BOSNA
hory, města, moře
~ sebepoznání skrze cestu ~ 

15. - 21.8.2022

Tato akce již proběhla. Tady najdeš další, které chystáme. 
Případně se pro více info ozvi Ondrovi: ondrej@putovani-seberozvoj.cz

Vydej se za dobrodružstvím i poznáním

Cesta je velká událost, je to vystoupení z běžné rutiny a otevření se novým obzorům. Vyrazit na ni je příležitost vnést do svého života svěží vítr.  Cesta nám může pomoci uzavřít něco starého a také se během ní může objevit něco, na co jsme už dávno zapomněli. V rámci sebepoznání skrze cestu využíváme plný potenciál takového dobrodružství a stavíme do rovnováhy zážitek a své vlastní prožívání. Dáváme prostor tomu, co cesta otevírá v našem vnitřním světe, sdílíme v bezpečném kruhu s ostatními a poznáváme svět, druhé i sami sebe

Co nás čeká?

Bosna a Hercegovina

Byť je tato země jen pár stovek kilometrů od nás, tak při každé její návštěvě mám pocit, že jsem mnohem dál na východě. Je to takový orient Evropy s impozantní kulturou a vřelou místní pohostinností. Ochutnáme místní kuchyni a navštívíme hory, moře i města, v kterých můžeme ještě doteď vidět stopy války. Čeká nás návštěva bosenských pyramid, podzemního labyrintu Ravne, hlavního města Sarajeva, pozůstatků olympijských her 1984, výlet v horské části Visočica, města Mostar, poutního místa Medjugorje a taky odpočinkový den u moře

Záměr a reflexe

Tato výprava je i příležitost skrze perspektivu cesty pohlédnout na to, co se nám v životě právě teď děje, můžeme do ní vložit svůj osobní záměr/přání (V čem chci, aby mě tato cesta podpořila?) a také je to možnost aktualizovat své myšlenky a třeba i přijít na nové nápady.

Sdílení ve skupině

Příběhy druhých nás můžou inspirovat i podpořit a stejně tak náš vlastní příběh může obohatit ostatní. Během cesty budeme pravidelně dělat sdílecí kruhy, při kterých má každý z nás možnost mluvit upřímně sám za sebe o svém vlastním prožívání. Ovšem v ničem na sebe netlačíme a necháváme věci přirozeně plynout v kamarádské atmosféře :-)

Čas pro sebe

Naladit se na sebe a dobře se vyživit časem pro sebe je důležitou součástí naší cesty. Dáme si čas usadit se na nových místech i v sobě, zpomalit, přemýšlet a nebo jen tak být. 

Cesta 9místnou dodávkou

Čeká nás více než 2000 kilometrů, z toho největší část je cesta tam a zpět. Přejezdy v Bosně už jsou pak poměrně krátké. Pojedeme 9místnou dodávkou VW T5 Caravelle. 

Ochutnávka fotek

Zažít dobrodružství, dát prostor tomu, co cesta otevírá v našem vnitřním světě, být v tom společně a poznávat svět, druhé i sami sebe. To je esence zahraničních akcí pod záštitou ~sebepoznání skrze cestu.

S kým?

Ondřej Šperka

Na první velkou cestu jsem vyrazil v roce 2014 a i následující roky se nesly v cestovatelském duchu. Stopoval jsem, chodil po horách, objevoval nové destinace, o svých cestách přednášel a postupně jsem se začal živit průvodcováním.

Ovšem tehdy tolik jsem světu neukazoval tu část mě, která si na cestách odžívala svá aktuální životní témata a to, že jsem na nich často hledal a poznával sám sebe. To se - díky za to - změnilo před pár lety s příchodem Putování, které tyto dvě složky propojuje a já jsem vděčný za to, že můžu tvořit ze sebe a být viděn takový, jaký opravdu jsem.

Dnes už tolik neprahnu po nových destinacích a zdolávání vrcholů, ale spíše po prožitku z cesty a upřímném sdílení s dalšími lidmi. Baví mě hledat rovnováhu mezi dobrodružstvím a vnitřním prožíváním, dávám sílu skupině, věřím že všechny odpovědi se nalézají v přítomnosti a hluboko v sobě cítím touhu po pravdivosti a přirozenosti. Vydat se na cestu pro mě dnes znamená otevřít se kouzlu života.

Napsali o společné cestě

Vojta Přikryl

"V Ondrově přítomnosti se dějí velké věci. Především oceňuji jeho schopnost vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém může každý objevovat svůj vlastní potenciál a zároveň veškeré vnitřní prožívání sdílet s ostatními. Věřím, že to ve výsledku posunuje celou skupinu."

