše s odstupem a nadhledem
 • chceš poznat nové lidi a otevřeně s nimi mluvit
 • přeješ si být součástí skupiny, ve které se můžeš naplno projevit, poznávat, rozvíjet, i inspirovat
 • chceš se v životě posunout dál - něco ukončit a nebo naopak nově začít
 • toužíš oživit své sny, vize a plány
 • máš potřebu si odpočinout, zpomalit a dopřát si čas pro sebe

Co navštívíme a zažijeme?

Černá hora je jen pár stovek kilometrů od nás, ale tato vzdálenost bohatě stačí na to, abychom se ocitli ve zcela jiné kultuře i krajině. Na naší výpravě se vydáme prozkoumat tuto balkánskou zemi ze všech stran - přírodu, města, kulturu i moře. Projdeme se po národních parcích, ochutnáme zdejší kuchyni, prozkoumáme města a mimo jiné si dopřejeme i odpočinek u moře. Čeká na nás:

Zlatorské jezero a řeka Uvac v Srbsku

výlet kolem ledovcového jezera v národním parku Biogradská Gora (nejstarší národní park v Evropě)

Djudjevićův most s výhledem na kaňon řeky Tara

cesta nejhlubším kaňonem v Evropě - podél řeky Tara

výlet do hor v národním parku Durmitor

klášter Ostrog - poutní místo, které je zasazeno do skály

Skadarské jezero na hranici Černé Hory a Albánie

rybářská vesnička Virpazar u Skadarského jezera

noc (ve stanu) v olivovém háji

Cetinje, bývalé hlavní město Černohorského knížectví a království

výlet v pohoří Lovćen

historické město a přístav Kotor u Jaderského moře (záliv Boka Kotorska)

odpočinek u moře

cesta 9místnou dodávkou

výborná balkánská kuchyně a vřelá místní pohostinnost

Ale cesta se bude odehrávat i uvnitř nás

Vložíš si do ní svůj vlastní záměr/přání

"Co si přeji, aby mi tato cesta ukázala? V čem chci, aby mě právě teď podpořila?"

Tato výprava je i příležitost skrze perspektivu cesty pohlédnout na to, co se Ti v životě právě teď děje a získat v tom větší jasnost a klid.

Zažiješ autentická sdílení ve skupině

Příběhy druhých nás můžou inspirovat i podpořit a stejně tak náš vlastní příběh může obohatit ostatní. Během cesty budeme pravidelně dělat sdílecí kruhy, při kterých budeš mít možnost mluvit sám/sama za sebe, reflektovat svůj záměr, sdílet své zážitky i prožívání, naslouchat druhým a je naprosto v pořádku i nemluvit. Sdílení jsou klíčovým bodem naší cesty. I díky nim Ti můžou přijít důležitá uvědomění, inspirace a pocit sounáležitosti s ostatními.

Dopřeješ si vyživující čas pro sebe

Naladit se na sebe, nechat sednout své myšlenky a plány a celkově se dobře vyživit časem pro sebe je důležitou součástí naší cesty. Dáme si čas usadit se na nových místech i v sobě, zpomalit, přemýšlet a nebo jen tak být. 

Vyrazit na tuto výpravu s námi je i pomyslný akt, kterým dáváš sebe na první místo. To je důležitý výchozí bod, díky kterému můžeš načerpat novou energii a vyživit vztah sám/sama se sebou.

Ochutnávka fotek

Co díky cestě získáš?

Objevíš krásy Černé Hory - hory, města, přírodu, ale i kulturu a místní kuchyni

Zažiješ dobrodružnou výpravu na Balkáně, i hlubší kontakt sám/sama se sebou

Vzdálíš se svým běžným dnům a podíváš se na vše s odstupem a nadhledem

Získáš větší jasnost a klid v tom, co se Ti v životě právě teď děje

Poznáš nové lidi a spojí vás společná cesta i zážitky

Zažiješ autentická sdílení ve skupině, díky kterým Ti mohou přijít důležitá uvědomění, vhledy i inspirace

Budeš v prostředí, ve kterém se můžeš uvolnit a "být plně sám/sama sebou" - bez hodnocení a nevyžádaných rad od okolí

Posílíš schopnost řídit se svou vlastní intuicí a cítěním

Dopřeješ si čas pro sebe a pro odpočinek

Vystoupíš ze své komfortní zóny a oživíš své sny, vize a plány

Ale tato cesta Ti toho nabízí mnohem víc...

