Láká Tě okořenit si život o jedno velké dobrodružství? Chceš poznat hory, města, moře i kulturu v Bosně a Hercegovině? Vydej se s námi na cestu, kde ochutnáš život na Balkáně a pohlédneš i hlouběji do sebe

Cesta je velká událost, je to vystoupení z běžné rutiny a otevření se novým obzorům. Vyrazit na ni je příležitost vnést do svého života svěží vítr. Cesta nám může pomoci uzavřít něco starého a také se během ní může objevit něco, na co jsme už dávno zapomněli. V rámci našich výprav využíváme plný potenciál takového dobrodružství a stavíme do rovnováhy zážitek a své vlastní prožívání. Dáváme prostor tomu, co cesta otevírá v našem vnitřním světe, sdílíme v bezpečném kruhu s ostatními a poznáváme svět, druhé i sami sebe.

TATO CESTA JE TU PRO TEBE POKUD:

 • máš chuť poznat Bosnu a Hercegovinu - podívat se do hor, navštívit města, ochutnat místní kuchyni, poznat zdejší kulturu, vykoupat se v moři,...
 • láká Tě zažít dobrodružství i hlubší kontakt sám/sama se sebou
 • chceš poznat nové lidi a otevřeně s nimi mluvit
 • máš chuť vzdálit se svým běžným dnům a podívat se na vše s odstupem a nadhledem
 • chceš něco ukončit a nebo naopak nově zažít
 • potřebuješ si odpočinout a dopřát si čas pro sebe

Co navštívíme a zažijeme?

Byť je tato země jen pár stovek kilometrů od nás, tak při každé její návštěvě mám pocit, že jsem mnohem dál na východě. Bosna a Hercegovina je takový orient Evropy - s impozantní kulturou, vřelou místní pohostinností, skvělou balkánskou kuchyní a krásnou hornatou krajinou. Na naší cestě se vydáme prozkoumat tuto zemi a navštívíme jak místní krajinu a impozantní hory, tak i města, kde ještě dnes uvidíme stopy jugoslávské války. A nebude chybět ani odpočinkový den moře. Čeká na nás:

bosenské pyramidy u města Visoko

podzemní labyrint Ravne pod pyramidou Slunce

hlavní město Sarajevo

"Baščaršija" - historické tržiště z osmanských dob v centru Sarajeva

pozůstatky zimních olympijských her 1984 (bobová dráha, skokanský můstek) a stopy jugoslávské války na nich

výlet do hor v oblasti Visočica

historické město Mostar a jeho ikonu Stari Most

poutní místo Medjugorje, kde údajně v roce 1981 došlo ke zjevení Panny Marie

historické město Počitejl v osmanském stylu

vodopády Kravica


odpočinkový den u moře v Chorvatsku

cesta naší 9místnou dodávkou

Ale cesta se bude odehrávat i uvnitř nás

Vložíš si do ní svůj vlastní záměr/přání

"Co si přeji, aby mi tato cesta ukázala? V čem chci, aby mě právě teď podpořila?"

Tato výprava je i příležitost skrze perspektivu cesty pohlédnout na to, co se Ti v životě právě teď děje a získat v tom větší jasnost a klid.

Zažiješ autentická sdílení ve skupině

Příběhy druhých nás můžou inspirovat i podpořit a stejně tak náš vlastní příběh může obohatit ostatní. Během cesty budeme pravidelně dělat sdílecí kruhy, při kterých budeš mít možnost mluvit sám/sama za sebe, reflektovat svůj záměr, sdílet své zážitky i prožívání, naslouchat druhým a je v pořádku i nemluvit.

Dopřeješ si čas pro sebe

Naladit se na sebe, nechat sednout své myšlenky a plány a celkově se dobře vyživit časem pro sebe je důležitou součástí naší cesty. Dáme si čas usadit se na nových místech i v sobě, zpomalit, přemýšlet a nebo jen tak být. 

Proč vyrazit?

