Tato akce už proběhla, co dalšího chystáme najdeš tady

Vydej se za dobrodružstvím i poznáním

Cesta je velká událost, je to vystoupení z běžné rutiny a otevření se novým obzorům. Vyrazit na ni je příležitost vnést do svého života svěží vítr.  Cesta nám může pomoci uzavřít něco starého a také se během ní může objevit něco, na co jsme už dávno zapomněli. V rámci sebepoznání skrze cestu využíváme plný potenciál takového dobrodružství a stavíme do rovnováhy zážitek a své vlastní prožívání. Dáváme prostor tomu, co cesta otevírá v našem vnitřním světe, sdílíme v bezpečném kruhu s ostatními a poznáváme svět, druhé i sami sebe

Co Tě čeká?

BOSNA

Byť je tato země jen pár stovek kilometrů od nás, tak při každé její návštěvě mám pocit, že jsem mnohem dál na východě. Je to takový orient Evropy s impozantní kulturou a vřelou místní pohostinností. Ochutnáme místní kuchyni a navštívíme hory, moře i města, v kterých můžeme ještě doteď vidět stopy války. Čeká nás návštěva bosenských pyramid, podzemního labyrintu Ravne, hlavního města Sarajeva, pozůstatků olympijských her 1984, výlet v horské části Visočica, města Mostar, poutního místa Medjugorje a taky odpočinkový den u moře

Záměr a reflexe

Tato výprava je i příležitost skrze perspektivu cesty pohlédnout na to, co se nám v životě právě teď děje, můžeme do ní vložit svůj osobní záměr/přání (V čem chci, aby mě tato cesta podpořila?) a také je to možnost aktualizovat své myšlenky a třeba i přijít na nové nápady.

Sdílení ve skupině

Příběhy druhých nás můžou inspirovat i podpořit a stejně tak náš vlastní příběh může obohatit ostatní. Během cesty budeme pravidelně dělat sdílecí kruhy, při kterých má každý z nás možnost mluvit upřímně sám za sebe o svém vlastním prožívání. Ovšem v ničem na sebe netlačíme a necháváme věci přirozeně plynout v kamarádské atmosféře :-)

Čas pro sebe

Naladit se na sebe a dobře se vyživit časem pro sebe je důležitou součástí naší cesty. Dáme si čas usadit se na nových místech i v sobě, zpomalit, přemýšlet a nebo jen tak být. 

Cesta 9místnou dodávkou

Čeká nás více než 2000 kilometrů, z toho největší část je cesta tam a zpět. Přejezdy v Bosně už jsou pak poměrně krátké. Pojedeme 9místnou dodávkou VW T5 Caravelle. 

S kým?

Ondřej Šperka

Na první velkou cestu jsem vyrazil v roce 2014 a i následující roky se nesly v cestovatelském duchu. Stopoval jsem, chodil po horách, objevoval nové destinace, o svých cestách přednášel a postupně jsem se začal živit průvodcováním.

Ovšem tolik jsem světu neukazoval tu část mě, která si na cestách odžívala svá aktuální životní témata a to, že jsem na nich často hledal a poznával sám sebe. To se změnilo před pár lety, kdy jsem začal tvořit Putování, které tyto dvě složky propojuje a já jsem vděčný za to, že můžu být viděn takový, jaký opravdu jsem.

Dnes už tolik neprahnu po nových destinacích a zdolávání vrcholů, ale spíše po prožitku z cesty a upřímném sdílení s dalšími lidmi. Baví mě hledat rovnováhu mezi dobrodružstvím a vnitřním prožíváním, dávám sílu skupině, věřím že všechny odpovědi se nalézají v přítomnosti, hluboko v sobě cítím touhu po pravdivosti a přirozenosti. Vydat se na cestu pro mě dnes znamená otevřít se kouzlu života.

Napsali o společné cestě

Vojta Přikryl

"V Ondrově přítomnosti se dějí velké věci. Především oceňuji jeho schopnost vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém může každý objevovat svůj vlastní potenciál a zároveň veškeré vnitřní prožívání sdílet s ostatními. Věřím, že to ve výsledku posunuje celou skupinu."

Katka Štěrbová

"Díky Putování jsem našla svůj zdroj energie. Ten Zdroj, na který jsem skrze nasazení v práci i v rodinném životě, zapomněla. Ondra je moudrá duše, vede respektem a pokorou."