Jaké by pro Tebe bylo na chvíli pustit všechny role, které ve svém životě běžně zastáváš? Od všeho poodstoupit a věnovat si čas, který tu bude pouze pro Tebe? Dopřát si takovou PAUZU V ŽIVOTĚ.

Za roky naší činnosti víme, že právě v tomto bodě se rodí velké změny a do života přicházejí věci, lidé, události,... které si asi jen tak nenaplánuješ. A právě k této odvaze ~ vykročit mimo zajeté koleje a dost možná i svoji komfortní zónu ~ Tě tato cesta zve. Vydáš se za unikátním zážitkem sebe, přírody, cesty a upřímného společenství. Společenství, kde se Ti dostane naslouchání, podpory a vzájemné inspirace. Budeš pozorný/á ke všem svým krokům na této cestě a i díky sdílecím kruhům se za nimi můžeš ohlédnout a reflektovat je. Právě to má velký potenciál pro nová uvědomění a posun v životě.

Nejde o "anonymní cestování", během výpravy se dobře poznáš s ostatními lidmi. Na našich akcích se setkávají lidé podobného naladění, vznikají přátelství a nová propojení, která jsou založena na otevřenosti, laskavosti a vzájemné úctě. Ovšem nečekej pouze velké hloubky, lehkost a udělat si srandu sami ze sebe nám rozhodně není cizí!

Tak co, láká Tě dát si v životě pauzu a otevřít se kouzlu cesty?

Proč vyrazit s námi?

Vyrážíme v malých skupinách, i díky tomu si zakládáme na individuálním přístupu ke každému jednotlivci i skupině jako celku

Od okamžiku Tvého přihlášení na akci pečujeme o to, aby ses s námi cítil/a bezpečně a jsme otevření jakékoliv komunikaci. Dost možná Tě totiž tato akce zavede i mimo Tvoji komfortní zónu - a v tom jsme připraveni Tě podpořit 

Dáváme váhu Tvému vnitřnímu světu a tvoříme prostředí, ve kterém se můžeš naplno projevit. Díky tomu tato výprava nebude jen další výlet, ale může se stát zásadním bodem v Tvém životě

Každá naše akce se dotýká přírody. Za roky naší činnosti vidíme, že kontakt s přirozeným prostředím podporuje prožívání opravdovosti života a podporuje i přirozenost, radost a lehkost v každém z nás

Nejsme suchaři! Byť se to na první pohled nemusí zdát, tak neznáme nikoho, kdo by se na našich akcí alespoň jednou od srdce nezasmál. Přátelská a uvolněná atmosféra je gró, na kterém stavíme

Tato akce bude mít dopad na Tvůj běžný život. Lidé po návratu domů často sdílí pocity spokojenosti, naplnění, klidu a větší jistoty sami v sobě

Máme se o co opřít - fungujeme od jara 2019 a dnes už za sebou máme desítky akcí v Česku i zahraničí a stovky účastníků, kteří do toho šli s námi!

S kým?

Ondřej Šperka

"Příběh, který s vámi chci sdílet začíná v roce 2014. Tenkrát jsem vyrazil na první velkou zahraniční cestu a po pár týdnech na Islandu jsem se domů vrátil jiný. Otevřel se mi svět cestování a já se do něj zakousl. Stopoval jsem, chodil po horách, plnil si sny i výzvy, objevoval nové destinace, o svých cestách veřejně přednášel a postupně jsem se začal živit jako průvodce. Provázel jsem lidi v Grónsku, v Africe, v Asii, ale i u nás v Evropě. Ovšem i přes všechnu tu velkolepost tohoto období jsem stále cítil, že to ještě není "to ono", ještě jsem to nebyl plně já. Tenkrát jsem světu ještě neuměl ukázat část sebe, díky které jsem si na cestách odžíval svá aktuální životní témata a poznával sám sebe.