Objevíš krásy Bosny a Hercegoviny - hory, města, přírodu, ale i kulturu a místní kuchyni

Zažiješ dobrodružnou výpravu na Balkáně, i hlubší kontakt sám/sama se sebou

Vzdálíš se svým běžným dnům a podíváš se na vše s odstupem a nadhledem

Dopřeješ si čas pro sebe a pro odpočinek

Zažiješ autentická sdílení ve skupině, díky kterým Ti mohou přijít důležitá uvědomění, vhledy i inspirace

Posílíš schopnost řídit se svou vlastní intuicí a cítěním

Poznáš nové lidi a spojí vás společná cesta

Získáš větší jasnost a klid v tom, co se Ti v životě právě teď děje

Vystoupíš ze své komfortní zóny a oživíš své sny, vize a plány

S kým?

Ondřej Šperka

"Příběh, který s vámi chci sdílet začíná v roce 2014. Tenkrát jsem vyrazil na první velkou zahraniční cestu a po pár týdnech na Islandu jsem se domů vrátil jiný. Otevřel se mi svět cestování a já se do něj zakousl. Stopoval jsem, chodil po horách, plnil si sny i výzvy, objevoval nové destinace, o svých cestách přednášel a postupně jsem se začal živit jako průvodce. Ovšem i přes veškerou velkolepost tohoto období jsem stále cítil, že to ještě není "to ono", ještě jsem to nebyl plně já. Tenkrát jsem světu ještě neuměl ukázat část sebe, díky které jsem si na cestách odžíval svá aktuální životní témata a poznával sám sebe. 

To se změnilo na jaře 2019 s příchodem projektu Putování, které propojuje dvě části jedné mince a staví do rovnováhy vnější zážitek a vlastní prožívání. Putování mi dalo odvahu kráčet cestou vlastní seberealizace, propojovat světy a značnou část roku trávit v přírodě a na cestě. Dnes už tolik neprahnu po nových destinacích a zdolávání vrcholů, ale spíše po prožitku z cesty, upřímném setkání s dalšími lidmi a společném růstu. V tomto duchu jsou za námi desítky akcí a stovky účastníků.

Jsem táta, manžel, lektor, průvodce, a taky obyčejný člověk, který krok za krokem putuje životem. Baví mě hledat rovnováhu mezi dobrodružstvím a vnitřním prožíváním, dávám sílu skupině, věřím že všechny odpovědi se nalézají v přítomnosti a hluboko v sobě cítím touhu po pravdivosti a přirozenosti. Vidím ve věcech naději a věřím v plnou realizaci každého z nás."

Napsali o společné cestě

Standa Froula

"Putování do zahraničí s partou cizích lidí a očekáváním sdílet své pocity a myšlenky? Pro introverta to zní jako noční můra. Ovšem putování s Ondrou byl naprostý opak. Strávili jsme týden plný přírody, měst, památek, malebných hor, krásné noční oblohy a nemožnosti platit kartou (inside joke). Vytvořili jsme si bezpečné prostředí, ve kterém jsme poznávali perly z Bosny a Hercegoviny, lidi kolem a také sami sebe. Program jsme flexibilně upravovali podle aktuálních potřeb. Atmosféra byla uvolněná a přátelská. Vřele doporučuji."


Ivča Rakúsová

"Program byl skvěle poskládaný, je v něm od každého trochu. Ať už se jedná o nezaměnitelnou atmosféru balkánských měst, nádherné výhledy a následnou bolest nohou po výšlapu na Vito nebo šumění vln na chorvatském pobřeží. Kromě radosti z cestování si však z výpravy odnáším mnohem víc. Vyrazili jsme jako skupina devíti odlišných lidí, ale díky sdílení v kruhu jsme měli možnost poznat naše osobní příběhy a zároveň reflektovat i sami sebe. Právě toto mi přišlo nesmírně obohacující, protože jsme nebyli jenom anonymní turisté, kteří si vyrazili na zájezd do Bosny. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě Ondra - zkušený průvodce i zodpovědný řidič s neobvyklou schopností naslouchat a ptát se na ty správné otázky."


