Bosna: Cesta za sluncem


Průvodce: Ondřej Šperka 

Lokalita: Bosna a Hercegovina 

Termín: 16. - 21.3.2021

Účastníků: 8

Úvodem

Mám chuť zažít přelom zimy a jara nějak netradičně a symbolicky vyplout ze "zimního spánku". Krásně se mi to promítlo do struktury této výpravy, kdy vyrazíme na východ - do Bosny. Nejprve do oblasti Sarajeva. Tam se jednak nachází bosenské pyramidy, ale i pozůstatky zimních olympijských her z roku 1984, které jsou navíc poznamenány, ostatně jako velká část Bosny, válečným konfliktem z 90. let. Všechny tyto místa navštívíme. Stejně jako horskou oblast Visočica, kde podnikneme výlet do hor. 

Den za dnem se budeme posunovat dál na jih, navštívíme impozantní město Mostar, poutnické městečko Medžugorji, budeme poznávat místní lidi, jejich kuchyni a celkově "ochutnávat" život na Balkáně.

Bosna má jen pár kilometrů z pobřeží Jaderského moře a mě nenapadá hezčí tečka za naší výpravou než dorazit právě sem a vykoupat se v moři. Navíc to bude sobota 20. března, tedy první jarní den :-)

Každá cesta s člověkem přirozeně pracuje. Mně osobně dává v cestování další rozměr zkoumat paralely cesty s mým životem. Jednoduše být pozorný vůči různým signálům a zkoumat, jak na mě působí. Na této výpravě nebude chybět prostor i pro toto sdílení formou kruhu, kdy přirozeně dochází k pojmenování pocitů, které v nás místa a situace vyvolávají. Tuto výpravu zároveň vnímám i jako prostor pro potkání a vzájemnou výměnu ve skupině. Díky tomu můžeme kromě objevování vnějšího světa narazit i na něco hlouběji v nás :-)


Co o našich akcích píší minulí účastníci? Mrkni do Referencí

Jaký záměr má tato akce?

Rozloučit se se zimou, přivítat jaro. Objevit nová místa a zkoumat jak na nás působí. Vytvořit bezpečný prostor pro sdílení ve skupině. Ochutnat život na Balkáně. Užít si punkové cestování.

Tak jako má tato výprava svůj záměr, bude možnost i pro každého z nás během cesty pracovat se svým osobním záměrem.

Ochutnávka fotek:

Náročnost akce a ubytování

Přesouvat se budeme autem a čekají nás dva kratší výlety do hor nalehko. Takže to bude pohodové, fyzicky méně náročné. 

První noc budeme spát v autě v rámci nočního přejezdu, další 3 noci budeme mít ubytování. První v Sarajevu, další na horské chatě a třetí v Mostaru. Poslední noc bych chtěl přespat ve stanu nebo pod širákem u moře.

Jak to bude probíhat?

1. den (úterý):

Kolem šesté hodiny večer se sejdeme v brněnské čajovně. Posedíme, seznámíme se, dáme si první sdílecí kruh a pak už nasedneme do auta a vyrazíme směr Bosna :-) Čeká nás cca 9hodinový přejezd.

2. den (středa):

V ranních hodinách zastavíme v bosenském městečku Zenica a dáme si pořádnou snídaní, kávu, čaj, ... prostě cokoliv, co nám pomůže probudit se po noční jízdě. Pak už nás čeká krátký přejezd k bosenským pyramidám a zkoumání těchto monumentů. Byl jsem tu v roce 2017 a jsem dost zvědavý, jak na mě bude tato oblast působit dnes. Po obědě se vydáme do hlavního města Bosny a Hercegoviny, do Sarajeva. Zastavíme nad městem u bobové dráhy, která tu leží ladem a nese připomínku zimních Olympijských her z roku 1984, které pořádala bývalá Jugoslávie. Pak už se vydáme přímo do Sarajeva. Projdeme si jeho nádherné centrum, kde ještě dnes najdeme stopy po válečném konfliktu z 90. let a mimo jiné navštívíme i místo atentátu na Františka Ferdinanda. Večer už se jen přesuneme na ubytko :-)

3. den (čtvrtek):