To se změnilo na jaře 2019 s příchodem a založením projektu Putování, které propojuje obě strany jedné mince a staví do rovnováhy vnější zážitek a vlastní prožívání. Putování mi dalo odvahu kráčet cestou vlastní seberealizace, propojovat světy a značnou část roku trávit v přírodě a na cestě. Dnes už tolik neprahnu po nových destinacích a zdolávání vrcholů, naplňuje mě upřímné setkání s dalšími lidmi, společný růst a sdílení prožitků z cesty i života. Mám radost, že v tomto duchu jsou dnes za námi už desítky akcí a stovky účastníků.

Jsem táta, manžel, průvodce,... a taky obyčejný člověk, který krok za krokem putuje životem. Baví mě hledat rovnováhu mezi dobrodružstvím a vnitřním prožíváním, dávám sílu skupině, věřím že všechny odpovědi se nalézají v přítomnosti a hluboko v sobě cítím touhu po pravdivosti a přirozenosti. Vidím ve věcech naději a věřím v plnou realizaci každého z nás. Skupiny i jednotlivce provázím s hloubkou, lehkostí, laskavostí a humorem."

Reference účastníků


Iveta Balgová:
"Nejvíc jsem se bála jestli si sednu s ostatními lidmi... Po návratu domů jsem se cítila silnější, víc jistá sama v sobě..."


Honza Brabec:
"Skrze sdílení jsem se inspiroval od ostatních a nahlas si formuloval, co mi cesta přináší..."

Terka Vlčková

"Putování s Ondrou je jako on sám. Klidné, chápavé, nic nesoudící. Opravdu. Takhle bezpečně a přijatě v celé své podstatě jsem se nikdy necítila. Putování mi vplulo do cesty přesně v tu pravou chvíli, kdy jsem si potřebovala ujasnit, jak dál - pracovně ale i v osobním životě. A mohu říct, že to bylo přesně to, co má duše už dlouho potřebovala. Celý týden perfektně naplánovaný a přesto vždy s prostorem pro vyhovění potřebám každého člena "posádky". Ta svoboda, prožité dobrodružství a poznání, jak chutná vnitřní zklidnění, to už mi nikdo nevezme. Stále se v myšlenkách k celé cestě vracím. Ondro, ze srdce Ti děkuji."

Standa Froula

"Putování do zahraničí s partou cizích lidí a očekáváním sdílet své pocity a myšlenky? Pro introverta to zní jako noční můra. Ovšem putování s Ondrou byl naprostý opak. Strávili jsme týden plný přírody, měst, památek, malebných hor, krásné noční oblohy a nemožnosti platit kartou (inside joke). Vytvořili jsme si bezpečné prostředí, ve kterém jsme poznávali perly z Bosny a Hercegoviny, lidi kolem a také sami sebe. Program jsme flexibilně upravovali podle aktuálních potřeb. Atmosféra byla uvolněná a přátelská. Vřele doporučuji."


Petra Janečková

"Týden byla jedna pestrá mozaika všeho možného, zažili jsme hory, vodu, oheň, komfort i nepohodlí a přišel nejeden AHA moment. Byl to týden poznávání nejen místní kultury, krajiny, ale i sebe-poznání, svých hranic, limitů, programů. Ondrovo vedení, ať na tůře, městem či jemné vedení při sdílení mi dávalo pocit bezpečí, prostor soustředit se na sebe a tím více si uvědomovat svůj vnitřní svět a jeho nastavení. A co jsem si odvezla? Klid. Tím nemám na mysli, že mě nic nevytočí:) ale už tolik nespěchám, když chci odpočívat, tak odpočívám a klidně bez pocitu viny se válím celý víkend. Jsem více u sebe, zaměřená na své pocity. Více se ptám sama sebe, co já skutečně chci a kde už jednám z nějakého programů či pocitu viny, když nevyhovím."

