Láká Tě okořenit si život o jedno velké dobrodružství? Vydej se s námi do Bosny a Hercegoviny!

Cesta je velká událost, je to vystoupení z běžné rutiny a otevření se novým obzorům. Vyrazit na ni je příležitost vnést do svého života svěží vítr. Cesta nám může pomoci uzavřít něco starého a také se během ní může objevit něco, na co jsme už dávno zapomněli. V rámci sebepoznání skrze cestu využíváme plný potenciál takového dobrodružství a stavíme do rovnováhy zážitek a své vlastní prožívání. Dáváme prostor tomu, co cesta otevírá v našem vnitřním světe, sdílíme v bezpečném kruhu s ostatními a poznáváme svět, druhé i sami sebe.

Co navštívíme a zažijeme?

Byť je tato země jen pár stovek kilometrů od nás, tak při každé její návštěvě mám pocit, že jsem mnohem dál na východě. Bosna a Hercegovina je takový orient Evropy - s impozantní kulturou, vřelou místní pohostinností, skvělou balkánskou kuchyní a krásnou hornatou krajinou. Na naší cestě se vydáme prozkoumat tuto zemi a navštívíme jak místní krajinu a impozantní hory, tak i města, kde ještě dnes uvidíme stopy jugoslávské války. A nebude chybět ani odpočinkový den moře! Čeká na nás:

bosenské pyramidy u města Visoko

podzemní labyrint Ravne pod pyramidou Slunce

hlavní město Sarajevo

"Baščaršija" - historické tržiště z osmanských dob v centru Sarajeva

pozůstatky zimních olympijských her 1984 (bobová dráha, skokanský můstek) a stopy jugoslávské války na nich

1denní výlet "nalehko" do hor v oblasti Visočica

historické město Mostar a jeho ikonu Stari Most

poutní místo Medjugorje, kde údajně v roce 1981 došlo ke zjevení Panny Marie

historické město Počitejl v osmanském stylu

vodopády Kravica


odpočinkový den u moře v Chorvatsku

cesta naší 9místnou dodávkou

Ale cesta se bude odehrávat i uvnitř nás

Můžeš si do ní vložit svůj záměr/přání

"Co si přeji, aby mi tato cesta ukázala? V čem chci, aby mě právě teď podpořila?"

Tato výprava je i příležitost skrze perspektivu cesty pohlédnout na to, co se Ti v životě právě teď děje, vložit si do ní svůj záměr/přání a pak už vše nechat přirozeně plynout.

Zažiješ autentická sdílení ve skupině

Příběhy druhých nás můžou inspirovat i podpořit a stejně tak náš vlastní příběh může obohatit ostatní. Během cesty budeme pravidelně dělat sdílecí kruhy, při kterých budeš mít možnost mluvit sám za sebe, reflektovat svůj záměr, sdílet své prožívání, naslouchat druhým a je v pořádku i mlčet

Dopřeješ si čas pro sebe

Naladit se na sebe, nechat sednout své myšlenky a plány a celkově se dobře vyživit časem pro sebe je důležitou součástí naší cesty. Dáme si čas usadit se na nových místech i v sobě, zpomalit, přemýšlet a nebo jen tak být. 

S kým?

Ondřej Šperka

Na první velkou cestu jsem vyrazil v roce 2014 a i následující roky se nesly v cestovatelském duchu. Stopoval jsem, chodil po horách, objevoval nové destinace, o svých cestách přednášel a postupně jsem se začal živit jako průvodce.

Ovšem tehdy jsem světu tolik neukazoval tu část mě, která si na cestách odžívala svá aktuální životní témata a to, že jsem na nich často hledal a poznával sám sebe. To se změnilo před pár lety s příchodem Putování, které tyto dvě složky propojuje a já jsem vděčný za to, že dnes můžu skupiny i jednotlivce provázet nejen v krajinách vnějších, ale i těch vnitřních.

Dnes už tolik neprahnu po nových destinacích a zdolávání vrcholů, ale spíše po prožitku z cesty a upřímném setkání s dalšími lidmi. Jsem táta, manžel, lektor, řečník, průvodce, a taky obyčejný člověk, který krok za krokem putuje životem. Baví mě hledat rovnováhu mezi dobrodružstvím a vnitřním prožíváním, dávám sílu skupině, věřím že všechny odpovědi se nalézají v přítomnosti a hluboko v sobě cítím touhu po pravdivosti a přirozenosti.