Alex Kříživá

"Cesta si mě vyhledala při ukončení pracovního poměru a rozhodnutí pracovat tzv. na vlastní nohu. Záměrem tedy bylo alespoň částečné vypnutí a možná přenastavení myšlení ze zaměstnance ve "sama sobě si pánem". Putování Bosnou nakonec obrovsky předčilo má očekávání. Mezi ostatními souputníky jsem se díky Ondrově nastavení a provázení cítila velice rychle jako doma. Nepřenositelný zážitek společného, ale zároveň svého vnitřního prožívání je ve mě ještě teď a nejspíš ještě dlouho zůstane. Cesta mi nejen umožnila za velice krátkou dobu vypnout a vyčistit hlavu, ale také mne připravila na následující kroky v podnikání. Během tohoto týdne jsem v sobě byla schopna najít klid, který mi nyní pomáhá nejen v pracovních záležitostech, ale ve všech aspektech života. Cítím se ukotveněji sama v sobě. Díky za to. A těším se na další..."

Martin Masák

"Setkání s Ondrou mi přinášejí povzbuzení do spokojenějšího žití. Podpora odvažovat se žít tak, aby mi bylo příjemně na duši i těle. Cítit, že na to mám právo. Ondra bedlivě naslouchá, pomáhá zklidnit, dostat se k sobě. Přináší svou inspiraci a zároveň mou nechává zářit. Cítím z něj laskavost, spolupráci, bezpečí, ... díky Ti."

Vojta přikryl

"V Ondrově přítomnosti se dějí velké věci. Především oceňuji jeho schopnost vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém může každý objevovat svůj vlastní potenciál a zároveň veškeré vnitřní prožívání sdílet s ostatními. Věřím, že to ve výsledku posunuje celou skupinu."

CESTA JAKO RESTART

Tato cesta není pouhým výletem, ale může se stát důležitým bodem v Tvém životě. Dává Ti příležitost podívat se na sebe nově a říci "ANO" dobrodružství i svému dalšímu vývoji. 

Může se Ti na ní udát důležité uvědomění, můžeš zažít hluboké setkání, ukončit jednu etapu a vkročit do nové, získat vizi pro další směřování,... Každý z nás to bude mít jinak a i v tom je krása a pestrost tohoto dobrodružství. 

Láká Tě vyrazit? Pak doporučuji dobře zvážit záměr, se kterým se na cestu vydáš.

Hodnota akce

 • 7denní výprava do Bosny a Hercegoviny
 • průvodcovská činnost a facilitace kruhů
 • organizační činnost před akcí a během ní
 • doprava 9místnou dodávkou
 • 3 noci v místním ubytování (2x Visoko, 1x Mostar)
 • poplatky cestovní kanceláři

za cenu 12.500 kč*

*V ceně není zahrnuto jídlo, pojištění a vstupy.


A co ještě?

K využití plného potenciálu této výpravy Ti navíc nabízím i podporu pro stanovení si svého záměru/přání pro tuto cestu. Dávám možnost si spolu před akcí zavolat, projasnit si to, kde se aktuálně v životě nacházíš a zároveň si i stanovit to, co od této cesty potřebuješ a v čem Tě právě teď může dobře podpořit.

Kapacita je omezena pro 8 účastníků.

Praktické informace

Termín:
11. - 17. září 2023

Počasí

V těchto měsících budou v Bosně podobné a možná i o něco vyšší teploty než u nás v ČR. Srážek tu bývá v tomto období minimum.

Náročnost

Jedná se o jednoduchou výpravu, fyzicky nejnáročnější bude 10kilometrový výlet s převýšením cca 800 metrů v horské oblasti Visočica.

Ubytování a jídlo

3 noci máme zajištěno ubytování u místních, zbylé noci budeme spát ve vlastních stanech v přírodě (auto bude vždy poblíž). Jídlo nás čeká buď v místních restauracích a případně každý den bude možnost cokoliv dokoupit v obchodě.

Vybavení

Vezmeme si vlastní stany, letní spacák, karimatku a kdo si chce v přírodě i vařit, tak se může hodit vařič a plynová bomba (v naší FB skupině je možnost poptat/nabídnout místo ve stanu a případně se i s někým domluvit na sdílení vařiče).

Doklady a peníze

Pro cestování do Bosny a Hercegoviny stačí občanka. Na většině míst se dá platit eury, ceny jsou podobné a nebo trochu menší než u nás.

Covid

Bosna je "zelená", tedy žádné vstupní omezení týkající se covidu nejsou.