Dnes opustíme hlavní město a vydáme se dál na jih. Opět v duchu zimní olympiády v roce 1984. Jako první zastavíme u skokanských můstků a projdeme si opuštěný olympijský hotel. Tedy spíš to, co po něm zůstalo. A pak už na Bjelašnicu. Pokud nám to podmínky dovolí, tak si to na její vrchol vyšlápneme :-) Odpoledne nás čeká přejezd do nádherné oblasti Vysočica. Ubytovaní budeme na místní horské chatě, čeká nás tu večeře od místňáků a budeme-li mít chuť, tak je jako každý večer možnost potkat se v kruhu a posdílet ve skupině. Samozřejmě přirozeně a v přátelské atmosféře :-)

4. den (pátek):

Po snídani se vydáme na výlet do okolí, pravděpodobně k vrcholu Vito. Nutno poznamenat, že toto území je z části ještě zaminované, ale žádné obavy, půjdeme po ověřené značené trase. Už jsem ji šel a končetiny mám stále všechny :-) Oběd dáme buď na chatě nebo někde po cestě. Dnes se totiž přesouváme do Mostaru. Pokud budeme mít chuť můžeme se cestou stavit ještě k vyvěrající řece "Vrelo Bune" a pak už zamíříme rovnou do Mostaru užít si atmosféru pátečního večera v tomto impozantním městě. Sem se vracím opravdu rád :-)

5. den (sobota):

Po snídani vyjedeme ke kříži nad Mostarem, kde je krásná vyhlídka na celé město a okolní krajinu. Pak už budeme směřovat dál na jih, do Medžugorje. Zastavíme v této malé vesničce, kde se údajně v roce 1981 zjevila Panna Marie. Ročně sem proudí statisíce lidí, my se k nim přidáme a okusíme atmosféru tohoto poutního místa.

Po obědě už nemá cenu nic oddalovat a zamíříme si to rovnou "za sluncem". Bosně náleží přibližně 8 kilometrů pobřeží Jadranu a mě nenapadá hezčí tečka za naší výpravou než zamířit si to právě sem a vykoupat se v moři. Navíc bude 20. března, tedy první jarní den :-)

Tento den bych rád přespal ve stanu nebo pod širákem u moře na poloostrově Pelješac.

6. den (neděle):

A tak jsme se rozloučili se zimou a přišel čas vydat se domů a přivítat jaro. Do Brna to máme přibližně 1000 kilometrů, takže nasedat a jedem :-)

Doprava:


Čeká nás přibližně 2000 km, z toho největší část je samozřejmě cesta tam a zpět. V samotné Bosně přejezdy nebudou moc dlouhé. 

Pojedeme naší devítimístnou dodávkou Volkswagen T5 Caravelle. Je pohodlná, prostorná a má jednu velkou výhodu - rádio přehrává pouze CDčka. A to je krásný prostor pro to podívat se doma po nějakých "skvostech z mládí" a vzít je s sebou!


Cena: 7.890 Kč

Je v ní zahrnuta moje práce, 3x ubytování a doprava (nafta, poplatky za auto).
Na místě počítejme s výdaji za jídlo a případné vstupy a suvenýry. 


Akcí Tě provede:

Ondřej Šperka

Email: ondrej.sperka1@gmail.com

Telefon: +420 608 525 412

Za Hranici Komfortu

Expedition Club

Facebook

Už je to pár let, co jsme s kamarádem stáli u silnice a vyráželi na dvouměsíční dobrodružství, během kterého jsme prostopovali celé Rusko až do Mongolska. Tenkrát jsem ještě netušil, že se mi právě otevírá nová životní etapa. Cest v podobném duchu přibývalo, a i díky těmto zkušenostem jsem začal pracovat jako průvodce pro brněnský Expedition Club. Značnou část roku jsem trávil v různých končinách na světě a staral se o lidi. Tato spolupráce pro mě byla velkou inspirací a podpořila i vznik prvního Putování. A to byl další velký krok. Otevřel se mi tím prostor vyrážet s lidmi za dobrodružstvím a sytit se nejen společnými prožitky, ale i upřímným sdílením svých vnitřních procesů v bezpečném prostoru skupiny. Tohle mě naprosto naplňuje a jsem šťastný, že to můžu dělat.

V rámci příprav na akci Ti poradím s vybavením a budu k dispozici k řešení veškerých organizačních záležitostí.