Napsali o společné cestě

Standa Froula

"Putování do zahraničí s partou cizích lidí a očekáváním sdílet své pocity a myšlenky? Pro introverta to zní jako noční můra. Ovšem putování s Ondrou byl naprostý opak. Strávili jsme týden plný přírody, měst, památek, malebných hor, krásné noční oblohy a nemožnosti platit kartou (inside joke). Vytvořili jsme si bezpečné prostředí, ve kterém jsme poznávali perly z Bosny a Hercegoviny, lidi kolem a také sami sebe. Program jsme flexibilně upravovali podle aktuálních potřeb. Atmosféra byla uvolněná a přátelská. Vřele doporučuji."


Ivča Rakúsová

"Program byl skvěle poskládaný, je v něm od každého trochu. Ať už se jedná o nezaměnitelnou atmosféru balkánských měst, nádherné výhledy a následnou bolest nohou po výšlapu na Vito nebo šumění vln na chorvatském pobřeží. Kromě radosti z cestování si však z výpravy odnáším mnohem víc. Vyrazili jsme jako skupina devíti odlišných lidí, ale díky sdílení v kruhu jsme měli možnost poznat naše osobní příběhy a zároveň reflektovat i sami sebe. Právě toto mi přišlo nesmírně obohacující, protože jsme nebyli jenom anonymní turisté, kteří si vyrazili na zájezd do Bosny. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě Ondra - zkušený průvodce i zodpovědný řidič s neobvyklou schopností naslouchat a ptát se na ty správné otázky."


Martin Masák

"Setkání s Ondrou mi přinášejí povzbuzení do spokojenějšího žití. Podpora odvažovat se žít tak, aby mi bylo příjemně na duši i těle. Cítit, že na to mám právo. Ondra bedlivě naslouchá, pomáhá zklidnit, dostat se k sobě. Přináší svou inspiraci a zároveň mou nechává zářit. Cítím z něj laskavost, spolupráci, bezpečí, ... díky Ti."

Vojta přikryl

"V Ondrově přítomnosti se dějí velké věci. Především oceňuji jeho schopnost vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém může každý objevovat svůj vlastní potenciál a zároveň veškeré vnitřní prožívání sdílet s ostatními. Věřím, že to ve výsledku posunuje celou skupinu."

V čem Tě může tato výprava obohatit?

Vzdálíš se svým běžným dnům a podíváš se na svůj život s odstupem a nadhledem

Zažiješ dobrodružnou výpravu na Balkáně, ale i uvnitř Tebe se budou dít zajímavé věci

Dopřeješ si čas pro sebe a pro odpočinek

Poznáš nové lidi, se kterými Tě spojí společná cesta

Budeš svědkem autentických sdílení ve skupině, díky kterým Ti mohou přijít důležitá uvědomění, vhledy i inspirace

Objevíš krásy Balkánu - hory, města, přírodu, ale i kulturu a místní kuchyni

Vystoupíš ze své komfortní zóny a oživíš své sny, vize a plány

Získáš větší jasnost a klid v tom, co se Ti v životě právě teď děje

CESTA JAKO RESTART

Tato cesta není pouhým výletem, ale může se stát zásadním bodem v Tvém životě. Dává Ti příležitost podívat se na sebe nově a říci "ANO" dobrodružství i svému dalšímu vývoji. Může se Ti na ní udát důležité uvědomění pro Tvůj život, můžeš na ní zažít hluboké setkání, můžeš si prožít něco pro sebe velmi důležitého,... Každý z nás to bude mít jinak a i v tom je krása a pestrost tohoto dobrodružství. Dobře zvaž záměr, s kterým vyrazíš.

Hodnota akce

  • 7denní výprava do Bosny a Hercegoviny
  • 3 noci v místním ubytování
  • doprava 9místnou dodávkou
  • průvodcovská činnost a facilitace kruhů
  • organizační činnost před akcí a během ní

za cenu 12.500 kč*

*V ceně není zahrnuto jídlo, pojištění a vstupy.

A co ještě?

Navíc Ti k plnému využití potenciálu této výpravy nabízím i podporu pro stanovení si svého záměru/přání pro tuto cestu. Dávám možnost si spolu před akcí zavolat, projasnit si to, kde se aktuálně v životě nacházíš a určit si, co bys od této cesty právě teď potřeboval/a a v čem Tě může podpořit.

Kapacita je omezena pro 8 účastníků (zbývají 4 místa).

Praktické informace

Datum: 5. - 11. června 2023

Počasí

V tomto měsíci bude v Bosně tepleji než u nás v ČR. Srážek tu bývá v tomto období minimum.

Náročnost

Jedná se o jednoduchou výpravu, fyzicky nejnáročnější bude 12kilometrový výlet "nalehko" v horské oblasti Visočica.

