BOSNA A HERCEGOVINA
hory, města, moře
~sebepoznání skrze cestu

5. - 11.6.2023

Vydej se za dobrodružstvím i poznáním

Cesta je velká událost, je to vystoupení z běžné rutiny a otevření se novým obzorům. Vyrazit na ni je příležitost vnést do svého života svěží vítr.  Cesta nám může pomoci uzavřít něco starého a také se během ní může objevit něco, na co jsme už dávno zapomněli. V rámci sebepoznání skrze cestu využíváme plný potenciál takového dobrodružství a stavíme do rovnováhy zážitek a své vlastní prožívání. Dáváme prostor tomu, co cesta otevírá v našem vnitřním světe, sdílíme v bezpečném kruhu s ostatními a poznáváme svět, druhé i sami sebe

Co nás čeká?

Bosna a Hercegovina

Byť je tato země jen pár stovek kilometrů od nás, tak při každé její návštěvě mám pocit, že jsem mnohem dál na východě. Je to takový orient Evropy - s impozantní kulturou, vřelou místní pohostinností a s ní i skvělou balkánskou kuchyní.

Na naší cestě se vydáme prozkoumat tuto zemi a národ (nebo spíše více národů, kteří spolu žijí na jednom území) a navštívíme jak místní krajinu a její impozantní hory, tak i města, kde ještě dnes uvidíme stopy jugoslávské války. 

Čeká nás i návštěva bosenských pyramid, podzemního labyrintu Ravne, hlavního města Sarajeva, pozůstatků olympijských her 1984, výlet "nalehko" v horské části Visočica, města Mostar, poutního místa Medjugorje a při zpáteční cestě nebude chybět odpočinkový den u moře v Chorvatsku.  

Síla záměru/přání

"Co si přeji, aby mi tato cesta ukázala? V čem chci, aby mě podpořila?"

Tato výprava je i příležitost skrze perspektivu cesty pohlédnout na to, co se nám v životě právě teď děje, vložit si do ní svůj záměr/přání a zároveň vše nechat ať se stane tím nejlepším způsobem.

Je to i příležitost aktualizovat své myšlenky, přijít na nové nápady, inspirovat se druhými a nebo taky vše pustit, jen tak být a nechat se překvapovat :-)

Sdílení ve skupině

Příběhy druhých nás můžou inspirovat i podpořit a stejně tak náš vlastní příběh může obohatit ostatní. Během cesty budeme pravidelně dělat sdílecí kruhy, při kterých má každý z nás možnost mluvit upřímně sám za sebe, naslouchat druhým i mlčet

Tato cesta je i o setkání, poznání nových lidí a jejich životních příběhů, načerpání inspirace a vzájemné podpoře. Zároveň na sebe v ničem netlačíme a necháváme věci přirozeně plynout v kamarádské atmosféře :-)

Čas pro sebe

Naladit se na sebe, nechat sednout své myšlenky a plány a celkově se dobře vyživit časem pro sebe je důležitou součástí naší cesty. Dáme si čas usadit se na nových místech i v sobě, zpomalit, přemýšlet a nebo jen tak být. 

Cesta 9místnou dodávkou

Čeká nás více než 2000 kilometrů, z toho největší část je cesta tam a zpět. Přejezdy v Bosně už jsou pak poměrně krátké. Pojedeme naší 9místnou dodávkou VW T5 Caravelle. Je pohodlná, prostorná a říkáme jí Rakša :-)

Ochutnávka fotek

Žít dobrodružství, dát prostor tomu, co cesta otevírá v našem vnitřním světě, být v tom společně a poznávat svět, druhé i sami sebe. I to je esence zahraničních akcí pod záštitou ~sebepoznání skrze cestu.

S kým?

Ondřej Šperka

Na první velkou cestu jsem vyrazil v roce 2014 a i následující roky se nesly v cestovatelském duchu. Stopoval jsem, chodil po horách, objevoval nové destinace, o svých cestách přednášel a postupně jsem se začal živit průvodcováním.

Ovšem tehdy jsem světu tolik neukazoval tu část mě, která si na cestách odžívala svá aktuální životní témata a to, že jsem na nich často hledal a poznával sám sebe. To se změnilo před pár lety s příchodem Putování, které tyto dvě složky propojuje a já jsem vděčný za to, že můžu být viděn takový, jaký opravdu jsem.

Dnes už tolik neprahnu po nových destinacích a zdolávání vrcholů, ale spíše po prožitku z cesty a upřímném setkání s dalšími lidmi. Baví mě hledat rovnováhu mezi dobrodružstvím a vnitřním prožíváním, dávám sílu skupině, věřím že všechny odpovědi se nalézají v přítomnosti a hluboko v sobě cítím touhu po pravdivosti a přirozenosti. Vydat se na cestu pro mě znamená otevřít se kouzlu života a nechat se vést.

Napsali o společné cestě

Standa Froula
o výpravě do Bosny

"Putování do zahraničí s partou cizích lidí a očekáváním sdílet své pocity a myšlenky? Pro introverta to zní jako noční můra. Ovšem putování s Ondrou byl naprostý opak. Strávili jsme týden plný přírody, měst, památek, malebných hor, krásné noční oblohy a nemožnosti platit kartou (inside joke). Vytvořili jsme si bezpečné prostředí, ve kterém jsme poznávali perly z Bosny a Hercegoviny, lidi kolem a také sami sebe. Program jsme flexibilně upravovali podle aktuálních potřeb. Atmosféra byla uvolněná a přátelská. Vřele doporučuji."