Katka Štěrbová

"Díky Putování jsem našla svůj zdroj energie. Ten Zdroj, na který jsem skrze nasazení v práci i v rodinném životě, zapomněla. Ondra je moudrá duše, vede respektem a pokorou."

Petr Žítek

"Šlapeš na vrcholky hor, necháváš se uchvátit čarokrásnými výhledy a cpeš se borůvkami, až zfialovíš. Místo sprchy objevuješ kouzlo zapomenutých jezírek a vodopádů. To vše ve společnosti tichého a malebného lesa a party skvělých lidí. Znáš je sice sotva pár minut, ale už jim klidně vyzvoníš i ta největší tajemství. Právě takové jsou cesty připravené Ondřejem - stmelil by nejspíš i Rusko s Ukrajinou, udělal by dobrodruha i ze Stephena Hawkinga a dokázal by odhalit něco hlubokého i takovému pragmatikovi, jako je Zeman! Vřele doporučuji!"

Praktické informace

Ubytování a jídlo
Máme zajištěny 2 ubytování (2. den ve městě Visoko a 4. den v Mostaru). Vezmeme si s sebou stany a ostatní noci budeme spát v nich. V Bosně není problém spát téměř kdekoliv. Jídlo nás čeká buď v místních restauracích a případně každý den bude možnost cokoliv dokoupit v obchodě. Hodit se může i vařič (1 den budeme v horách), já ho vezmu a klidně zapůjčím :-)

Náročnost
Jedná se o jednoduchou výpravu, fyzicky nejnáročnější bude 12kilometrový výlet "nalehko" v oblasti Visočica s převýšením cca 1000m.

Počasí
V červenci bude v Bosně tepleji než u nás v ČR. Srážek tu bývá v tomto období minimum.

Covid

Bosna je "zelená", tedy žádné vstupní omezení týkající se covidu aktuálně nejsou.  Aktuální informace jsou tady.


Doklady a peníze
Pro cestování do Bosny stačí občanka. Na většině míst se dá platit eury (ve většině případů i kartou), ceny jsou podobné a nebo trochu menší než u nás. 

Chceš se k nám přidat?

DATUM: 15. - 21. 8. 2022
LOKALITA: Bosna a Hecegovina
KAPACITA: 8 účastníků
CENA: 8.290 kč
V ceně je zahrnuto 2x ubytování (Visoko, Mostar), doprava a moje práce. Není v ní zahrnuto jídlo, pojištění a vstupy.

Po vyplnění přihlášky Tě budu kontaktovat, domluvíme se na podrobnostech a zodpovím Tvé případné dotazy.

Jak to bude probíhat?

V pondělí 15. července se sejdeme kolem 19:00 v Brně a po společném úvodu vyrazíme. Čeká nás noční přejezd po kterém nám první zastávkou bude město Visoko, u kterého se nacházejí bosenské pyramidy a pod nimi podzemní labyrint Ravne, do kterého se podíváme. Prozkoumáme tuto oblast a ubytujeme se ve městě. Ve středu nás čeká návštěva Sarajeva - hlavního města Bosny a Hercegoviny. Projdeme se po jeho centru a v jeho okolí navštívíme pozůstatky zimních olympijských her z roku 1984, na kterých jsou stále zřetelné stopy války z 90. let. Pak už si odpočineme od civilizace a zamíříme do horské oblasti Visočica, kde přespíme ve stanech a druhý den si dáme 12kilometrový výlet "nalehko" po místních horách.

Ve čtvrtek odpoledne přejedeme do Mostaru a ubytujeme se. V tomto impozantním městě strávíme celý večer a následující dopoledne. Krom jiného navštívíme i jeho ikonu - Stari Most, který odděluje Mostar na muslimskou a chorvatskou část. Odpoledne se pak přesuneme do Medjugorje, poutního místa kde údajně v roce 1981 došlo ke zjevení Panny Marie. Kdo bude chtít, může si projít poutní cestu. Večer se přesuneme k vodopádům Kravica a přespíme ve stanech. V sobotu už zamíříme do Chorvatska a uděláme volný odpočinkový den u moře. Večer vyrazíme zpět do Česka, kde budeme v neděli 21.8. dopoledne.

V ničem na sebe netlačíme, necháváme věci přirozeně plynout v kamarádské atmosféře a rozhodujeme se jako skupina.

Chceš se na něco doptat? Kontaktuj mě na ondrej@putovani-seberozoj.cz nebo 608 525 412