Ivča Rakúsová

"Program byl skvěle poskládaný, je v něm od každého trochu. Ať už se jedná o nezaměnitelnou atmosféru balkánských měst, nádherné výhledy a následnou bolest nohou po výšlapu na Vito nebo šumění vln na chorvatském pobřeží. Kromě radosti z cestování si však z výpravy odnáším mnohem víc. Vyrazili jsme jako skupina devíti odlišných lidí, ale díky sdílení v kruhu jsme měli možnost poznat naše osobní příběhy a zároveň reflektovat i sami sebe. Právě toto mi přišlo nesmírně obohacující, protože jsme nebyli jenom anonymní turisté, kteří si vyrazili na zájezd do Bosny. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě Ondra - zkušený průvodce i zodpovědný řidič s neobvyklou schopností naslouchat a ptát se na ty správné otázky."


Alex Kříživá

"Cesta si mě vyhledala při ukončení pracovního poměru a rozhodnutí pracovat tzv. na vlastní nohu. Záměrem tedy bylo alespoň částečné vypnutí a možná přenastavení myšlení ze zaměstnance ve "sama sobě si pánem". Putování Bosnou nakonec obrovsky předčilo má očekávání. Mezi ostatními souputníky jsem se díky Ondrově nastavení a provázení cítila velice rychle jako doma. Nepřenositelný zážitek společného, ale zároveň svého vnitřního prožívání je ve mě ještě teď a nejspíš ještě dlouho zůstane. Cesta mi nejen umožnila za velice krátkou dobu vypnout a vyčistit hlavu, ale také mne připravila na následující kroky v podnikání. Během tohoto týdne jsem v sobě byla schopna najít klid, který mi nyní pomáhá nejen v pracovních záležitostech, ale ve všech aspektech života. Cítím se ukotveněji sama v sobě. Díky za to. A těším se na další..."

Martin Masák

"Setkání s Ondrou mi přinášejí povzbuzení do spokojenějšího žití. Podpora odvažovat se žít tak, aby mi bylo příjemně na duši i těle. Cítit, že na to mám právo. Ondra bedlivě naslouchá, pomáhá zklidnit, dostat se k sobě. Přináší svou inspiraci a zároveň mou nechává zářit. Cítím z něj laskavost, spolupráci, bezpečí, ... díky Ti."

Vojta přikryl

"V Ondrově přítomnosti se dějí velké věci. Především oceňuji jeho schopnost vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém může každý objevovat svůj vlastní potenciál a zároveň veškeré vnitřní prožívání sdílet s ostatními. Věřím, že to ve výsledku posunuje celou skupinu."

CESTA JAKO RESTART

Vydáš se na dobrodružnou výpravu na Balkán, při které objevíš krásy a dominanty Černé Hory - národní parky Durmitor, Biogradská Gora i Lovćen, města Cetinje a Kotor, kaňon řeky Tara, jezera, moře, i místní kuchyni a kulturu. Ovšem spoustu toho se bude dít "ZA" - za všemi těmito zážitky a místy. Přicházíš totiž se svým unikátním životní příběhem a tuto cestu můžeš využít v jejím plném potenciálu tak, aby Tě obohatila, vyživilaa  podpořila pro Tvůj běžný život i další směřování. Tato cesta není pouhým výletem, ale může se stát důležitým bodem v Tvém životě. Dává Ti příležitost podívat se na sebe nově a říci "ANO" dobrodružství i svému dalšímu vývoji. 

Může se Ti udát důležité uvědomění, můžeš zažít hluboké setkání, ukončit jednu etapu a vkročit do nové, získat vizi pro další směřování, odpočinout si, zrelaxovat,... a nebo se cestou objeví to, v co jsi už možná ani nedoufal/a. Každý z nás to bude mít jinak a i v tom je krása a pestrost tohoto dobrodružství, do kterého vstupujeme každý sám za sebe a zároveň i jako skupina, ve které se navzájem podporujeme a rosteme společně.