Petr Žítek

"Šlapeš na vrcholky hor, necháváš se uchvátit čarokrásnými výhledy a cpeš se borůvkami, až zfialovíš. Místo sprchy objevuješ kouzlo zapomenutých jezírek a vodopádů. To vše ve společnosti tichého a malebného lesa a party skvělých lidí. Znáš je sice sotva pár minut, ale už jim klidně vyzvoníš i ta největší tajemství. Právě takové jsou cesty připravené Ondřejem - stmelil by nejspíš i Rusko s Ukrajinou, udělal by dobrodruha i ze Stephena Hawkinga a dokázal by odhalit něco hlubokého i takovému pragmatikovi, jako je Zeman! Vřele doporučuji!"

Praktické informace

Ubytování a jídlo
Máme zajištěny 2 ubytování (2. den ve městě Visoko a 4. den v Mostaru). Vezmeme si s sebou stany a ostatní noci budeme spát v nich. V Bosně není problém spát téměř kdekoliv. Jídlo nás čeká buď v místních restauracích a případně každý den bude možnost cokoliv dokoupit v obchodě. Hodit se může i vařič (1 den budeme v horách), já ho vezmu a klidně zapůjčím :-)

Náročnost
Jedná se o jednoduchou výpravu, fyzicky nejnáročnější bude 12kilometrový výlet "nalehko" v oblasti Visočica s převýšením cca 1000m.

Počasí
V červenci bude v Bosně tepleji než u nás v ČR. Srážek tu bývá v tomto období minimum.

Covid

Bosna je "zelená", tedy žádné vstupní omezení týkající se covidu aktuálně nejsou.  Aktuální informace jsou tady.


Doklady a peníze
Pro cestování do Bosny stačí občanka. Prakticky všude se dá platit eury (ve většině případů i kartou), ceny jsou podobné a nebo trochu menší než u nás. 

Chceš se k nám přidat?

DATUM: 18. - 24. 7. 2022
LOKALITA: Bosna a Hecegovina
KAPACITA: 8 účastníků
CENA: 8.290 kč
V ceně je zahrnuto 2x ubytování (Visoko, Mostar), doprava a moje práce. Není v ní zahrnuto jídlo a vstupy.

Po vyplnění přihlášky Tě budu kontaktovat, domluvíme se na podrobnostech a zodpovím Tvé případné dotazy.

Jak to bude probíhat?

V pondělí 18. července se sejdeme kolem 19:00 v Brně a po společném úvodu vyrazíme. Čeká nás noční přejezd po kterém nám první zastávkou bude město Visoko, u kterého se nacházejí bosenské pyramidy a pod nimi podzemní labyrint Ravne, do kterého se podíváme. Prozkoumáme tuto oblast a ubytujeme se ve městě. Ve středu nás čeká návštěva Sarajeva - hlavního města Bosny a Hercegoviny. Projdeme se po jeho centru a v jeho okolí navštívíme pozůstatky zimních olympijských her z roku 1984, na kterých jsou stále zřetelné stopy války z 90. let. Pak už si odpočineme od civilizace a zamíříme do horské oblasti Visočica, kde přespíme ve stanech a druhý den si dáme 12kilometrový výlet "nalehko" po místních horách.

Ve čtvrtek odpoledne přejedeme do Mostaru a ubytujeme se. V tomto impozantním městě strávíme celý večer a následující dopoledne. Krom jiného navštívíme i jeho ikonu - Stari Most, který odděluje Mostar na muslimskou a chorvatskou část. Odpoledne se pak přesuneme do Medjugorje, poutního místa kde údajně v roce 1981 došlo ke zjevení Panny Marie. Kdo bude chtít, může si projít poutní cestu. Večer se přesuneme k vodopádům Kravica a přespíme ve stanech. V sobotu už zamíříme do Chorvatska a uděláme volný odpočinkový den u moře. Večer vyrazíme zpět do Česka, kde budeme v neděli 24.7. dopoledne.

Kromě cestovatelských cílů nás v průběhu dnů čekají i společná sdílení, kruhy a čas pro vlastní sebereflexi. V ničem na sebe netlačíme, necháváme věci přirozeně plynout v kamarádské atmosféře a rozhodujeme se jako skupina.

Chceš se na něco doptat? Kontaktuj mě na ondrej@putovani-seberozoj.cz nebo 608 525 412