Ivča Rakúsová
o výpravě do Bosny

"Program byl skvěle poskládaný, je v něm od každého trochu. Ať už se jedná o nezaměnitelnou atmosféru balkánských měst, nádherné výhledy a následnou bolest nohou po výšlapu na Vito nebo šumění vln na chorvatském pobřeží. Kromě radosti z cestování si však z výpravy odnáším mnohem víc. Vyrazili jsme jako skupina devíti odlišných lidí, ale díky sdílení v kruhu jsme měli možnost poznat naše osobní příběhy a zároveň reflektovat i sami sebe. Právě toto mi přišlo nesmírně obohacující, protože jsme nebyli jenom anonymní turisté, kteří si vyrazili na zájezd do Bosny. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě Ondra - zkušený průvodce i zodpovědný řidič s neobvyklou schopností naslouchat a ptát se na ty správné otázky."


Praktické informace

Ubytování a jídlo
Máme zajištěny 3 ubytování (1. a 2. den ve městě Visoko a 4. den v Mostaru). Vezmeme si s sebou stany a ostatní noci budeme spát v nich (auto bude vždy poblíž). V Bosně není problém spát téměř kdekoliv. Jídlo nás čeká buď v místních restauracích a případně každý den bude možnost cokoliv dokoupit v obchodě. Hodit se může i vařič (1 den budeme v horách), já ho vezmu a klidně zapůjčím :-)

Náročnost
Jedná se o jednoduchou výpravu, fyzicky nejnáročnější bude 12kilometrový výlet "nalehko" v oblasti Visočica s převýšením cca 1000m.

Počasí
V červenci bude v Bosně tepleji než u nás v ČR. Srážek tu bývá v tomto období minimum.

Covid

Bosna je "zelená", tedy žádné vstupní omezení týkající se covidu aktuálně nejsou.  Aktuální informace jsou tady.


Doklady a peníze
Pro cestování do Bosny stačí občanka. Na většině míst se dá platit eury (ve většině případů i kartou), ceny jsou podobné a nebo trochu menší než u nás. 

Chceš se k nám přidat?

DATUM: 5. - 11. 6. 2023
LOKALITA: Bosna a Hecegovina
KAPACITA: 8 účastníků
CENA: 12.500 kč
V ceně je zahrnuto 3x ubytování (2x Visoko, 1x Mostar), doprava a moje práce. Není v ní zahrnuto jídlo, pojištění a vstupy.

Po vyplnění přihlášky Tě budu kontaktovat, domluvíme se na podrobnostech a zodpovím Tvé případné dotazy. Je možnost ji vyplnit i nezávazně a dát si tak čas na rozmyšlenou.

Jak může naše cesta probíhat?

V pondělí 5. června se sejdeme v 11:00 v Brně a po společném úvodu vyrazíme. Čeká nás 8hodinový přejezd do bosenského města Visoko, kde máme zajištěno ubytování ve velkém domě přímo pod pyramidou Měsíce. Budeme-li mít chuť, tak i vyrazíme nasát večerní atmosféru tohoto balkánského městečka a taky je to první příležitost ochutnat místní kuchyni. Druhý den ráno nás čeká návštěva a prozkoumání bosenských pyramid a podzemního labyrintu Ravne, kteří jsou dominantou této oblasti. Je to poměrně rozsáhlé území, dáme si na něj dostatek času a večer přespíme na stejném ubytování jako předešlou noc. Ve středu nás čeká návštěva Sarajeva - hlavního města Bosny a Hercegoviny. Projdeme se po jeho historickém centru a zejména po "Baščaršija" - rozsáhlém historickém tržišti z dob Osmanské Říše. V okolí Sarajeva navštívíme i pozůstatky zimních olympijských her z roku 1984 (bobová dráha, skokanský můstek, ...), na kterých jsou stále zřetelné stopy války z 90. let. Pak už si odpočineme od civilizace a zamíříme do horské oblasti Visočica, kde přespíme ve stanech a druhý den si dáme 12kilometrový výlet "nalehko" s krásnými výhledy na místní hory.

Ve čtvrtek odpoledne přejedeme do Mostaru a ubytujeme se tu. V tomto impozantním městě strávíme celý večer a následující dopoledne. Dáme si tu čas nasát pravou balkánskou atmosféru, dobře najíst, ochutnat bosenskou kávu z džezvy a kromě jiného navštívíme i místní ikonu - Stari Most, který odděluje Mostar na muslimskou a chorvatskou část. Odpoledne se pak přesuneme na poutní místo v Medjugorji, kde údajně v roce 1981 došlo ke zjevení Panny Marie. Večer se pak ještě zajedeme podívat do Počitejl - historického městečka z dob osmanské říše. Poblíž mám tip na skvělou restauraci a pak už se přesuneme k vodopádům Kravica, kde přespíme ve stanech. V sobotu už zamíříme do Chorvatska a uděláme si volný odpočinkový den u moře. A večer už vyrazíme zpět do Česka, kde plánujeme být v neděli 11.6. dopoledne.

Chceš se na něco doptat? Kontaktuj mě na ondrej@putovani-seberozvoj.cz nebo 608 525 412