Ubytování a jídlo

3 noci máme zajištěno ubytování u místních, zbylé 3 noci budeme spát ve vlastních stanech v přírodě (auto bude vždy poblíž).. Jídlo nás čeká buď v místních restauracích a případně každý den bude možnost cokoliv dokoupit v obchodě.

Vybavení

Vezmeme si vlastní stany (v naší FB skupině je možnost poptat/nabídnout místo ve stanu někomu dalšímu ze skupiny), letní spacák, karimatku a kdo chce, tak se na den v horách může hodit i vařič a plynová bomba k přípravě snídaně.

Doklady a peníze

Pro cestování do Bosny a Hercegoviny stačí občanka. Na většině míst se dá platit eury, ceny jsou podobné a nebo trochu menší než u nás.

Covid

Bosna je "zelená", tedy žádné vstupní omezení týkající se covidu aktuálně nejsou.

Stručný harmonogram

PONDĚLÍ
Sejdeme se v 11:00 v Brně a po společném úvodu vyrazíme. Čeká nás 8hodinový přejezd do bosenského města Visoko, kde máme zajištěno ubytování ve velkém domě přímo pod pyramidou Měsíce. Budeme-li mít chuť, tak i vyrazíme nasát večerní atmosféru tohoto balkánského městečka a taky je to první příležitost ochutnat místní kuchyni. 

ÚTERÝ
Ráno nás čeká návštěva a prozkoumání bosenských pyramid a podzemního labyrintu Ravne, kteří jsou dominantou této oblasti. Je to poměrně rozsáhlé území, dáme si na něj dostatek času a večer přespíme na stejném ubytování jako předešlou noc. 

STŘEDA
Dnes nás čeká návštěva Sarajeva - hlavního města Bosny a Hercegoviny. Projdeme se po jeho historickém centru a zejména po "Baščaršija" - rozsáhlém historickém tržišti z dob Osmanské Říše. V okolí Sarajeva navštívíme i pozůstatky zimních olympijských her z roku 1984 (bobová dráha, skokanský můstek, ...), na kterých jsou stále zřetelné stopy války z 90. let. Pak už si odpočineme od civilizace a zamíříme do horské oblasti Visočica, kde přespíme ve stanech.

ČTVRTEK
Dopoledne si dáme 12kilometrový výlet "nalehko" s krásnými výhledy na místní hory. Odpoledne přejedeme do Mostaru a ubytujeme se tu. V tomto impozantním městě strávíme celý večer a následující dopoledne. Dáme si tu čas nasát pravou balkánskou atmosféru, dobře najíst, ochutnat bosenskou kávu z džezvy a kromě jiného navštívíme i místní ikonu - Stari Most, který odděluje Mostar na muslimskou a chorvatskou část.

PÁTEK
Po dopoledni v Mostaru se pak přesuneme na poutní místo v Medjugorji, kde údajně v roce 1981 došlo ke zjevení Panny Marie a kdo bude chtít, může i projít místní křížovou cestu. Večer se pak ještě zajedeme podívat do Počitejl - historického městečka z dob osmanské říše. Poblíž mám tip na skvělou restauraci a pak už se přesuneme k vodopádům Kravica, kde přespíme ve stanech. 

SOBOTA
Dopoledne se vykoupeme ve vodopádech a pak už zamíříme do Chorvatska a uděláme si volný odpočinkový den u moře. A večer už vyrazíme zpět do Česka, pojedeme přes noc v jejím průběhu někde na pár hodin přespíme, abych si pospal i já jako řidič.

NEDĚLE
Do ČR plánujeme přijet někdy kolem poledne.

Takže abychom si to shrnuli...

Zažiješ 7denní dobrodružství v Bosně a Hercegovině, poznáš krásu zdejší přírody i kultury, ochutnáš místní kuchyni, dáš si tradiční bosenskou kávu z džezvy, vykoupeš se v moři, projdeš se po místních horách, skočíš si do vodopádu, ... A taky se koukneš dovnitř do sebe, zažiješ autentická sdílení ve skupině, stanovíš si svůj záměr/přání pro tuto cestu a propojíš se s novými lidmi v hloubce, podpoře i inspiraci,

Tak co, máš chuť vyrazit za tímto dobrodružstvím?

Kapacita je omezena pro 8 účastníků (zbývají 4 místa).

Po vyplnění formuláře se Ti ozvu s podrobnějšími informacemi a zodpovím Tvé případné dotazy
↓↓↓

Odesláním tohoto formuláře souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle GDPR.