Láká Tě přidat se k nám? 

Hodnota akce

 • organizační činnost před akcí a během ní
 • podpora v rámci vybavení a příprav na cestu
 • naše know-how ohledně cesty a práce se skupinou
 • průvodcovská činnost
 • facilitace kruhů a skupinového procesu
 • doprovázení a podpora pro Tvůj vnitřní svět
 • pronájem 9místné dodávky a náklady na dopravu
 • 3 noci v místním ubytování
 • garance cestovní kanceláře We travel the world s.r.o. (vč. pojištění proti úpadku)
 • DPH a poplatky cestovní kanceláři 
 • cesta v početně malé skupině (9 lidí)

za cenu 17.900 kč*
(10% sleva pro účastníky našich akcí)

*V ceně není zahrnuto jídlo, pojištění a vstupy.
**Částku lze financovat z fondu FKSP i jiných bonusů od zaměstnavatele.


BONUS NAVÍC:

K využití plného potenciálu této výpravy Ti navíc nabízím i podporu pro stanovení si svého záměru/přání pro tuto cestu. Dávám možnost si spolu před akcí zavolat, projasnit si to, kde se aktuálně v životě nacházíš a zároveň si i stanovit to, co od této cesty potřebuješ a v čem Tě právě teď může dobře podpořit.

Kapacita je omezena pro 8 účastníků

Praktické informace

1. termín:
3. - 9. června 2024 
PLNĚ OBSAZENO(pozn. - v tento termín bude nejméně turistů)
2. termín:
1. - 7. července 2024 (2 dny státní svátek)
PLNĚ OBSAZENO
3. termín:19. - 25. srpna 2024 
(zbývají 3 místa)

Počasí

V tomto období bývají v Černé hoře podobné a spíše i o něco vyšší teploty než u nás v ČR. Srážek tu v tomto čase bývá méně.

Náročnost

Jedná se o fyzicky méně náročnou výpravu. Každý den se budeme přemisťovat autem a většinu času budeme v civilizaci. Výlety do přírody budou "nalehko" (tzn. s malým batohem).

Ubytování a jídlo

3 noci máme zajištěno ubytování u místních s plným zázemím, zbylé noci budeme spát ve vlastních stanech v přírodě (auto bude vždy kousek od nás). Jídlo nás čeká buď v místních restauracích a případně každý den bude možnost cokoliv dokoupit v obchodě.

Vybavení

Vezmeme si vlastní stany, letní spacák, karimatku a kdo si chce v přírodě i vařit, tak se může hodit vařič a plynová bomba (v naší FB skupině je možnost poptat/nabídnout místo ve stanu a případně se i s někým domluvit na sdílení vařiče).

Doklady a peníze

Pro cestování do Černé hory stačí občanka. Platí se tu eury, ceny jsou podobné a nebo trochu menší než u nás.

Garance cestovní kanceláře

Tato výprava je legislativně zaštítěna cestovní kanceláří We travel the world s.r.o., se sídlem na adrese gen. Píky 300/12a, Řepčín, 779 00 Olomouc, identifikační číslo 08351864. Cestovní kancelář disponuje pojištěním proti úpadku.

Jak se přihlásit?

Níže na stránce najdeš formulář. Stačí ho vyplnit a já se Ti na jeho základě ozvu. V telefonátu zodpovím Tvé veškeré dotazy, řeknu Ti další informace a zároveň si vzájemně potvrdíme, zda nám společná cesta dává smysl.

Ještě nemáš jasno a s přihlášením váháš? I tak je možné formulář odeslat a v telefonátu se pobavíme o tom, zda nám společná cesta dává smysl.