Legislativa

Tato výprava je legislativně zaštítěna cestovní kanceláří We travel the world s.r.o., se sídlem na adrese gen. Píky 300/12a, Řepčín, 779 00 Olomouc, identifikační číslo 08351864.

Jak se přihlásit?

Níže na stránce najdeš formulář. Stačí ho vyplnit a já se Ti na jeho základě ozvu. V telefonátu zodpovím Tvé veškeré dotazy, řeknu Ti další informace a zároveň si vzájemně potvrdíme, zda nám společná cesta dává smysl.

Ještě nemáš jasno a s přihlášením váháš? I tak je možné formulář odeslat a v telefonátu se pobavíme o tom, zda nám společná cesta dává smysl.

Stručný harmonogram

PONDĚLÍ
Sejdeme se v 9:00 v Brně a po společném úvodu vyrazíme. Čeká nás 8hodinový přejezd do bosenského města Visoko, kde máme zajištěno ubytování ve velkém domě přímo pod pyramidou Měsíce. Budeme-li mít chuť, tak i vyrazíme nasát večerní atmosféru tohoto balkánského městečka a taky je to první příležitost ochutnat místní kuchyni. 

ÚTERÝ
Ráno nás čeká návštěva a prozkoumání bosenských pyramid a podzemního labyrintu Ravne, kteří jsou dominantou této oblasti. Je to poměrně rozsáhlé území, dáme si na něj dostatek času a večer přespíme na stejném ubytování jako předešlou noc. 

STŘEDA
Dnes nás čeká návštěva Sarajeva - hlavního města Bosny a Hercegoviny. Projdeme se po jeho historickém centru a zejména po "Baščaršija" - rozsáhlém historickém tržišti z dob Osmanské Říše. V okolí Sarajeva navštívíme i pozůstatky zimních olympijských her z roku 1984 (bobová dráha, skokanský můstek, ...), na kterých jsou stále zřetelné stopy války z 90. let. Pak už si odpočineme od civilizace a zamíříme do horské oblasti Visočica, kde přespíme ve stanech.

ČTVRTEK
Dopoledne si dáme 10kilometrový výlet s krásnými výhledy na místní hory. Odpoledne přejedeme do Mostaru a ubytujeme se tu. V tomto impozantním městě strávíme celý večer a následující dopoledne. Dáme si tu čas nasát pravou balkánskou atmosféru, dobře najíst, ochutnat bosenskou kávu z džezvy a kromě jiného navštívíme i místní ikonu - Stari Most, který odděluje Mostar na muslimskou a chorvatskou část.

PÁTEK
Po dopoledni v Mostaru se pak přesuneme na poutní místo v Medjugorji, kde údajně v roce 1981 došlo ke zjevení Panny Marie a kdo bude chtít, může i projít místní křížovou cestu. Večer se pak ještě zajedeme podívat do Počitejl - historického městečka z dob osmanské říše. Poblíž mám tip na skvělou restauraci a pak už se přesuneme k vodopádům Kravica, kde přespíme ve stanech. 

SOBOTA
Dopoledne se vykoupeme ve vodopádech a pak už zamíříme do Chorvatska a uděláme si volný odpočinkový den u moře. A večer už vyrazíme zpět do Česka, pojedeme přes noc v jejím průběhu někde na pár hodin přespíme, abych si pospal i já jako řidič.

NEDĚLE
Do ČR plánujeme přijet někdy kolem poledne.

Abychom si to shrnuli...

Zažiješ 7denní dobrodružství v Bosně a Hercegovině - poznáš krásu zdejší přírody i kultury, ochutnáš místní kuchyni, dáš si tradiční bosenskou kávu z džezvy, vykoupeš se v moři, projdeš se po místních horách, skočíš si do vodopádu,... A taky se koukneš dovnitř do sebe, zažiješ autentická sdílení ve skupině, stanovíš si svůj vlastní záměr/přání pro tuto cestu a propojíš se s novými lidmi v hloubce, podpoře i inspiraci. Láká Tě zažít to s námi?

Máš chuť vyrazit za tímto dobrodružstvím s námi?

Po vyplnění formuláře se Ti ozvu s podrobnějšími informacemi a zodpovím Tvé případné dotazy
↓↓↓

Odesláním tohoto formuláře souhlasíš se zpracováním osobních údajů dle GDPR.