Časté dotazy a obavy

Bojím se, že to pro mě bude fyzicky náročné

Automobilová akce je forma nejméně fyzicky náročné akce, kterou v rámci Putování pořádáme. Jedeme autem, každý den se posouváme, půlku nocí spíme na domluvených ubytování s plným zázemím a druhou půlku ve stanu v přírodě, kde je ale auto vždy někde poblíž. Pěší výlety jsou nalehko, tzn. s malým batůžkem a zároveň vždy vše ladíme na míru skupině. Vždy máme víc variant. 

Jací lidé jezdí na vaše akce?

Jací tam budou další účastníci? Budeme si všichni navzájem rozumět? Nebude tam někdo, kdo mi nesedne? I to je častý dotaz a obava.

Důležitá hodnota pro nás je otevřenost - v každém člověku vidíme unikátní příběh a potkáme-li se na akci otevření vůči sobě navzájem, tak vznikají nádherná a obohacující setkání. Těch už jsou za námi desítky :-)

I proto si s každým přihlášeným na naši akci předem voláme a v telefonátu mimo jiné zkoumáme i to, zda si navzájem sedneme. 

Můžu přijet i když předem nikoho neznám?

Na většinu našich akcí lidé přijíždí jako jednotlivci a předem se s ostatními neznají. Je tedy normální přijet sám/sama. Občas dorazí i dvojice a nebo se potkávají účastníci, kteří se znají z jiných našich akcí. Jsme na to zvyklí a s dynamikou skupiny pracujeme tak, že byť jsme na začátku akce skupina neznámých lidí, tak se na jejím konci loučíme jako parta přátel :-)

Co když tam budu nejstarší/nejmladší?

Nejmladší účastník naší akce měl cca 19 let a nejstarší něco kolem 55 let. Věk je něco, co opravdu neřešíme a často se na našich akcí potkávají různé generace. Jsou to vždy velmi obohacující setkání.

Jak MOC to bude "seberozvojové"?

Asi hned na první pohled vidíš, že nám nejde "pouze" o cestování. Toužíme vidět všechny barvy, cítit všechny vůně a slyšet všechny příběhy. A v tom to asi je. Na akci se potkáme jako různí lidé, různých profesí a s různými životními příběhy. Obohacení a společný růst vidíme ve vzájemném sdílení, kde nejsou nevyžádané rady, hodnocení, ani "návody na život". Každý den se potkáváme v kruhu, kde má každý možnost mluvit za sebe a pak předat slovo dál. V ničem na sebe netlačíme, vše v laskavosti plyne. Potkáme-li se s něčím těžkým, tak vždy je o tom možnost komunikovat a pokud je to potřeba, tak je i nabídnuta pomocná ruka. Stavíme na autenticitě, pravdivosti, humoru, dobrodružství a vzájemné důvěře. "Seberozvoj/sebepoznání" vidíme ve vytvoření prostředí, ve kterém se můžeš naplno projevit, objevovat, inspirovat a cítit se bezpečně. Za roky naší činnosti víme, že právě tady se rodí velké změny a do života přicházejí věci, události, lidé,... které si asi jen tak nenaplánuješ.

Stručný harmonogram

PONDĚLÍ
Sejdeme se v 9:00 v Brně a po společném úvodu a prvním sdílení vyrazíme na východ. Cesta autem do Černé Hory trvá přibližně 12 hodin, proto si ji rozdělíme. Tento den nás čeká přibližně 9,5hodinový přejezd do Srbska, kde přespíme na domluveném ubytování u Zlatarského jezera - je to krásné místo a jedna z dominant Srbska. 

ÚTERÝ
Ráno se můžeme vykoupat v jezeře a pak už se vydáme do Černé Hory. Na hranice je to kousek a rovnou zamíříme Biogradské Gory, nejstaršího národního parku v Evropě (a 2. nejstarší na světě). Projdeme se kolem ledovcového jezera, které obklopuje impozantní příroda. Setkáme se zde s původními, do velké míry nedotčenými lesy. Některé stromy jsou staré více než 400 let. 

Odpoledne přejedeme do města Žabljak, kde máme domluvené ubytování. Po cestě se budeme kochat impozantní řekou Tara a zastavíme i na významné památce. Djurdjevićův most nám kromě architektonického skvostu nabídne i pohled do nejhlubšího kaňonu v Evropě - kaňon řeky Tara.

STŘEDA
Probudíme se na ubytování v městě Žabljak, které leží v národním parku Durmitor. Dnes nás tu čeká výlet do hor. Máme 2 varianty. První je pohodovější procházka (s téměř žádným převýšením), v rámci které se vypravíme k Zminjemu jezeru a pak kolem Černého jezera. A nebo náročnější 8kilometrový výlet s převýšením cca 800 metrů k vrcholu Malý Medvěd (2217 m.n.m.). Dle našich fyzických schopností se na místě rozhodneme, která varianta nás více láká.

Odpoledne přejedeme na krásné místo k řece Zeta, kde přespíme ve stanech.

ČTVRTEK
Dopoledne vyjedeme k jedné z kulturních dominant v Černé Hoře - klášter Ostrog. Jedná se o klášter srbské pravoslavné církve, který je zasazen do skály a stal se i významným poutním místem. Pak přejedeme ke Skadarskému jezeru - krasové jezero na hranicích Černé hory a Albánie. Můžeme tu ochutnat místní specialitu - skadarského kapra a také vyhlášená černohorská vína (zejména vyhlášené Vranac a Krstač).  A taky se můžeme vykoupat v jezeře :-)

Odpoledne se stavíme v impozantní rybářské vesničce Virpazar a pak už zamíříme k dnešnímu tábořišti, které leží v olivovém háji (nebo ráji?) u řeky Orahovštica, kde je i nádherné místo pro koupání.

PÁTEK
Ráno se zastavíme v Cetinje, bývalém hlavním městě Černohorského knížectví a království. Je to krásné místo se spoustou historických odkazů. Dáme si tu dost času si vše projít každý jak budeme potřebovat. Pak už zamíříme do pohoří Lovćen, které nám nabízí i výhled na Kotorský záliv (Boka Kotorska) a pobřeží Jaderského moře. 

Odpoledne už nezbývá než se přesunout do impozantního přímořského městečka Kotor. Je jedním z nejlépe zachovaných středověkých měst v jihovýchodní Evropě s bohatstvím historických budov a zapsán na seznam památek UNESCO. Vychutnáme si večerní atmosféru tohoto dechberoucího přímořského městečka a přespíme tu na domluveném ubytování.

SOBOTA
V sobotu dopoledne si dáme odpočinkový čas. Kdo bude chtít, může se projít po Kotoru, vykoupat se v moři a nebo cokoliv jiného :-) Kolem poledne už vyrazíme směrem na západ. Pravděpodobně pojedeme přes Bosnu a Hercegovinu a přespíme někde ve stanech tak, abychom to druhý den měli do Česká cca 5-6 hodin jízdy.

NEDĚLE
Do ČR plánujeme přijet někdy kolem poledne.

Abychom si to shrnuli...

Zažiješ 7denní dobrodružství na Balkáně - poznáš krásu zdejší přírody i kultury, ochutnáš místní kuchyni, dáš si tradiční balkánskou kávu z džezvy, vykoupeš se v moři, projdeš se po místních horách, skočíš si do jezera,... A taky se koukneš dovnitř do sebe, zažiješ autentická sdílení ve skupině, stanovíš si svůj vlastní záměr/přání pro tuto cestu a propojíš se s novými lidmi v hloubce, podpoře, i inspiraci. Jsi připraven/a? Pak už jen stačí udělat první krok a nechat věci, ať se stanou tím nejlepším způsobem!

Máš chuť vyrazit za tímto dobrodružstvím s námi?

Po vyplnění formuláře se Ti ozvu s podrobnějšími informacemi a zodpovím Tvé případné dotazy
↓↓↓

Odesláním tohoto formuláře souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle GDPR.